локсация

  • 1 347
  • 13
  •   1
Отговори
знаете ли кога трябва да първия преглед за локсация и после през какъв интервал да продължават проверките. преди беше веднъж на 3-тия месец, но май вече има нова постановка - на 1-вия и после при 4-тия месец

# 1
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Принципно аз знам че се прави веднъж ренгенова снимка и ако има проблем се назначава втора след период от време.Все пак затова са джипитата кой по добре ще ти отговори на този въпрос освен лекара на детето.

# 2
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Рентгенова снимка НЕ се прави, освен, ако при прегледът с ехограф е констатиран някакъв проблем!
Ортопедът, при който водя дъщеря ми смята, че първият задължителен преглед е до 1-месец, втория около 5-6 месец и след това като проходи детето. Но това при положение, че всичко е о`кей. Ако има някакви съмнения, специалистът назначава по - чести посещения или терапия.
Но пак казвам, снимка се прави само при положение, че има основателни съмнения за проблем с крачетата. Но профилактично - не  Naughty

# 3
  • Хасково
  • Мнения: 995
http://www.mama.btv.bg/index.php?p=22&l=1 - вижте какво пише тук!

Онзи ден в предаването казаха че като се направи ренгенава снимка се виждт проблеми които не се виждат на ехографа, тези проблеми се проявявали след 30-40 годишна възраст на човека.

# 4
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
В Асеновград правят снимка на ренген.Ако има някакъв проблем ти казват какво да правиш.На моето дете като беше на 1м. на консултацията лекарката и гледаше гънките на крачетата дали съвпадат.На 6м. задължително снимка.Племенницата ми имаше луксация на 3м. снимка на ренген.Освен това ходихме при спициалист който ни каза че на ренген показва най добре.

# 5
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...На 6м. задължително снимка....

Кой казва, че е задължително?  Rolling Eyes

# 6
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Ренгенът е най сигорното средство за откриването на луксация.Ще ти дам пример моето дете като беше по малко не мисе искаше да правя такава снимка.На моя глава отидох в пловдив на частен преглед с ехограф,и от там ми казаха че виждат някакъв проблем на дясното краче,но за да са на 100%сигурни ме изпратиха на ренген.

# 7
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... на частен преглед с ехограф,и от там ми казаха че виждат някакъв проблем на дясното краче,но за да са на 100%сигурни ме изпратиха на ренген.

Това вече е друга работа.
Снима се детето, ако на ехографа се види някакъв проблем или дори има и малки съмнение за такъв. Тогава вече снимка - да, за да се види точно за какво става дума.

Но няма нужда да се снима задължително на незнам си колко месечна възраст, без предварителният преглед да е показал съмнения за проблем!

# 8
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Не искам да споря с вас.Преди 3г.в Асеновград ренгеновата снимка беше задължителна.В момента незнам как стоят нещата,но съм сигурна че е по същият начин.Всички бебчета минават през тази процедура.Превърнахме темата в личен спор.

# 9
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Задължителната рентгенография на тазобедрени стави при бебетата е отменена със Заповед N РД 09-458/19.06.2001г. на Министерство на здравеопазването!

# 10
  • Мнения: 191
Дъщеря ми е на 8 години - родена е 2000 г. НА ортопед тогава се пращаше на 3 месеца (задължително) и рентгеновата снимка се правеше само при съмнени за някакъв пробле. Иначе прегледът е на ехограф.

С малкото дете (сега 1г. 8 м.) също на ехограф, само, че вече първият пеглед е добре да е до края на 1вия месец.

# 11
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Ренгенът е най сигорното средство за откриването на луксация.Ще ти дам пример моето дете като беше по малко не мисе искаше да правя такава снимка.На моя глава отидох в пловдив на частен преглед с ехограф,и от там ми казаха че виждат някакъв проблем на дясното краче,но за да са на 100%сигурни ме изпратиха на ренген.

Това твърдение може да изкаже лекар, който иска да ти вземе парите, но няма ехографски апарат и те изпраща на рентген.
Първо се прави ехографски преглед и след това се преценява има ли смисъл да се напави рентгенова снимка.

# 12
  • Мнения: 528
Колкото по-рано толкова по-добре! Определено се гледа на ехограф и ако има някакви съмнения се праща на рентген. За втори преглед не съм сигурна, че има нужда, тъй като луксацията или е семейна обремененост, или се получава по време на раждане, особено ако е седалищно, или още през първите дни, заради т.нар. повиване, което е супер погрешно. Така че като се направи преглед през първите месеци става ясно дали има или няма някаъв проблем детето.

# 13
Синът ми го заведох на преглед на 3 месеца.Сега имам дъщеря на 1 месец и смятам да я заведа профилактично.

Общи условия

Активация на акаунт