Отговори
  • Мнения: 794
Зравейте,

тъй като не съм запозната със законите, моля за актуален отговор на въпроса.
Доскоро работех в голяма компания, където ежегодно ни правеха пълни изследвания - кръв, урина, кардиограма, и т.н. и т.н...

В новата сега има само очен преглед, като е цитирана Наредба N3 на МЗ, а такава не откривам.. newsm78

ПС. инженер съм

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 15:04 от Samantha Jones

# 1
  • Мнения: 3 423
Длъжен май не е, не са ли работниците
тези, които си вземат медицинско, ако
се налага да работят с хора, с храна...

# 2
  • Мнения: 794
Медицинско си извадих веднъж когато постъпвах...
Ако си служител например в цех за лютеница, май се изисква удостоверение от ХЕИ, че си здрав..


Въпроса ми касае годишни медицински прегледи...

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 16:10 от Samantha Jones

# 3
  • Мнения: 339
Не е длъжен да прави тези рутинни изследвания за които казваш - кръв, урина, захар, кардиограма....
Правят се изследвания ако условията на труд са по-специфични и рискови - шум, работа с токсини и др.
Ние тази година например организирахме очен преглед на хората, работещи повече от  4 часа на ден с компютър. Има си такава наредба 7 от 15.08.2005

Ето един сайт за наредби да се поровиш
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/regulation/index.htm

# 4
  • Мнения: 431
Всяка фирма трябва да има орган по трудова медицина, който се грижи за профилактичните прегледи и за всякакви там галимации в това отношение. Въпросния орган може да е и служба по трудова медицина, с която е сключен договор.
Та и отговорът конкретно:
Според както е решил органът.  Някои са амбицирани всичко да е "точ в точ" и правят пълна програма. Други само претупват. За всяка отделна професия си има рискови фактори за проф. заболявания и се следи според тях- каквото трябва като изследвания и анализи.
Интересното е друго- че профилактичните прегледи се заплащат, независимо че се извършват в системата на здравната каса на хора, които са здравно осигурени.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 46 434
... Наредба N3 на МЗ, а такава не откривам.. newsm78 ...

Като напишеш в гугъла "задължителен годишен медицински преглед работодател", първо тя излиза

Наредба № 3

# 6
  • Мнения: 794
Благодаря !

На Никол също  Wink

Тук ми обясниха само, че очния преглед е задължителен, но за моята професия мисля, че има още...
Казаха ми, че личния лекар е длъжен също да назначава такива прегледи...

# 7
  • Мнения: 148
Извинявам се за невежеството, но нещо май не схващам.Не трябва ли годишни медицински прегледи да се назначават от джипито? Нали вече са задължителни. Откъде накъде работодателя трябва да се грижи за здравето на работниците? На колкото работи съм работела до момента, никъде не ми е бил провеждан никакъв медицински преглед по инициатива на работодателя, освен медицинското за постъпване.
Егаси и работодателите. Законът ги е ангажирал с всевъзможни неща, като че ли не са работодатели, а настойници на работниците.

# 8
  • Мнения: 274
Извинявам се за невежеството, но нещо май не схващам.Не трябва ли годишни медицински прегледи да се назначават от джипито? Нали вече са задължителни. Откъде накъде работодателя трябва да се грижи за здравето на работниците? На колкото работи съм работела до момента, никъде не ми е бил провеждан никакъв медицински преглед по инициатива на работодателя, освен медицинското за постъпване.
Егаси и работодателите. Законът ги е ангажирал с всевъзможни неща, като че ли не са работодатели, а настойници на работниците.
Че кой има по-голям интерес от работодателя работниците му да са здрави ? И вече наистина са задължени да ги пращат на прегледи, да. Така откриха и началната хипертония на мъжа ми - преди три месеца постъпи на нова работа.

Общи условия

Активация на акаунт