МОЛЯ ЗА СЪВЕТ!!!

  • 645
  • 13
  •   1
Отговори
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Моля за съвет тук, защото съм се видяла в чудо.
   От както съм родила си кърмя бебока. Мислех, че се храни добре /яде само кърма/, гледам че е понаправил бузки, гривнички на крачетата и за месец е наддал 850 гр. Мъжът ми донесе няколко кантара в къщи, на които непрекъснато мери малкия, а от вчера сме и с електронна везна, заради която аз пък съм на ръба на нервна криза. На някои хранения, въпреки че малкия суче според мен добре, тя отчита 30 или 50 гр., което е безумно малко. На други /като днес сутринта първото му хранене/ закова на 100 гр. Преди малко го храних пак, след 20 мин. ядене отчете 50 гр. а детето не желаеше повече. Насила го карах да яде, то заспиваше, аз се тръшках /луда работа  ooooh!/, будих го и с триста зора за един час го докарахме на 100 гр., но беше безумна мъка.  Сега пък повръща.  ooooh! Навсякъде пише, че вече трябва да поема по 100 мл. на ядене и затова се опасявам, че не яде достатъчно.
    Как да знам дали се е наял, дали кърмата която поема му е достатъчна. Храня го на поискване и за 24 часа правим по 6 хранения,понякога и 7. Преди го будех за да яде на 2 часа и половина, после минахме на поискване.
   Кърма имам, минах през зверски мъки докато тръгне, онзи ден пък бях със запушен канал, температура и т.н. Всички искаха да спирам кърмата,  бях готова на всичко само и само за да продължа да го кърмя. След ядене се цедя /не всеки път/. Днес от гърдата на която яде и отчете 100 гр., пък изцедих и още 40 мл. Това ме навежда на мисълта, че имам мляко, просто той е мързелив и не ще да поеме достатъчно. Вечер, на последното му хранене след като го оставя да яде докато той откаже, му давам и по 20-40 мл. изцедено от през деня кърма. Дали пиенето един път дневно от шише не го разглези.
   А, и нещо друго. Намерих в нета някаква техника за кърмене - "Компресиране на гърдата" май беше. Така го кърмих няколко пъти и дребния сега често чака тя сама да пусне, а не сам да  потруди да изтегли млекце.
   Моля, пишете всичко което ви хрумне. За режима, за количеството ядене, което му е необходимо, за повръщането след хранене /дали е от преяждане или причината може да е др./, за дохранването с изцедена кърма...за всичко.
   Мерси предварително!   bouquet

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 559
Здравей!Кантарът вкъщи само допълнително изнервя и не е никак необходим. На нас също ни донесоха, когато малкият беше на 1 месец. Постоянното взиране в него и отбелязване на всеки грам и стремежа дасе "движим по таблици" сега отчитам като голяма грешка. Все пак бебчо яде колкото му се яде. А това се движи в широки граници, както през деня така и през нощта, и това е нормално з кърмено бебе. Ако е изял по малко на едно хранене, ще си "навакса" на следващото или ще огладнее по-рано. Нали това е принципа на поискване - да се ръководиш от детето. А с кантар вкъщи само на умни съвети ще се наслушаш най-вече от рода "че не си дояжда"  В началотоние прекарвахме и по час на гърдата и пак не отчиташе , определеното за възрастта. Не можах да устоя на натиска да дохранвам и това беше голямата ми грешка защото бебчо наддаваше добре, а шишето го разглези, както казваш ти. Определено  повръщането е признак, че му идва  множко.Все пак всяко бебче е индивидуално, но се ръководи от нааканите и напишкани памперси. Имаше една хубава статия,но не можах да я намеря сега "не гледай кантара, а бебето" май се казваше. А цеденето след кърмене при положение, че нямаш кърма може да ти докара хиперлактация. Бебчо ще поглъща предното по-богато на лактоза мляко , няма да ес засища толкова, че огладнява по-често, може и повече колики да има, и ще се завъритите в един порочен кръг. Ако сега се върна назад, нямаше да обръщам внимание на кантара, нито да цедя, нито да дохранвам, особено като се има предвид ,че пред два часа се кърмехме, ама пусти страх......и недоосведоменост де. На мен основният ми старх идавше, че заради по-тежката физиологична жълетница, дори да е гладен няма да се събуди. Но досегашния ми опит показа, че "гладно бебе не стои", разбирай спи. Ами дано съм ти полезна. А и след втория месец може и да разредите акането дори през ден , два и това е признак че кърмата се усвоява, а не че е малко. Ако е спокойон бебчо повод за притеснения нямаш. но те плачат и от толкоав други неща освен глад: когато им се спи или от колики..... Успешно кърмене

# 2
  • Мнения: 5 401
Мила, разбирам колко си объркана и притеснена!

Ти сама си стигнала до извода, че кантара и везната съсипват крехкото мамино равновесие. Раздели се с тях като за начало!  Peace Природата е "измислила" кърменето като естествен начин на изхранване на нашите бебета, а табличките с мерки и теглилки на средностатистически бебета създават излишна паника. Ако не се лъжа, преди 1-2 г. СЗО коригира своите данни като включи САМО кърмачета, а не бебата на АМ, както беше преди това! За жалост нашите педиатри се водят по старите таблици, не подкрепят кърменето и при първото затруднение съветват спиране на кърма и преминаване на АМ. Та, за да си спокойна, че бебенцето ти суче достатъчно (850 г е супер добре), продължавай да кърмиш на поискване. Спри да мериш детето или да изцеждаш кърма, успокой се, гушни го и се кърмете на воля! Hug Правилото е 5-6 пълни (напишкани и наакани) памперси за дененощие = добре нахранено бебе.

Запушените канали често съпътстват кърменето, за съжаление. При мен до към 5-тия месец постоянно ми се образуваха нещо като мастити, някои и с температура. Дори и сега, година и 1/2 след раждането на Каби, ако не суче през нощта, на сутринта съм в буци.  Confused Това не бива да те отказва да кърмиш! Не е приятен този проблем - компреси, изцеждане, мазане на зърна и т.н., но това са временни затруднения, които са нищо пред прекрасните моменти на кърмене и всички полезности, които то носи и за двама ви!

Техниката, за която говориш се нарича "Компресия на гърдата" и на мен много ми е помагала, понеже Каби беше лениво и поспаливо бебе. Но аз го правех само докато потече млякото и след това стимулирах дребния да суче - с масаж, с побутване, гъделичкане, приказване. Доста често нищо не ми помагаше - той заспиваше на цица, а когато го премествах в креватчето веднага се събуждаше със силен рев. В тези моменти се кърмехме легнали - така той суче докато спи, а аз също подремвах.

За повръщането - бебенцето е мъничко и може би все още има рефлукс, който ще отмине с времето. Може би е добре да говориш за това с педиатъра си, ако повръщането е на фонтан.

# 3
  • Мнения: 172
pearly и rosi81 са го казали доста правилно и затова нямам какво да допълня.
Гледай детето, а не кантара! Ако е гладно то ще си каже, нали затова е кърмене на поискване.
А аз откакто престанах да се цедя кърменето за нас стана блаженство. Така, че ако ме питаш мен не се цеди, за да се регулира кърмата ти според нуждите на детето. Кърмете се на поискване.
А за повече информация бих ти препоръчала Библиотеката.
 Peace и успех!

# 4
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Много хубаво и успокояващо сте го казали, за което ви благодаря от сърце!
   Притеснява ме че си иска толкова рядко - на 3-4 часа, но гледам да не падаме под 6 хранения на денонощие.  ooooh! Предлагам му по-често, но не желае.
   

# 5
  • София
  • Мнения: 418
Здравей,

Все едно слушам моята история.И ние купихме кантар и тогава видях,че бебо изсуква много малко.Съответно му додавах с шише изцедена кърма.Така наддаваше добре,но за мен беше истинско мъчение цялото това цедене.Да не говорим,че гърдите ми се разраниха,защото цедях на ръка.Сега от позицията на времето мисля,че това не беше необходимо.
На кратко,може да даваш с шише изцедена кърма ако искаш,но според мен е по-добре да се успокоиш и да кърмиш толкова,колкото бебето ти иска.6 хранения на ден е добре,а и мисля,че имаш кърма.Мери детето по веднъж на седмицата,за да отчетеш наддаването.Това е напълно достатъчно.Не насилвай детето прекалено.Побръщането може да е от преяждане или от не изкаран въздух.Винаги се опитвай да оригнеш бебето дори и повече от веднъж.Ако смяташ,че не стига кърмата може да дадеш и двете гърди.Успех и се успокой!!!Не си сама!!!

# 6
  • Мнения: 44
И аз съм от декемврийските мами, но ще ти отговоря тук.  Grinning

На някои майки просто им трябва везна не за да психясват, а за да се чувстват по-спокойни. Аз също имам везна. Използвам я всеки ден и въпреки широко разпространеното мнение, че ежедневното мерене при кърмене само натоварва психически, при мен то има точно обратен ефект - чувствам се много спокойна. Естествено наясно съм, че при кърмене бебето всеки път си хапва различно количество мляко и когато изяде 50 вместо 100мл не се шашкам, а просто съм по-рано на разположение за хапване. И не се притеснявам, че ми намалява кърмата, защото на следващото ядене си хапва например 120 и всичко е ОК.
Меренето не е проблем стига да си наясно с факта, че кърмените бебета не приемат точно определено количество мляко. Освен това количеството не винаги е равно на хранителните качества на млякото - зависи от това колко от задното мляко е успял да изсуче бебо /ако гърдите ти са много пълни, превес ще има предното мляко, но все пак както ми обясни Хедра: "мазнините в млякото се увеличават прогресивно по време на храненето, а не от определен момент нататък или след определено количество. Представете си го както като пуснете крана на топлата вода - първо протича хладка, която постепенно се затопля. Така и бебето успява да получи нужните му мазнини, защото количеството им се променя в хода на самото кърмене ".
Имай в предвид и че почти при всички жени едната гърда произвежда доста повече мляко от другата - при мен от лявата гърда бебо успява да изсуче между 40 и 120 мл. От дясната - не по-малко от 110, 180, даже 200 понякога /това също е проблем, защото количеството е огромно за толкова малко бебе и меренето ми помага в определена степен да контролирам нещата, намалявайки времетраенето на сукане от тази гърда, но това не винаги помага/.

Така че моят съвет е да продължиш с меренето, ако така ще се чувстваш по спокойна, но да отчиташ всички особености в процеса на кърмене. Ако имаш още въпроси с радост ще ти отговоря, стига да мога /доста неща изчетох за кърменето/. А и veshti4ka в нашта темичка също " бълва" много полезна информация относно кърменето.

Виж и това: http://xedra.wordpress.com/Информация-за-кърменето/

Успех! Много важно е да си спокойна и уверена в добрите резултати от кърменето!

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 20:10 от new super_mama

# 7
  • Мнения: 93
Кърмя вече 10 месеца почти и никога не ме е интересувал кантара. Гледай детето то ще ти покаже дали е гладно(няма да е весело и да спи спокойно).Моята беба е наддавала и по 200гр на месец , но е супер щастливо дете(сега я мъчат зъбки и е малко по-различно) което значи че е доволна.Продължавай да кърмиш на поискване и не се занимавай с глупави кантари и теглилки Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 2 734
Скривай всички мерки и теглилки,давай цица на всяко промъркване и се успокой.Детето ти е наддало 850 гр. за първия месец,което е просто перфектно!И тогава си е сукало както суче сега,обаче ти не си имала везна,не си контролирала грамчетата и си била спокойна.Всичко си е съвсем наред щом детето качва задоволително,колко изсуква си е негова работа.Не се притеснявай и тръшкай,само ще ти намалее кърмата.Аз никога не съм проверявала чрез теглене колко изсуква дъщеря ми.Щом е качила добре на консултацията съм спокойна.

# 9
  • Мнения: 147
Никога не съм теглила Йоан - когато сме на консултация разбирам колко е наддал Simple Smile...
Преди всичко трябва да си спокойна , а момичетата преди мен са написали много неща, няма да ги повтярям с малко по-различни думи Wink
Горе главата - кърми на поискване - така и ти и беб ще сте спокойни и щастливи  Heart Eyes  Hug

# 10
  • Мнения: 545
Не се притеснявай,че яде на 3-4часа,Лора никога не се е хранила на по-малък интервал.Детенцето само ще ти покаже кога е гладно,не го насилвай,може да се ядоса(аз лично съм го правила Rolling Eyes)Махни кантарите,наистина само изнервят обстановката.
Кърми си бебето на поискване и всичко ще се нареди. Hug

# 11
  • Мнения: 511
И аз имах същите терзания, когато си купих кантар и започна голямото теглене........ ShockedПосле реших проблема. Започнах да го използвам само два пъти месечно, за да видя как наддава. От това което пишеш мисля, че кърма имаш достатъчно, не се притеснявай. Аз дохранвах с изцедена кърма(предлагах й шише, а тя не винаги го приемаше) в продължение на около месец, при едно-две от храненията, когато бяхме на вашата възраст и не съм имала проблеми-до ден днешен се кърмим успешно. Правех това, когато заспи по време на кърмене(според мен от умора, колко силички има Simple Smile),не мога да я събудя и мисля,че не се е нахранила.Въпреки това знам,че повечето майки не одобряват това, тъй като много бебенца свикват на шише и отказват да сучат.  Thinking

# 12
  • Мнения: 5 401
GOLDEN ROSE, ето новата таблица на СЗО:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=95353.0

  bouquet

# 13
  • Мнения: 236
Скривай всички мерки и теглилки,давай цица на всяко промъркване и се успокой.Детето ти е наддало 850 гр. за първия месец,което е просто перфектно!И тогава си е сукало както суче сега,обаче ти не си имала везна,не си контролирала грамчетата и си била спокойна.Всичко си е съвсем наред щом детето качва задоволително,колко изсуква си е негова работа.Не се притеснявай и тръшкай,само ще ти намалее кърмата.Аз никога не съм проверявала чрез теглене колко изсуква дъщеря ми.Щом е качила добре на консултацията съм спокойна.

  newsm10 newsm10 - Абсолютно съм съгласна, с тоя кантар можеш само да психясаш

Общи условия

Активация на акаунт