За детските градини и почистването им.

  • 6 155
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 926
Съжалявам, ако има подобна тема, но търсачката не ми отвори нищо Confused
Та, става дума за следното - хигиенизацията в детските отделения на родилните домове и на детските градини е регламентирана от ХЕИ (или както там се казва сега Whistling) Използват се определени препарати във високи концентрации. ПРи внезапна проверка, ако лакмусните прахове не отчетата добро почистване следва глоба.Това добре, но всичките им препарати са на хлорна основа и доста родители започват да се оплакват, че децата правят остри хронични спастични кашлици, именно заради почистването. А то няма как да бъде избегнато. В нашата ясла (8-мо ОДЗ) при децата се чисти поне 5-6 пъти. Сутрин, когато се почестват всички помещения; след закуска - почиства се залата за хранене, след гърне - тоалетната, след обедното хранене - отново залата за хранене, след това игралното помещение (докато децата спят в спалното); после идва ред на спалното, докато децата играят и после пак на залата за хранене - след следобедната закуска.
В резултат си получавам детето, което ходи всеки ден с чиста блуза, омирисано на белина, а в долната част анцузите й са "избелени" и стоят на петна.
ПРедполагам всички вие, които активно се занимавате и проучвате нещата сте наясно с това, но моля, кажете, има ли нещо, което може да ес направи конкретно.
Знам, че в БГ има фирми, които внасят препарати за почистване на помещения, използвани от деца, които са обезмирисани и т.н... Има ли начин да се направи така, че децата ни да не бъдат излагани всекидневно на такова количество вредни изпарения?

# 1
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Ето една тема, но не променя нещата  Confused
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=227010.20

Дано се включи и Мишленце  Hug

# 2
  • Мнения: 3 336
Ася, привет Hug

С теб си говорихме по тази тема, знаеш, че моите ги изкараха астматици и двамата идвама доктори смятат, че проблема идва точно от препаратите.

Освен това децата ни посещават една и съща ясла Wink Нямах представа, че се почиства по 6 пъти дневно Shocked

Ами, докторите на мен ми казват да си говоря с директорката и старшата сестра, те пък ми казаха, че докторите трябва да препоръчат подходящ препарат за миене, за да могат те да изискат на база медицинската бележка да се мие със съответиня препарат. Обаче докторите не разполагат със списъците с препаратите, одобрени от ХЕИ,  а пък и всичките те са на хлорна основа, както сама си написала по-горе Rolling Eyes Освен ние да се разровим да потърсим някакви препарати и да поискаме от докторите да ни напишат бележката, друго не виждам какво можем да направим.

# 3
  • Мнения: 4 970
Преди малко се обадих в  СИОКОЗ в дирекция "здравен контрол".Попитах ги именно за списък с одобрените препарати за дезинфекция в детските заведения.От там категорично ми отговориха че нямат такива, и че всичк, което съществува на пазара  е одобрено .Трябва просто да се прочете на етикета да не е детергент( измиващо средство), а дезинфектант Peace
Задължителните проверки на ХЕИ са 3 пъти в година, а при сигнал или тяхно хрумване- може и по-често.
Ето какво още намерих  в стара тема на форума :
Здравно-хигиенните изисквания към текущото поддържане на хигиената в детските заведения - детски ясли и детски градини най-общо са следните:
Минимално двукратно влажно почистване на всички повържности, включително и дезинфекция на същите.
За целта се използват топла вода, детергент - миещ препарат и дезинфектант в разтвор с различна концентрация, съобразно третираната повърност - 1% за тоалетни и гърнета; 0,5% за повърности като масички, столчета и др. Като миещи и дезинфекционни средства се ползват всички разрешени в страната препарати. Изборът се прави от ръководството на детското заведение, съобразно възможностите му.
Подходящото време за извършване на дейността е преди и след приключване дейността на групата, времето, в което децата са навън или почиват

Въпросът тук опира до бюджета, тъй като  парите не стигат за по-хубави и скъпи препарати най-вероятно, и използват такива с по-високо хлорно съдържание.
Сега ще започна да проучвам  всякакви дезинфектанти, та да изберем по-малкото зло.Ще говоря с директорката и не мисля да оставям нещата така.Трябва да се направи нещо, тъй като това касае здравето на нашите деца.

# 4
  • Мнения: 3 926
Мдааа, а на всичкото отгоре разбрах, че и чаршафите им ги перат в хлорен разтвор, който не винаги изплакват добре, защото от санитерните служби взимат натривки и от спалното беляо Confused Просто ужас!
Но това, което си разбрала е много хубаво. Аз лично смятам като се очовеча малко да ида и да взема някакъв писмен документн от тях, че това е крайното им мнение и тогава да действаме по въпроса с хигиената. Не знам обаче до колко ще може да се разчите на персонала, че няма да взимат препарата за домашно ползване Sad Защото като гледам с какви торби си тръгват лелките от яслата.... просто не ми се мисли Confused

# 5
  • Мнения: 4 970
Мисля че няма да е проблем да се снабдим с писмено становище.А всъщност би трябвало да го има някъде newsm78, но не го откривам и затова позвъних по телефона.В краяйна сметка хлорта не е задължителната съставка за дезинфекция( или се лъжа,,, Thinking).Просто трябва да съберем повече инфо за задължителните съставки( ако има такива) или да се разбере в края на краищата дали е достатъчно само да пише дезинфектант, а не измиващ/почистващ препарат.Аз това разбрах от жената от СИОКОЗ.
В нашето ОДЗ използват "isosan".
Сега ще се опитам да разбера как  се снабдяват с въпросните препарати- дали им ги дават наистина от ХЕИ(както  твърдят) или може с определения за твоа бюджет да отидат сами  и да си  закупят каквото преценят.

# 6
  • Мнения: 4 970
МОмичета, след дълго търсене най-накрая открих списъка с разрешените биоцидни препарати Party Там може да се види  предназначението на всеки един от тях, съдържание, производител и т.н....
http://www.hygiene-bg.com/normativni-uredbi/1-REGISTAR_BP_1.pdf

# 7
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Много благодаря, Велмар   bouquet

# 8
  • Мнения: 4 970
Забравих да пиша ooooh!.Вчера говорих със старшата в ОДЗ-то  и бях категорична че не искам да се използват досегашните препарати за почистване( поне в групата на дъщеря ми).Ползвали  Санифорт( а не Изозан).Аз се свързах с  тази фирма http://www.hmi-company.com/ и говорих с тях.Зареждат няколко общини в София и отделно единични детски заведения.Отидох на място в офиса и говорихме доста подробно.Дадоха ми пълната документация  за пред ХЕИ  с разрешителни и т.н.Аз купих 1л. за проба .Жената ми предложи 2 препарата, и аз избрах  единия от тях( без алдехиди).Работи се с много малки концентрации и са икономични.За пред ХЕИ- от фирмата поемат ангажиметн.Оказа се че проблема си е в  ХЕИ и тъпите им лакмуси #2gunfire,които са  пригодни да реагират само на хлорни съставки, и съответно не могат да реагират на препарати без хлор, въпреки че  те отново извършват дезинфекция.Едната лелка от нашата група каза и друг абсурд от практиката с  инспекторите при проверка.В помещението има 2 вида мокет.Единия, който е   по-нов е с някакво по-гланцово покритие и на него  лакмусите на ХЕИ не реагират Grinning Абе- абсурди всякакви.

# 9
  • Мнения: 71
Здр мами!:)Мн важна тема! В яслата на сина ми миеха с мн скъп, но антиалергичен продукт на прах!Откакто беше постъпила директорката на поста си и видяла астматични пристъпи и редица алергични реакции взела нещата в свои ръце!Браво!Д-р Александрова 51-ва ясла!Красна поляна!Лично ми го показа и го помирисах!Беше истински аромат на зелена ябълка!:)
Сега в детската градина нямам идея за препаратите, но виждам алергична хрема само там:(

# 10
Мисля че няма да е проблем да се снабдим с писмено становище.А всъщност би трябвало да го има някъде newsm78, но не го откривам и затова позвъних по телефона.В краяйна сметка хлорта не е задължителната съставка за дезинфекция( или се лъжа,,, Thinking).Просто трябва да съберем повече инфо за задължителните съставки( ако има такива) или да се разбере в края на краищата дали е достатъчно само да пише дезинфектант, а не измиващ/почистващ препарат.Аз това разбрах от жената от СИОКОЗ.
В нашето ОДЗ използват "isosan".
Сега ще се опитам да разбера как  се снабдяват с въпросните препарати- дали им ги дават наистина от ХЕИ(както  твърдят) или може с определения за твоа бюджет да отидат сами  и да си  закупят каквото преценят.
Здравейте,в детската градина на моето дете,както и в нашата болница използват един страхотен препарат,който също е дезинфектант,но аромата му е на цветя.Казва се "ДЕКОНЕКС 50FS".Препоръчвам Ви го и се надявам поне малко да съм Ви помогнала за тази добра кауза.

# 11
  • Мнения: 4 181
Момичета, трябва ми някой с подобен проблем, тоест детенцето да е проявило алергия към препаратите (дори и предполагаема) за репортаж по БТВ до утре

# 12
  • Мнения: 3 926
Клео, я пиши за какво ще иде реч. Ако няма да се разхождам до телевизията съм навита... В смисъл дребната е с мен и трябва да я мъкна. Нямам против участие. Имам задръжки само към директния ефир (примерно в сутрешния блок), защото много се притеснявам нещо, а бебочето отвътре не се чувства добре с толкова адреналин. Иначе навън пред камера и с микрофон нямам проблеми Grinning
Драсни лично да ти напиша телефона си.

# 13
  • Мнения: 3 926
Ами снимаха ни. На края на приказването си казах, че ние сме само майки. Не мога да зъвршвам и химия, за да предлагам с какви препарати да се почистват градините. Все някой трябва да се погрижи и да си досвърши работата.
Мисля, че довечера ще го дават. Надявам се да е станало добре. Grinning

# 14
  • Мнения: 6 438
Асенце,определено е станало добре  Hug
Гледах ви и ви познах(по коремчето и буйните коси).Като те видях си викам:"А,дали си ти?Ако имаш коремче-ти си"  Laughing
Дано наистина има някакъв резултат. Peace

Общи условия

Активация на акаунт