стига ли кърмата

  • 1 164
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 397
Искам да ви споделя моите притеснения с надеждата, че ще ме поуспокоите Neutral Face  
Става въпрос за това - дали когато бебето има силни колики постоянно отваря устичката си както когато е гладно, означава, че наистина е гладно или това е в следствие от коликите.
Дъщеря ми има най-силни боли в коремчето около 18 часа ежедневно... Вчера цял ден плака. Вечерта точно в колуминационният момент, когато вече се дереше от рев ми дойдоха гости. Една от гостенките ми ,която има дългогодишен опит с децата ( отгледала е близнаци + първия си внук ) заяви "това бебе е гладно" - ти не го храниш добре.. бебетата плачат или от глад или от покри пелени... Това направо ме шокира. Аз същият ден наистина нямах много кърма ( или поне аз така си мислех) тъй като живея сама и няма кой да ми помага с домакинството, всичко правя сама, даже храня и 1 куче. Та реших, че от преумора, тичане насам-натам, и недобро хранене наистина не го храня добре.... И вследствие на репликата на приятелката ми вечерта от гърдите ми не потече нито капка, та се наложи да дам Фризолак. На сутринта всичко беше ОК. Странното е , че сутрин гърдите ми са пълни, но следобяд и вечер са меки и аз наистина вече си мисля, че плаче от глад. На всичкото от горе вечерта така се нахрани, че повърна на струя. Просто не знам.... Моля за съвет, искам да я храня с кърма поне до 3 месеца, но както е тръгнало Cry

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Глупости Imp Такива "приятелки" няма да ги пускаш да ти идват на гости Imp Аман от доброжелкатели, значи, ейййййй, пак се ядосах #Cussing out
Бебето плаче яко от колкики, вярвай ми, не само от глад или мокрота.Синът ми се съдра от колики 4 месеца, наддаваше по 1.800 първи месец, 1.500 втори и по кило трети и четвърти, сама отсъди дали е гладувал....Как може хората да правятт такива безотговорни и откровено глупави изказвания, просто не знам Rolling Eyes Бебето то си отваря устенцето, защото го боли и е тъжно и иска да суче за успокоение.Бебетата сучат, защото им е кеф, далеч не само за да се нахранят.От теб зависи дали ще задоволиш естествената му нужда от любов и чувство за сигурност в прегръдките на мама, или не.
Последно и млъквам Wink Ако имаш чувството, че следобед кърмата ти намалява, давай му да суче по-често - през 2 часа горе-долу и всеки път, когато само поиска/виж Библиотеката за признаците на желание за сукане, не чакай да се разплаче/.И пий по чаша вода или лактогонен чай преди всяко кърмене.Това е.А, и си изхвърли фризолака Wink
Знам, че сега се чувстваш супер несигурна и последното от което имаш нужда е някой всезнайко да ти опява, че не ти достига кърмата.Всички сме минали през това - вярвай ми, изтрайва се/макар и трудно на моменти Imp /.
СЛУШАЙ САМО СЪРЦЕТО СИ!
Ако имаш нужда от съвет и подкрепа - ние сме тук Heart Eyes
А най-хубавото е, че коликите все накога свършват Laughing  Laughing  Laughing

# 2
  • Мнения: 4 242
Лелееее  Imp , какви жени имаа #2gunfire . Как е отгледала три деца тази твоя позната с такава логика ooooh! ?
Аз изживях същото, но с майка ми :"тези гърди са меки, празни, нямаш мляко, и да имаш то е вода, ходи се изследвай, ще умориш детето гладно..." Imp  ееей цели 10 дена така дуднеше на главата ми, резултата беше наполовина намаляла кърма, докато цедях по 250-300гр вечер изведнъж едва 10-20гр Sad , но не съм останала без хич Wink . Изпратих мама по живо по здраво и се лепнах тук във форума, чета, питам, не мирясвам. Laughing  В крайна сметка и това мина, от тогава не давам на никого гък да ми каже по отношение на кърменето. Wink
Не  давай формула а започни по често слагане на гърдата, дори вечер да е по-малко млякото, пак е достатъчно, ако не стигне на детето то ще се пробуди и ще си поиска да си дояде след час-два. С дъщеря ми сме така, след къпане в 21ч суче, буди се към 22ч и пак суква малко, после в 1ч, и така...
Опитай се да почиваш малко повече, работата у дома край няма, и да е разхвърляно понякога- майната му, детето е на първо място. Пий повече течности, млякото слиза най вече от течностите, е ако гладуваш пак няма да имаш. Намирай по малко време за себе си.
Ако искаш наистина да кърмиш спри формулата, защото с нея и до 3-я месец няма да я докараш.
Успех!

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Бебетата трудно правят разлика между болката от глад и колики, затова когато ги боли коремчето, все търсят да сучат и изглеждат гладни. Така че, спокойно!
А за съвета на гостенката ти мога само да кажа, че майка ми, свекърва ми и бабата на мъжа ми, какато и един куп комшийки от блока не могат и на пръста ми да се опрат относно кърменето (макар, че всички от тях са кърмили малко или много), защото никоя от тях не можа да ми даде адекватен съвет, когато имах нужда и всички си мисляха, че щом бебето плаче след ядене значи кърмата ми не стига или е "рядка" и трябва да дохранвам Imp Това което ми помогна в кърменето е информацията от този форум и всичко прочетено в интернет.

Така че не се доверявай на съветие на гостенката само защото е с по-голям опит от теб, сигурна съм, че ако изчетеш библиотеката ще има на какво да я научиш ти нея Grinning
Кърми си бебчето по-често, избягвай даването на Friсolac и не се вързвай на "бабешки акъли".
Успех и дано скоро ви минат коликите, че вече ви е време Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 1 845
Искам да те поуспокоя и да ти кажа, че не трябва да се притесняваш от нищо, защото кърмата ти наистина може да понамалее от много грижи. Тази твоя приятелка откърмила ли ги е тези деца и до какава възраст?
А когато имаш усещането, че млякото не стига в никакъв случай не предлагай шишето с биберона. По-добрият вариант е да предлагаш гърдата по-честичко-на 1,30-2,50 часа, особено привечер. Това го прави поне 4-5 дни  и ако детето ти оттново е гладно,чак тогава може да се говори за предлагане на добавка. С по-често предлагане на гърда ще постигнеш две неща-ще стимулираш гърдата за образуване на ново мляко и едновременно с това към тялото ти ще бъде подаден сигнал, че детето има нужда от повече мляко и такова ще се образува. Когата пропуснеш едно кърмене рискуваш до следващото или по-средващото да няма образувана кърма.  Не давай биберони и залъгалки. На мен ми помага и изцеждането след хранене-не става дума за прекаляване и фанатично изцеждане.
Вечер много често плачът е свързан с това, че детето просто има нужда от повече гушкане и по-често сучене в края на деня, когато е изморено от емоции.
На второ място, това че гърдата ти изглежда мека не значи, че няма мляко в нея. Имай предвид, че мляко се образува и "слиза" много често в момента на сукане.
Аз лично мисля, че децата се успокояват от сучене при колики. При нас бяха ужасни.
Щом детето отваря устичка значи просто иска да си суче, въпреки че не е задължително да е гладно. Ние например така се успокоянвахме и заспивахме. Даже съм имала случай,когато "кълве" и отваря устичка, а после не иска да вкуси гърда.
Стискам палци и успех!
Ключът в кърменето е в твоята упоритост

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ама вЕрно как е отгледала 3 деца с тая логика - всеки път,като зяпнат,им е тикала шише с формула ли Imp
Бебетата плачат - това е общоизвестен факт.А плачат,защото са гладни,жадни,уморени,кисели,топло им е,студено им е,боли ги коремчето,искат да ги гушкат,не успяват да заспят сами и т.н. - не само от глад или мокри пелени Imp
Сутрин гърдите са препълнени,а не просто пълни - затова е такова усещането,то ще изчезне скоро и съвсем няма да ги усещаш твърди и подути - не мисли,че е от липса на мляко,а просто лактацията се урегулира и няма свръхпроизводство (макар че пак сутрин ще е най-голямото количество мляко).Следобед и вечер всички бебета са неспокойни и си имат happy hour,в който си реват,каквото и да правиш - моята мома и от гърдата се дърпаше тогава и пищеше,като че ще я тровя.Много е неприятно и иска здрави нерви,но ще мине в един момент - носете се на ръце,предлагай гърдата,ако се успокоява от нея,независимо кога е папало за последно детенце и не се притеснявай,че реве от глад.Хайде дежурната реплика да си кажем - ако имате 4-6 обилно мокри памперса за 24 часа и поне 2 пъти жълто или зеленикаво акано на тях,значи имаш съвсем достатъчно мляко.(Ей това ще взема да си го напиша в подписа,значи Laughing ).
Не се прекалявай с домакинската работа - почивай повече,не е нужно къщата да е като аптека (пък и веднъж родило ли се е дете,никога вече няма да изглежда така,така че свиквай с малко хаос и безредие - само манджа да има за татето,всичко друго се преживява Laughing ).

# 6
  • Мнения: 3 161
Аз обаче мисля, че приятелката ти може и да е права, че детето гладува, макар и да не е намерила правилния начин да ти го каже. И с това те е притеснила допълнително и подтикнала към адаптираното, вместо да помогне. Не е нормално детето да реве по цял ден, ако го кърмиш достатъчно често.

За твое успокоение: решение има, тялото ти е напълно способно да произведе точно толкова, от колкото бебето се нуждае, стига да спазваш някои условия. Нормално е в началото да има трудности, както и да си препълнена сутрин и мека следобед. Но и да нямаш 'нищо', пак предлагай гърда за успокоение, а и за стимулиране на лактацията.

# 7
  • Мнения: 3 161
Какво да напрвиш?
1. Чети. Ето ти една статия, от която да започнеш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1794, но има и още много полезни неща в библиотеката. Горещо препоръчвам също Книга за кърменето на Хана Лотроп. Ако я четеш, докато кърмиш, може и да ти се увеличи лактацията от положителната нагласа към кърменето, която създава.  Simple Smile
2. Почивай. Къщната работа край няма, а за теб сега няма по-важна задача от това да кърмиш успешно. Намери удобна поза за кърмене (например легнала), така че да почиваш повече.
3. Кърми често, не давай нищо допълнително (вода, адаптирано и пр.), не оставяй бебето да реве самичко в креватчето, предлагай гърда винаги, когато е неспокойно.
4. Грижи се за себе си, храни се редовно (но не прекалено), пий повечко течности, също и лактогонен чай.
Успех!

# 8
  • Мнения: 2 784
Аз от такива твърдения на бабите,имам една кутия чай на Хип,дето съм пила 3-4 пъти от него,колкото да си докарам мастит,защото кърмата още не се беше регулирала,гърдите-бомби,а аз бухам чай.За 1 ден се скопосах.Сега чая си седи и само бабите като ме ядосат ги бъзикам да пийнат чашка чайче и да накърмят детето вместо мен.Действа безотказно-веднага млъкват.Така че свиркай си-за да кърмиш успешно най-важно е спокойствието.Дано коликите ви минат скоро,а такива "приятелки"-по-далеч #Sniper

# 9
  • Мнения: 397
Благодаря ви Grinning  Grinning  Grinning Много ме успокоихте. И аз така си мислех, щото на консултацията на 20-тия ден беше наддала 600 гр. , което според Педито е идеално, а на пробното кърмене за 10 мин. изсука 80 гр. Проблема е , че е много лакома и суче много въздух та не знам колко точно мляко поема и колко въздух.
 И все пак БЛАГОДАРЯ ще продължавам напред...

# 10
  • Мнения: 310
Цитат на: belinda
...И пий по чаша вода или лактогонен чай преди всяко кърмене...quote]

В началото, когато понечвах да пия вода преди да започна да кърмя майка ми и свекърва ми писваха 'не, ще потече вода вместо кърма' Shocked Така били чували. Когато ги питах ако хапна пържолка преди да кърмя пържолка ли ще излезе се обиждаха

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: nadia_n
В началото, когато понечвах да пия вода преди да започна да кърмя майка ми и свекърва ми писваха 'не, ще потече вода вместо кърма' Shocked Така били чували. Когато ги питах ако хапна пържолка преди да кърмя пържолка ли ще излезе се обиждаха

 newsm65
Ейиии...този виц не го бях чувала!

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Цитат на: nadia_n
Когато ги питах ако хапна пържолка преди да кърмя пържолка ли ще излезе се обиждаха

 smile3532 Много яко!

# 13
  • Мнения: 397
Вярно ли е в този случай и това, че не трябва да ям шоколад, защото преминавал в кърмата и превъзбуждал бебо+прясно мляко - причинявало колики+чесън, заради миризмата и т.н..... Bulb

# 14
  • Мнения: 7 106
Наддала е идеално, така че липсата на кърма трябва да я изключиш като проблем Wink  Виновника за плача на бебка е всичко друго, но не и недостатъчно количество мляко!
Моята дъщеря също сучеше лакомо като невидяла и при нас гълтането на въздух беше неизбежно. Изправяй я по-честичко по време на кърменето да я уригваш, за да излиза погълнатия въздух и да има място за млекце. Аз на всеки 4-5 минути или при всяко неспокойствие от нейна страна я оригвах и продължавахме докато се кротне. Това е спасението. Въоражи се с търпение и чакай да мине този период, а той минава рано или късно  Wink
Фризолака по-добре го изхвърли направо , за да не се иккушаваш да даваш пак. Това че е повърнала на фонтан след приема му означава или че е преяла и и е дошло в повече от него или че стомахчето и не го е понесло. Няма смисъл да и дразниш повече стомаха.
Това е , другите мами са ти дали страхотни съвети, пожелавам ти да ги следваш и да се радвате взаимно дълго време на кърменето.

Общи условия

Активация на акаунт