За кохлеарния имплант

  • 3 511
  • 10
  •   1
Отговори
Искам вашето мнение - става въпрос за тези деца освен,че са глухи и имат допълнително увреждане в случая говорим за умствено. Нямам си обяснение защо и на тези деца поставят импланти. Благодаря.

# 1
  • Мнения: 2 563
Искам вашето мнение - става въпрос за тези деца освен,че са глухи и имат допълнително увреждане в случая говорим за умствено. Нямам си обяснение защо и на тези деца поставят импланти. Благодаря.

И защо да не им се поставят? За тях пък е още по-важно да чуват и да общуват. Хем глухичко, хем с умствено изоставане, хем само с жестомимична реч ми се струва води до една ужасна съдба. В България, където глухите нямат никакви права.

Аз съм против да се имплантират само деца, с които е ясно, че никой няма да работи след това. Защото тогава от импланта няма смисъл.

# 2
  • Мнения: 2 531
Не знам дали критерия умствено развитие е решаващ , но съм чувала такова нещо! Може би защото тези деца няма да могат да свикнат и използват пълноценно импланта- нямам идея? А как е по света , слагат ли там , или само в Бг?
Впрочем едно дете с умствено изоставане и без увреден слух изостава доста с речевото развитие, не съм наясно точно как става компенсирането и дали въобще някога успява да компенсира това изоставане?

# 3
  • Мнения: 16
Искам вашето мнение - става въпрос за тези деца освен,че са глухи и имат допълнително увреждане в случая говорим за умствено. Нямам си обяснение защо и на тези деца поставят импланти. Благодаря.

И защо да не им се поставят? За тях пък е още по-важно да чуват и да общуват. Хем глухичко, хем с умствено изоставане, хем само с жестомимична реч ми се струва води до една ужасна съдба. В България, където глухите нямат никакви права.

Аз съм против да се имплантират само деца, с които е ясно, че никой няма да работи след това. Защото тогава от импланта няма смисъл.
thumbsup

# 4
  • Мнения: 2 543
Аз бих била дори по-крайна - значи, щом има множество увреждания, да не им слагат и очила да виждат по-добре, щото какъв е смисълът от това?!  ooooh!
kounchev, какво по-точно Ви притеснява в този казус? Вече в България има импланти за всички деца, така че ако се притеснявате, че някое "по-заслужило" няма да получи имплант, заради някое "по-незаслужило", притесненията Ви са неоснователни.
Всеки случай - ето няколко примера, при които дете с множество увреждания би могло да получи полза от кохлеарния имплант - да речем сляпоглухо дете, друг пример - дете със синдром на Даун (често част от синдрома е намаленият слух) - всеки знае за големия потенциал на децата със СД, има деца с аутизъм и глухота - ясно е, че те имат нужда да чуват колкото всеки друг. И разбира се, че по света имплантират и деца с множество увреждания. Но по света имплантират и възрастни хора, които никога не са чували - нещо, което едва ли ще дочакаме скоро тук. За целта трябва да се промени съществено отношението на хората и специалистите, а това става мноооого бавно.  Confused

# 5
  • Мнения: 3 914
Нямам си обяснение защо и на тези деца поставят импланти. Благодаря.
Ами да ги хвърлим на боклука ....а ooooh!
Що за въпрос,извинявай не се заяждам ,но наистина звучиш грубо.
Не смяташ ли,че колкото повече сетива работят,толкова по-добра би била рехабилитацията и обучението на такова дете?
И изобщо не мисля,че имаш право да определяш,кой да има и кой да няма право на кохлеарен трансплант,особено ако родителите си го плащат.Всички деца имат право на шанс,не забравяй това Peace

# 6
  • Мнения: 779
Нямам си обяснение защо и на тези деца поставят импланти. Благодаря.
Ами да ги хвърлим на боклука ....а ooooh!
Що за въпрос,извинявай не се заяждам ,но наистина звучиш грубо.
Не смяташ ли,че колкото повече сетива работят,толкова по-добра би била рехабилитацията и обучението на такова дете?
................Всички деца имат право на шанс,не забравяй това Peace

Peace..Всички деца имат право на шанс!!!

# 7
  • Мнения: 3 591
Боже, що за въпрос  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Неимплантитано нечуващо дете няма как да няма и изоставане - когато речта не се развива тя носи след себе си забавяне в развитието, в това число и в умственото. Но това не означава, че това изоставане неможе да се навакса. А за да стане това, детето трябва да може и да чува... 
Мен да питаш - такива деца би трябвало дори с предимство да се имплантират - защото за тях всяка минута забавяне е ценна. Децата учат чрез сетивата си - а когато едно от тях липсва какво очакваш да се случва?  #Cussing out

# 8
  • Мнения: 2 242
kunchev, а имаш ли обяснение защо възрастните хора носят очила? Имам предвид тези, които освен, че виждат по-слабо имат и двигателни затруднения...

В същност май изобщо не трябва да се ядосваме на подобни (простете израза) идиотски питания. Май има хора, които влизат тук просто да гледат сеир, след подобен въпрос. Надявам се, че "педагогически съветник" също е шега. И че от подобни хора никога няма да зависи лечението на деца!!!!

# 9
  • Мнения: 2 531
Всъщност автора /ако не е шега де/ как представя себе си :

"... аз също съм глух но мога свободно да контактувам, нося слухов апарат, завършил съм училището за деца с увреден слух в Павлово и имам две висши образование. последното ми е от СУ"КЛ.Охридски"- специалност "Специална педагогика" В момента работя като педагогически съветник в същото училище в Павлово вече 13 години. Защитих дипломна работа точно за проблемите за жестовия език като средство за общуване. а съжаление проучванията в тази област са много малки -говорим за България. Бил съм в Швеция на практика и там видях коренно различно обучение, също в Гърция бях, ние се доближаваме до тях Да не говаря за Италия и Франция там глухите имат голямо самочувствие.
Трябва да ви кажа - не се страхувайте от жестовия език защото ,то много помага, вижте аз първо се научих да говоря , а жестовете го научих когато бях ученик във втори класи то е средство за общуване и е много важно как да го използваш и то не бива да замества другото жизненоважно общуване, а именно говора. Но за съжаление има още много да се работи в тази насока, ама ...надявам се един ден след като сме граждани на Европа тука да подредим нещата да стане този жестовия език на глухите в България официален
"

Уважаеми г-не, мисля че вместо да се предизвикват такива спорове можеш да бъдеш много по полезен ако споделиш повече за развитието на говора у децата с увреден слух и необходимостта им да чуват !!! И то от личан опит ! Също би било интересно на всички ако раскажеши за опита в другите страни , които цитираш!!

# 10
  • Мнения: 2 543
Ами, аз смятам, че тук разговор и спор няма. Господинът, пуснал темата, изобщо не участва в дискусията и не виждам особен смисъл да я продължаваме. Поне, докато той не се включи.  Confused

Общи условия

Активация на акаунт