За избора на име и семейните традиции

  • 8 845
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 495
Здравейте,
Аз все още не съм майка,нито съм бременна, но от няколко дни ме гложди един въпрос, понеже с мъжо мислим да работим по въпроса Mr. GreenИли общо взето"още рибата не се е хванала, а тигана е на котлона" Laughing Както и да е.Става въпрос, за това че ми е се е забило едно име в главата и дай Боже, ако имам момиченце-ми се иска да я кръстя Йоана... Heart EyesЛично аз не съм превърженичка на тезата, че децата трябва да се кръщават на родителите.Не, нямам нищо против семейните традиции, но вече от няколко дни спорим с любимия а и с майка ми на кой трябва  да бъде кръстено детето...и двамата казват че е добре да се запази рода, като се кръсти на дядото наример, за това колко щастливи щели да бъдат и т.н.Което ме накара да се замисля...и нямам нищо против, но как да стане, като няма никой от родата(моите и неговите родители)с И ,Й., Я newsm78 Всъщност дядото на моя мъж, който е починал отдавна се е казвал Янко, но в този случай дали ще е удачно да се даде име на починал човек? newsm78
Знам че сигурно звуча глупаво, но това ми е в момента на главата Simple Smile.А и може и да си променя мнението след време, знам ли...

# 1
  • Мнения: 172
За мен е по-важно бъдещото ни дете да познава семейната история, а не да носи името на някой роднина. Аз самата не съм кръстена на никой и не смятам, че това е повлияло на отношенията в семейството - всъщност при нас никой не държи на това. Мъжът ми е кръстен на дядо си, но това се дължи на силна обич, а не на семейна традиция. 
Преди време обаче взех да прочета дневника на пра дядото на моя мъж и се влюбих в името на жена му. Ако имаме момиченце ще носи нейното име. Не мисля, че е от значение, че не е между живите, защото въпреки, че името не е никак популярно не е запазена марка. Но дори да беше пак нямаше да ме притесни - била е добра жена.

Моят съвет е да дадеш на детето ти най-хубавото име.
А кое е то, знаеш само ти.

А и от много съобразяване с чуждото мнение понякога излизат... странни (в не добрия смисъл) имена.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 01:51 от Italia

# 2
  • Мнения: 22 343
В нашето семейство никой, на никого не е кръщаван. Нито родителите ми, нито аз и сестра ми, не съм кръстила на никого и детето си.
Важното е името да е избрано с любов, не да е повод на раздори - ама как не го кръстихте на еди си коя баба, или някой си дядо.
Това са пълни глупости според мен и един род не се запазва по този начин.

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Традицията повелява да го кръстиш на някой дядо. Историята помни големи трагедии и сръдни когато се кръсти на не който трябва ... но също така помни и баби/дядовци които не им пука ... явно твоите ще да са от 1-ви тип ......
кръсти 1-то на тях, а останалите 4 както си искаш ....

# 4
  • Мнения: 1 172
И аз съм чувала, че не било добре първото дете да се кръщава на починал човек. Не знам защо. Но и не ми се е налагало да мисля дали да се съобазя с това или не.

Моят син е кръстен на свекъра ми, като сме взели само първата му буква. Дядото щастлив и хвърчи от кеф. Ние сме доволни, че детето ни  кръстено с име, което ние харесваме,а не някакво наложено от родата.

Може и да има начин да съвместиш всичко, но трябва да познаваш достатъчо добре родата си. Както е писал Labrador има всякакви родители. Има дори такива, които се сърдят, че на дядо Генко е записан внук Гено (без к). Това е съвсем истински случай, и то от скорошни времена. Има и такива като нашия дядо, които само заради 1 обща буква са щастливи.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ние решихме да спазим традициите, не съжалявам за което ...
Голямата е кръстена на свекърва ми, малката - на майка ми ...

# 6
  • София
  • Мнения: 12 547
Това са пълни глупости. Лично аз смятам, че кръщаването е когато някой го е заслужил да му се поднови името с това, че е бил добър човек, честен, искрен и прочие.
Аз се запознах със свекърва ми 2 месеца преди да родя - е как ще го кръстя на нея??? Свекърът пък го видях месец след като родих. Мъжът ми беше твърдо против да го кръщаваме на неговите родители.
Освен това човек трябва да си дава сметка затова как кръщава - вчера като бях на работа идва информация за бебе на 2008 година. Ами извинявай ама нещастната му сестричка се казвала Парашкева, а самото бебе - Спасимира. Щото родителите искали да спазят традицията.
Да, баба ми се казва Пева - предполагам, че идва от Парашкева, но и през ум не ми е минавало да кръстя детето си така.

# 7
  • Мнения: 242
Здравейте
ние сме в процес на мислене на именце на първото ни детенце дай боже,и голям спор пада,аз искам да го кръстя на баща ми(Красимир)-като съм намислила илии Кристина или Кристиян,да не е пък точно същото,ама моето  мъжле искало да се кръсти на него (и на свекър ми-Георги)>няма традиция,а и двамата заслужават,и никои нищо не ни е казвал,но пък от друга страна термина ми е на Цветница,ама какво ще решим незнам,но  ще е каквото ние си решим,все пак  е сложен въпроса .Ама най-вероятно някой от дядовците ,ще остане щастлив. newsm62

# 8
  • Мнения: 46 434
Даже не съм се замисляла да кръщавам на баби и дядовци.

София е любимото ми име и не си представям дъщеря ми да носи друго. Наскоро направих една асоциация, за която не се бях сещала, прадядо ми лека му пръст се казваше Софрон, а прабаба ми е Мария, но не съм търсила нарочна връзка  Rolling Eyes

Харесвам още Валерия, Йоана  Blush и Александра, но в този случай щеше да се води кръстена на някой и да има сръдни Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 131
Нашият син също не е кръстен на никого. Двамата дядовци са с една и съща буква, което беше удобство /с един куршум два заека/, но ние просто не си харесахме никое име с тази буква. Е, от едната страна имаше недотам приятни намеци, ама..... За мен е по-важно да кръстя детето си с име, което харесва и на мен, и на мъжа ми, а смятам и на детето в един по-далечен момент. Един ден, живот и здраве, ако имаме второ, аз лично имам идея да бъде кръстено на свекърва ми. Но това все още е само в моята глава и не съм споделила с мъжа ми.

# 10
  • Мнения: 2 401
Я ги зарежи тези т.нар. традиции. Постарай се още от сега да пресечеш всякакви такива мераци и си кръстете детето, така, както на вас ви харесва.  Ние  направихме така,  никой не се сърди.

# 11
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Аз казах на жената "Ти ще го раждаш, каквото име избереш това ще е! Нямам претенции." и тя го кръсти на майка ми .....

# 12
  • София
  • Мнения: 392
 Ако се роди на хубав църковен празник, е хубаво да му се даде съответното име. Казват, че всеки си има ангел-хранител и в този случай поне се знае кой е. Ако детето е кръстено на него, връзката ще е много по-силна. Може и да са суеверия, но като имения ден съвпада с рождения, празникът е двоен.

# 13
  • София
  • Мнения: 39 715
Традицията повелявала Дияна да е кръстена на прадядо си, т.е. дядото на мъж ми. Аз малко се запънах. И в крайна сметка щом трябваше да е на някой, я кръстих на моята мама.
Сама можеш да решиш, живот и здраве, дали ще спазиш някакви традиции, как ще си кръстиш детето и т.н.
От родилното заявих, че 2рото ще го кръстя както аз искам. И сега, живот и здраве, мисля да го направя Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 161
Ние също разбихме семейните традиции.При живи родители кръстихме първото дате на мен,второто на мъжа ми.Като се има предвид,че аз съм единствено дете,в прекрасни отношения сме и с едните и с другите родители.Сестрата на мъжа ми само плахо прошепна:защо така?Но после се направиха на разсеяни и до ден днешен дума не съм чула по този въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт