Задача за 2.клас.....

  • 20 452
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Задачата е от сборник на Чилингирова и Манова за 2.клас, стр. 23, задача 16:

В спортния празник на училището участват 32 първокласници и 57 второкласници. От тях 61 са лекоатлети. Колко деца участват в спортните игри?

Моля, решение и обосновка....

Благодаря от името на дъщеря ми!

# 1
  • София
  • Мнения: 11 699
Формулировката коректна ли е?

# 2
  • Мнения: 24 467
Задачата е от сборник на Чилингирова и Манова за 2.клас, стр. 23, задача 16:

В спортния празник на училището участват 32 първокласници и 57 второкласници. От тях 61 са лекоатлети. Колко деца участват в спортните игри?

Моля, решение и обосновка....

Благодаря от името на дъщеря ми!

Мисля, че следва само да съберете децата от І и ІІ клас. Те са всички участници, тъй като от тях 61 са лекоатлетите, т.е. те не са отделна трета група. Има такива задачи често- може да е за "заблуда на противника".  Laughing

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
и на мен нещо не ми допада условието

Ако приемем, че спортният празник се е състоял от лека атлетика и спортни игри, тогава става.

32+57=89 общо деца на спортния празник

89-61=28 деца в спортните игри

# 4
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да такива са мислещите задачи има много подобни.


Тамън и аз щях да отговоря като ДЖуди Следва да се съберат само участниците.

# 5
  • Мнения: 1 172
Мисля, че в условието е изпуснато едно не :
Колко деца НЕ участват в спортните игри?

Тогава има смисъл от всички тези числа. И отговорът е 32 + 57 - 61 = 28 и обосновката е, че в спортните игри участват 61 лекоатлета от общо 32 +57 деца. Значи останалите 28 не участват.

В оригиналния вариант условието ми звучи странно претрупано с данни без каквато и да е връзка м/у тях.


# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
да, и така става. Нещо в условието не е наред, но не мисля, че е уловка. В учебника и сборника имат много такива задачи, но един път са с билети за кино, друг път със състезания, екскурзии и пр.

# 7
  • Мнения: 24 467
Просто при такива задачи е нужно да се разбере условието и да не се хващаме на уловката. Имаме, напр., една такава: На поляната пасат гъски и крави, виждат се общо 12 глави и 44 крака. Колко са животните?
Естествено, че краката, като бройка, са без значение.  Laughing Също така въпросът не е колко са гъските и колко- кравите, пита се колко са животните. Ами че колкото са главите, разбира се.  Laughing

Така дадената задача може да се реши и при такова условие. Въпросът е решението да отговаря на условието. В този случай- отговаря. След като лекоатлетите са част от участниците от І и ІІ клас, то няма какво да ги мислим. Нито има какво да разсъждаваме относно вида на състезанието. Това, което го няма в условието, не съществува при решението на задачите.

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Има и една подобна задача - Една лодка пътува в морето - разстоянието между стълбите на лодката е примерно 40 см Колко висока вълна ще стигне до петото стъпало.    Е отговора е никоя, защото лодката се повдига заедно със стълбата.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Обикновено в сборниците има указание с някакъв знак с каква трудност е задачата. Това може да бъде ориентир дали е с уловка или е от задължителните.
Като каква е в сборника?

# 10
  • Мнения: 11 607
Две са нещата лично за мен:

- лично не ми дападат такива условия, защото има много ясноти ако тръгнем по логикага......Има дадени лекоатлети,но в един спортен празник не участват само лекоатлети, ами ако има напр. футбол? Там лекоатлети и футболисти не се връзват..... И се тръгва за уловката - по обясненията на Judy . Така реши задачата сина, който е 5.клас......

- да...може да липсва едно НЕ...преди време пусках една задача от сборник на сина ми, 4клас тогава...и общото мнение бе,че условието е сбъкано и има грешка, както пише *SV*

RadostinaHZ задачата не е специално обозначена, има друг знак за задачи с повишена трудност.....

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
След ваканцията питайте учителката и после дайте инфо какво е решението. Поне ще разберем коя версия е била най-вероятна.

# 12
  • Мнения: 1 172
А някакъв отговор в сборника няма ли - дори и само число? Това също би ви ориентирало какъв е замисълът. Или поне раздел, от който е тази задача (примерно логически, събиране и изваждане до 100... )

# 13
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Цоцолянке искат просто да ги научат да се вглеждат в условията.

# 14
  • Мнения: 11 607
След ваканцията питайте учителката и после дайте инфо какво е решението. Поне ще разберем коя версия е била най-вероятна.

Даде ми идея да пусна един имейл на госпожата от занималнята.......Къде ще чакам понеделника.....

Но и това е много вярно:
Цоцолянке искат просто да ги научат да се вглеждат в условията.

Благодаря ви!  bouquet Hug Честно, не смятах, че ще има мами,които в този късен час ще се занимават със задача ни.....

Но съм и на мнение,че съществуват задачи, които са трудни за децата и учебния материал не е подбран коректно! Може и да греша!

Общи условия

Активация на акаунт