Отговори
  • Мнения: 230
Виждам, че тук има хора, които са префесионално "светнати" в банковото дело - това е похвално, все повече ще имаме нужда от специалисти в тази област! И нали в края на краищата, този форум цели да си помагаме, с кой за каквото учил, както се казва, та...въпросът ми е: При ипотечен кредит с анюитетни вноски, през първите години вноската е образувана по следния начин: по голямата част съставлява лихва и по малката е главницата. Та, стоя си аз и се питам, като един пълен лаик в сферата, при това положение кое е по удачно:
Да се молиш да ти се паднат пари за предсрочно погасяване в началото на кредитния период или пък към края му. Не ми е ясно по каква схема се приспада евентуалната (дай боже всекиму!) сума при предсрочно погасяване, дали по същата, т.е по-голям дял има лихвата и по малък - главницата. А и при сегашното спадане на покупателната способност на лева, има ли смисъл от подобни упражнения изобщо...

Простете, че не мога да се изкажа по ясно, не умея да боравя с подходящите за целта термини, по обясними причини.  Money

# 1
  • Мнения: 2 591
аз също съм лаик в областта, но като човек, който има ипотечен кредит и който вече е направил една погасителна вноска, искам само да ти кажа, че смисъл има!!! изчислих, че съм спестила доста пари по този начин!

погасявайки, ти погасяваш главницата и естествено тогава спадат и лихвите, които толкова те тревожат (и не само теб)  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 4 033
Зависи от теб и от банката.Ако имаш пари в повече може да си погасиш предсрочно част от главницата,като съответно ти се начислява наказателна лихва 2-4%. Някои банки вече са я премахнали,дано скоро всички го направят. После имаш възможност да избираш как да ти се преизчисли планът на погасяване:
1. По-малки месечни вноски за същият период от време
2. Същите вноски , но за по-кратък период.

А дали има смисъл от предсрочно погасяване-не знам,зависи от конкретната ситуация. Аз си мисля,че е най-добре да се взима кредит с максимално дълъг срок на погасяване. Нищо,че е най-голяма лихвата като сума. Тя е разсрочена във времето и не се усеща толкова. А ако ти изпаднат пари по-добре да се вложат в нещо-в бизнес или в друг имот.

Общи условия

Активация на акаунт