Шпиковане на свинки бут/плешка?

  • 2 844
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 983
За нова година сме решили да си изпечем свински бут или плешка, но за целта трябва да я шпиковам.Някой знае ли рецепти?
И след като я обработя с разноите там подпарвки или каквото и да е, как да я изпека хубаво от всички страни?
За първи път ще готвя точно това и ако може да ми обясните подробно.  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 000
Месото се шпикова като се направят с шиш дупки в месото и вътре се сложат тънки резенчета сланина, моркови и чесън.

А иначе съм пекла цяло парче месо, но без шпиковане по следната рецепта от "Бон Апети":
1 свински врат
1 глава лук
1 стрък праз
2 моркова
2 стръка целина
250 - 300 мл червено вино
4 с.л олио
2 с.л. доматено пюре
1 ч.л. гранулиран чесън
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. кимион
1 ч.л червен пипер
1 ч.л. сол
щипка черен пипер
1. Обезкостява се месото
2.В тиган с олиото се запържва месото, да се зачерви от всички страни, олиото се поръсва със сол, за да поеме солта отделената от месото вода
3. Нарязват се лука, морковите и целината на едри парчета и се слагат при месото да се позапържат, полива се с част от червеното вино и се слага в загрята до 220C фурна, пече се около 20 мин, след което температурата се намалява до 150 C. През 15-20 мин. се налива по 1 в.ч.от виното като периодично се проверява със шиш готовността му. Месото е опечено тогава, когато сока, който изпуска е бистър
4.Периодично се изважда от фурната и се полива с другата част от виното и се прибавят подправките
5.Около 15 мин. преди окончателната му готовност се полива с последното вино
6.След като е готово месото се изважда, а към продуктите от тавата се прибавя доматеното пюре и всичко се претрива през цедка и се поставя в сосиера
7.Месото се сервира полято със соса

# 2
  • Мнения: 1 032
За шпиковането не мога да ти помогна, но преди дни гледах една рецепта, която много ме запали. Плешката първо беше сварена в зелев сок. Докато вреше прибавиха едро нарязан праз и две- три люти чушки. Когато месото вече беше сварено го намазаха с мед и горчица. Пекоха на 100 градуса за не повече от час, като от време на време вадеха плешката и я намазваха отново с горчицата и меда. Крайният резултат изглеждаше убйствено. Просто ме е яд, че мойта плешка замина ден преди да видя рецептата.

# 3
  • Мнения: 22 867
За нова година сме решили да си изпечем свински бут или плешка, но за целта трябва да я шпиковам.Някой знае ли рецепти?
И след като я обработя с разноите там подпарвки или каквото и да е, как да я изпека хубаво от всички страни?
За първи път ще готвя точно това и ако може да ми обясните подробно.  bouquet

Това по принцип:

Шпиковане (набождане). Месото се шпикова с тънки ивици или кубчета от сланина, моркови, скилидки чесън, за да се подобрят аромата, вкуса и външния му вид. Шпиковането със сланина придава сочност на месото и не позволява то да съхне при печенето. Набождането се извършва с помощта на загладена пръчица или шило по дължината на мускулините влакна.

А ние сме го правили с парченца сланика и чесън.  С остър нож правиш внимателно прорези в месото, като джобчета, и пъхаш в тях по една скилидка чесън или парченце сланика. Под скилидка имам предвид не огромните глави чесън по магазините, а този, който садят по селата, по ситния. Ако използваш едрия, ще трябва да нарежеш скилидката на по-дребни парченца.

Последна редакция: нд, 30 дек 2007, 22:35 от labrex

# 4
  • Мнения: 1 679
Шпиковала съм пилешко месо с моркови и чесън - става много вкусно.

Общи условия

Активация на акаунт