Въпрос свързан с ПЗ-то

  • 657
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 54
Въпросът ми е към педагогически захранващите майки. Ние се захранваме по този начин и моят юнак проявява невероятен апетит и интерес към всичко което е на масата. Проблемат ми е че се страхувам да му предлагам големи количества, все пак това не е бебешка храна. Ако добре съм разбрала, целта на ПЗ-то е бебето да се запознава с храната. Но човека иска да си яде и се бори за залъка  Laughing т.е. плаче със сълзи ако го лиша. Майки, дайте съвет. Дали пък не съм разбрала newsm78 

# 1
  • Мнения: 236
Доколкото съм запозната, трябва да се дават по 2-3 микродози - те са приблизително колкото върха на кибритена кутийка. И понеже целта не е да се нахрани детето с тези дози, а само да се запознае с вкуса, значи на трябва да се дава по много. И моята много реве като реши, че нещо й е вкусно - последно изсмука една сушена слива. Пробвай да дадеш на детето да суче след микродозите - там в статията това препръчват - така ще му отвлечеш вниманието

# 2
  • Мнения: 2 829
Аз ще ви посъветвам да прочетете отново и внимателно статиите за ПЗ в библиотеката. Моля, не ми се сърдете, не го правя за да ви упреквам или поучавам, просто там е обяснено много добре.
Конкретно по въпроса:
Дават се само по 3 микродози от 1 вид храна. Ако детето иска още-давате му 3 микродози от друга храна, която има на масата (напр. ако ядете пиле с картофи може да дадете 3 дози пиле, 3 дози картофи и 3 дози хляб). Когато детето опита от всичко, което има на масата и ако продължи да си иска му се дава парче храна, достатъчно твърда за да не може да отхапе от нея (напр. кокал, суров морков, твърда ябълка, геврек, краставица, ряпа и т.н.) и се маха от масата. Родителите продължават да се хранят Grinning
Успех с захранването и пишете в темичката за ПЗ, там ще получите повече мнения Hug

# 3
  • Мнения: 54
Yanast, аз внимателно четох статиите и съм съгласна че на теория всичко това звучи логично, това е и причината да "захранвам" по този начин. Но в реалност не е толкова просто. На мен лично ми е трудно да се храня докато човечето врещи в краката ми.
А понеже съм си малко калпава в боравенето с интернет не можах да намеря темата на ПЗ захранващите.  Embarassed 

# 4
  • Мнения: 2 829
Да си призная веднага, че и аз видоизменям и приспособявам правилата към собственото си усещане Grinning
Аз те насочих към статията за ПЗ конкретно заради питането ти за дозите-при мен този метод работеше, малкия беше много лаком в началото и поглъщаше всичко, което докопа. Но когато реша, че съм дала достатъчно му връчвам каквото там имам (най-много му харесва да лигави кокал) и той се кротва. Сина ми не се научи да пълзи и чак до прохождането му не можех да го оставям на пода и да продължа да се храня. Другото е, че така и не се научих да се храня с бебе в скута. Просто така омазвах себе си и детето, че бързо купихме столче за хранене. То аз с две ръце едва съумявам да се храня що-годе културно, пък с една.... Та си оставях малкия да си играе в столчето и да си лигави каквото тан съм му дала.
Ето я и темата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=203750.msg5814528#msg5814528
До скоро, че трябва да ставам Grinning Hug

# 5
  • Мнения: 1 691
christina, кога си започнала със захранването? Ако си започнала на около 6 месеца, отдавна вече ви е време за по-големи количества. По 2-3 микродози се дават само през първите 2-3 седмици от захранването, а после спокойно можеш да даваш и повечко. Моят човек например на 7 месеца вече предъвкваше по половин домат и никаква сила на света не можеше да му го отнеме без рев Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 829
Ох и аз се изказвам компетентно, ама забравих да питам откога захранваш.... Embarassed
Мата Космата е права....
 Hug

# 7
  • Мнения: 54
Да, захранвам от 6 месеца и полувина. Но ми е малко страшно да му давам в по-големи количества от нашата храна, колкото и да е съобразена с него. А от твърдите парчета ябълка, морков и т.н. само кокала му устоява, всичко друго биде надробено, остъргано и разкашкано с което ме хвърля в луда паника всеки път  Laughing.

# 8
  • Мнения: 2 829
Christina, спокойно може да му даваш тогава повече микродози, или с лъжица от твоето ядене, или да му даваш парченца, които да си отхапва и дъвче. Повечето от майките с които заедно се запалихме по ПЗ се страхуваха, че бебетата ще се задавят. Ама се оказа, че всичките се научиха да дъвчат без проблем, никое не се е давило (повече от нормалното).
Кое точно те притеснява? Че бебето ще се задави? Или че не е подходяща вашата храна за бебето?

# 9
  • Мнения: 54
Ами, ако трябва да степенувам, най-много че ще се задави. Дебна го и изпадам в паника като отхапе парче. Грабвам го веднага от устата му и тук може би греша. Но също се притеснявам и за храната. Аз по принцим се храня здравословно и от нашите храни му давам свободно, но бабите не готвят по този начин. Има воля и желание, но не винаги успяват. Ако някой педи ме чуе какво съм му дала до сега ще се обеси  Laughing. искам да кажа че, вече сме въвели глутен, цитруси и др все още забранени.
Yanast, благодаря за отзивчивостта, много пъти си ми била в помощ и искренно го оценявам. smile3525 

# 10
  • Мнения: 1 691
Ако някой педи ме чуе какво съм му дала до сега ще се обеси  Laughing. искам да кажа че, вече сме въвели глутен, цитруси и др все още забранени.
Ха-ха-ха! Моето педи със сигурност няма да се обеси. Тя е от старата школа - сокчета на 40 дни и оттам всичко по реда си. Аз си карах със захранването както аз си знам (от 5-6 месеца нататък почти изцяло педагогически). Е, и тя малко хлъцна, че дребният на 8 месеца яде мусака, но й мина.
За задавянето - и аз се притеснявах много в началото. Номерът е да го наблюдаваш внимателно, оставяш го да отхапе и да дъвче и се намесваш само ако действително се задави: бъркаш с праст в устата и вадиш парченцето; ако се закашля - потупваш по гърба. Аз не позволявах единствено да отхапе нова хапка преди да е глътнал предишното.

# 11
  • Мнения: 54
mata cosmata, ще се опитам да направя както ти казваш въпреки че ще се притеснявам че ако се задави ще е вече прекалено късно да му вадя парчето от устата. Охххх, трудно се става човек Mr. Green  

# 12
  • Мнения: 2 829
Кристина, ще се изненадаш колко добре се справят бебоците с дъвкането! Алекс се закашля точно 3 пъти, единия от тях повърна една-две хапки и след това започна да изплюва едрите парчета с които не може да се справи. Рано или късно трябва да минеш през това, и на 3 години да му дадеш едра храна за първи път-пак ще се задави поне веднъж, така че давай смело!
От десетината бебоци, чиито майки пишехме в темата нито едно нямаше проблем с дъвкането-при всички мина лесно. Разбира се повечето майки имаха точно същите притеснения като теб. Ако имаш време-прочети първата тема (има линк на първа страница на тази, която ти копирах тук), ще видиш как е минало при нас  Hug

Общи условия

Активация на акаунт