Болнични и ЛКК

  • 17 020
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 266
Здравейте, момичета Simple Smile

Интересува ме някоя от вас има ли опит с болнични от ЛКК по време на бременността си? Работя в педиатрично отделение, в което приемаме 90% остри инфекции и не смятам, че е разумно да ходя на работа, поне докато не приключи органогенезата на бебето. А и сега има много вируси, просто е ад.
Ако се чувствам добре, може да се върна на работа в 5.,6. и 7. л.м., но искам да изкарам поне зимните месеци (януари, февруари и март) в отпуска по болест. Личната ми лекарка каза, че може да ми издаде болничен за максимално 7 дни наведнъж (и общо 30 дни за годината) и че трябва да си взема болничен от ЛКК (те имали право да дават до 6 месеца).
Някой знае ли каква е процедурата и в какви срокове издават болничните? Към кого трябва да се обърна?

Много ще съм ви благодарна за всякаква информация  Simple Smile

# 1
  • софия
  • Мнения: 257
Личната лекарка има право на 7 дни максимално, след това на ЛКК. За една календарна година имаш право на 40 дни издадени еднолично с прекъсване/т.е. връщала си се на работа/ от един или различни лекари. На ЛКК се явяваш с талон за ЛКК, в повечето случай искат и направление за специалист.Те имат право да дават болнични до 6 месеца без прекъсване независимо от причината. Най-добре е наблюдаващия АГ да те насочи към ЛКК, защото все пак трябва да има "причина"  да не ходиш на работа .

# 2
  • Мнения: 1 266
Благодаря за отговора Simple Smile Тези неща и на мен са ми ясни.

Въпросът е в какъв срок излиза решението от ЛКК и каква "причина" се признава за валидна за издаване на толкова дълъг болничен?

Колегите ми твърдят, че всички забременели досега докторки и сестри са излизали в болнични за целия период на бременността, така че трябва да има някакъв начин.

Аз даже не искам 6 месеца, а само три, докато е най-опасно за развитието на бебето, ако се заразя с някаква вирусна инфеция и заради стреса от нощните и спешните случаи. Иначе ще ме хване съклетът да си стоя 8 месеца вкъщи и да плета на 4 куки.  Wink

# 3
  • Мнения: 55
Когато бях бременна, болничните ми ги издаваше гинекологът, който наблюдаваше бременността ми.Само веднъж ме изпрати на ЛКК, но с негова насока в картона.

# 4
  • Мнения: 1 266
Когато бях бременна, болничните ми ги издаваше гинекологът, който наблюдаваше бременността ми.Само веднъж ме изпрати на ЛКК, но с негова насока в картона.

А на мен гинекологът ми каза, че това било работа на личната лекарка. Нещо не сме се разбрали, ама ако не съдейства, ще го сменям.

# 5
  • софия
  • Мнения: 257
"Причината" ти я измисля гинеколога, най-често заплашващ аборт и те представя на ЛКК. Личния лекар може да те изпрати на ЛКК за проблеми с бремеността , ако той води женската консултация. А решенията на ЛКК излизат различно,зависи как са си организарали работата в центъра. Може без проблем и 6 месеца да си болничен ,но аг трябва да оформя документите , т.е. става само при негово желание.

# 6
  • Мнения: 1 266
Благодаря.
Аз засега съм била само веднъж при този лекар и много го харесах, но ако не помага с ЛКК-то, ще търся други варианти. Не мога да рисувам да си докарам ембриопатия.

# 7
Аз съм във същото положение.Много се чудих от къде да си взема болнични / те всъщност се явяват малко фалшиви/, но се оказа, че в повечето места няма проблеми.
Вариянт първи : отиваш във Шейново плащаш 60лв. за 2дни престой и ти дават 30 дни болнични.Легално.
Вариянт втори :джипито ти дава направление за АГ и от там ти пускат 30дни, които минават през ЛКК/но те минават формално, ти не ходиш/
Пиши ми на лични ако още не си взела болничен.

# 8
Здравейте имам един въпрос.Бременна съм в седмия месец.На 20.08 трябжа да изляза в болничен от 45 дни преди раждането,но ми се налага да изляза преди тая дата за порядъка на 30 дни.Моята гинеколожка ми каза че нямало проблем,но мен ме интересъва следното: Колко ще ми се плати за този болничен и какъв е максималния период на преглеждане на документите.Имам работено 1 година почти така че майчинство ще взема.По новите данни които знам ще получавам 90% от брутната си заплата в период от 315 дни в които влизат и болничните,а преди това болничния е 80% от брутната заплата.Дали това е така?Колко месеца на зад се иска колко съм взимала?През последните 6 месеца брутото ми възлиза на около 500 лева и отгоре но грубо казано тази сума,от тия пари ли да вадя 90% или има друг начин на изчисление.Питах в НОИ казаха ми: ще вземаш 90% от брутото си известен период от време а този болничен които аз ще взема щял да буде 80% от брутото.Някой запознат ли е с това и ако има такъв нека да пише.Мерси предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт