Проблеми около захранването- продължават

  • 1 044
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 790
Здравейте момичета,

Миналата седмица се опитах да захраня  Мартин, но нещо не се справям май.... Започнах със зеленчуково пюре картоф и морков тъй като килограмите му са доста и реших да не е с каша. Първите два три дни когато давах по 1лъж +1 и т.н. нямаше проблеми. На четвъртия обаче дадох около 30-40 милилитра и вече се запече. Дадох плодово пюре от круша и чай за разхлабване Блевит, но тц. Не ми се искаше да давам много и различни неща едно след друго и затова минах само на кърма и чакам.
Та въпросът ми е - като се оправят нещата да продължа ли със същото пюре отначало или да пробвам с друго?
Да почнем ли пак от 1 лъж ако е от същото?
Давъведа ли направо пасиран плод преди това?
Ако пак се запече - пак ли да спирам "запичащото нещо" и да е само на кърма?
Станаха много въпроси, но се притеснявам от следващо запичане и не ми се иска да се "връщам в първи клас" всеки път.
Благодаря ви предварително - сигурна съм, че ще ми помогнете!

# 1
  • Мнения: 46 436
Аз след сокчето захраних с плодово пюре и не е имала запек.

# 2
  • Мнения: 1 320
Първо захраних със сокчета ябълка, морков и комбинации.След това въведох плодовите пюрета отново първо с ябълки ,и комбинации с морков като постепенно добавих и други плодове... не съм давала все още круши и сливи, пазя ги за спешни случаи , но не ми се е налагало. По това време беше само на кърма.
След това започнах с зеленчуково на АМ АМ, което е ябълка+картоф,а след това с  морков+картоф, тиква+картоф.
Никога не е имал запек.

# 3
  • Мнения: 6 243
Аз захраних с оризова каша, която си е доста запичаща, но тя беше допълнение след кърменето, затова проблем също не е имало.
Ти как захранваш - преди или след кърмене, или вече заместваш кърмене. В моя случай, твърдото ядене е винаги след кърмата (макар така количеството да е много по-малко от препоръчителните за възрастта в консултацията норми), но заради запазването на количеството мляко в "менюто" до запек никога не се е стигало, дори и със запичащите храни.

# 4
  • Мнения: 4 915
Цитат на: sladka hapka
Аз захраних с оризова каша.......

И аз така процедирам и нямаме проблеми със запичането. Ядем кашички и от вчера - тиква.
На въпросите ти:

Та въпросът ми е - като се оправят нещата да продължа ли със същото пюре отначало или да пробвам с друго?
Можеш да продължиш със същото, но както те съветват - след кърменето.

Да почнем ли пак от 1 лъж ако е от същото?
Няма нужда.

Да въведа ли направо пасиран плод преди това?
Не пречи. Ако ще се чувстваш по-спокойна и подготвена за спешни случаи.  Wink

Ако пак се запече - пак ли да спирам "запичащото нещо" и да е само на кърма?
Може и така, а може да комбинираш даването в един ден на запичаща и разхлабваща храна.

Така си мисля аз, макар че нямам голям опит в захранването...Ако греша, да ме поправите!  Grinning

# 5
  • Мнения: 790
Благодаря ви момичета. И аз давам твърдата  храна след кърмене. Съвсем не мисля да замествам цяло хранене - най-голямата доза пюре, която съм дала  до сега е била 30-40 милилитра. Но вероятно ще е по-добре да давам за известно време плодово пюре. Не ми се иска да е каша, че и без друго е дебел и се борим с рахита.

# 6
  • Мнения: 6 243
щом е дебеланко (което скоро сигурно ще се промени като се раздвижи), не давай готови каши и кисели, но не се отказвай от домашните каши - приготвени от варен и пасиран ориз (ако намериш кафяв, още по-добре, но и белия е по-добре от готова оризова каша), каша от елда - засега пасирана с малко вода или кърма, по-насетне ще дадеш и глутенови варива и разнообразието става доста голямо. Тези храни не са за пренебрегване, защото са богати на фибри (баластни вещества), които действат отлично на перисталтиката на червата и точно те ще го предпазят от запек. Освен това са богати на витамини и минерали, от които не бива да се лишавате  Grinning
Но докато сте в началото на захранването, му давай предимно разхлабващи плодове и зеленчуци. Тиквата, която вече са ти препоръчали, е отлично начало. Моето момиче от нея се осираше направо. Само че не знам дали ще намериш тиква по това време, виж - пюрета има със сигурност. След това дай сини сливи. Като ви се регулира стомахчето, внимателно въвеждай и т. нар. "запичащи" храни.

# 7
  • Мнения: 790
Цитат на: sladka hapka
....... каша от елда - засега пасирана с малко вода или кърма, .......


Това ме подсеща за другия ми проблем - не мога да изцедя почти никаква кърма с помпата. Исках да разредя пюрето, че ми се видя гъсто и ужас....едва изцедих 20мл. И това е преди да е сукал. Не са ми били празни гърдите- след това си яде детето. Преди можех да изцедя по 200 мл. без проблем, а сега нещо не става. На някого случвало ли му се е?

# 8
  • Мнения: 6 243
Цитат на: silvi_mar
Това ме подсеща за другия ми проблем - не мога да изцедя почти никаква кърма с помпата. Исках да разредя пюрето, че ми се видя гъсто и ужас....едва изцедих 20мл. И това е преди да е сукал. Не са ми били празни гърдите- след това си яде детето. Преди можех да изцедя по 200 мл. без проблем, а сега нещо не става. На някого случвало ли му се е?
на всички ни се е случвало Grinning Някои така и не успяват никога да изцедят каквото и да е с помпа, а ей го Спасчо на Поли още си суче. Поне при мен като цедя винаги се налага да направя няколко празни хода с помпата, докато тръгне млякото. но не си слагай цеденето на сърце - щом си с бебо по цял ден, той ще си взема млякото от гърдата, а пюретата ги прави с вода. Някои мами с по-големи кърмачета по-насетне използват адаптирано мляко за някои манджи, но затова още ви е рано.

# 9
  • Мнения: 790
Благодаря ти , sladka hapka, направо ме успокои. Ще изчакам да се отпуши човечето Praynig  и ще ре-стартирам захранването Laughing  Laughing

# 10
  • Мнения: 6 243
моля, моля  Grinning

# 11
  • Мнения: 790
Съжалявам, че отново повдигам темата, но вече се отчайвам. След "голямото запичане" оставих Мартин само на кърма за ден два и започнах отново - с плодово пюре от круша - 10-15 мл. след кърмене.Отново спря да ака - вече 4 ден. Ям всичко, което се препоръчва за мен.
Опитвам се да добавя пасирана ябълка към готовото пюре и той започна страшно да се дави и да не иска да го яде. Пасирала съм ябълката максимално, но не мога да достигна консистенцията на готовото пюре естествено.  
Кажете какво да направя? ooooh!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 845
Пасираната ябълка сурова ли е?
Честно казано и ние имаме проблеми с не еднородната консистенция. Въртиме я в устата, а после с няколко напъна често я повръщаме. Засега пасирам през цедка/пластмасова/ нещата, но ако е сурова ябълката, едва ли ще стане. И задължително добавям водичка или мляко към сместта, за да стане по-редичко. Понякога като е по-гъсто просто ми връща една топка пюре.
За запичането-не съм много убедена как дейста ябълката-запичащо ли разхлабващо. Аз все си мисля, че е запичащо, но не съм убедена, май е индивидуално.
Тиквата наистита е по-добър вариант да е комбинираш и с картоф и с морков, и с ябълката. Ние като цяло имаме проблеми с акането, затова гледам морков + тиква да няма в комбинация.
Само тиква има пюре на Бебивита/1,60лв/ и на Сънвал. Можеш да си вземеш едно и да го смесваш с нещо друго по твой избор.Тиква с картоф на Хипп/1,85/ е много добра и в пропорция тиква 85%, кортоф 12%. На Ам ам-има ябълка и тиква/ 0,75лв/и тиква + картоф. На Ам ам пюретата са по-сладички/първото особено/. Тези дни давах тиква + ябълка + броколи/ сама си забърках тази гадост/ и Али си облиза пръстите. После много, ама много добре се изака в памперса няколко пъти. Иначе засега тиква слагам почти във всичко.

Нашата педиатърка каза ,че за да има наистина добър разхлабващ ефект крушата трябва да е сурова, а не на пюре. И същевременно каза, че спокойно мога да си запупя от пазара круши и да гледам да не ги изпусна.

Айде успех!

# 13
  • Мнения: 790
Благодаря ти,marissha, да сурова ябълка давам. Опитах да пасирам и круша, но тя е още по-твърда и си я изядох аз. Ще започна с тиква. Искаше ми се да продължа с плодовото пюре, че му е познато и го е ял, а не да давам ту едно ту друго. Но май няма да стане. Дано да има ефект  Praynig

# 14
  • Мнения: 581
Цитат на: silvi_mar
Съжалявам, че отново повдигам темата, но вече се отчайвам. След "голямото запичане" оставих Мартин само на кърма за ден два и започнах отново - с плодово пюре от круша - 10-15 мл. след кърмене.Отново спря да ака - вече 4 ден. Ям всичко, което се препоръчва за мен.
Опитвам се да добавя пасирана ябълка към готовото пюре и той започна страшно да се дави и да не иска да го яде. Пасирала съм ябълката максимално, но не мога да достигна консистенцията на готовото пюре естествено.  
Кажете какво да направя? ooooh!

Много добре те разбирам! И при нас това е основен проблем вече повече от два месеца. Запекът започна още с въвеждането на соковете и в последствие на плодовите пюрета, които започнах малко раничко.../4м./ Едва от седмица започна да ака през ден-два/преди стигаше до 5дни!!!/. При нас нещата започнаха да се нормализират след въвеждането на пюрето от картоф, като допълнение на обяд и около 30-40гр. сурова пасирана ябълка между първото и второто кърмене за деня. Ябълката не я правя много фино пасирана, но малко по малко свикна да я яде и сега много му харесва. Аз я давам 'чиста' - не я смесвам с друг вид пюре, за да поеме само прясна храна, която по-лесно се обработва от стомахчето. Честно казано си мисля, че освен тази храна голямо влияние има и свикването на стомахчето, за което определено е нужно време. Не се отчайвай! С времето нещата ще се нормализират. Педиатъра препоръча до нормализиране на перисталтиката да давам около 10 дни чай Блевит. При нас нямаше особен ефект, но ако искаш опитай и това.
Дано скоро се преборите с неприятния проблем!

Общи условия

Активация на акаунт