Аз, моето бебе и ЕБХ

  • 11 712
  • 138
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 829
Винаги е трудно да започнеш една история, но аз не знам кога точно започна тази. Ще започна още от преди да се роди моето слънчице Александър.
Имах много лека и приятна бременност. Работех по 12-14 часа на ден и сега съжалявам, че не прочетох нищо за отглеждането на бебета тогава. Но дойде времето, родих и изведнъж разбрах, че нищо не знам. За мой късмет раждах в САЩ и много ми помогнаха за кърменето, там разбрах, че може детето да бъде само на кърма 6 месеца, че дори вода не му е нужна. Но ми се виждаше странна тамошната практика децата да носят памперс по 2-3 години. Моето усещане беше, че може по-рано да се контролират. Но не знаех как става тоалетното обучение.
И така, живеех си аз щастливо с моето бебе и четях още и още информация. За кърменето, различните начини и схеми за захранване, за разните бебешки проблеми и т.н. Когато за първи път попаднах на статия за ЕБХ я подминах. Стана ми интересно, но реших, че още ми е рано. Когато Алекс беше на 4 месеца една приятелка от форума (единствената мама с която се запознах във форума и после стнахме приятелки) ми прати линк към друга статия за ЕБХ. В този момент аз имах сериозни проблеми с памперсите- при всяко изакване на малкия памперсите все отнякъде изпускаха и се налагаше да го преобличам изцяло и да го къпя. Реших да опитам по-скоро да оставям Алекс голичък за по 1-2 часа на ден и да го наблюдавам, пък дано забележа някакъв знак от него.... Още първия ден когато го държах над един леген той се изпишка. Скоро след това (май беше на втория ден, не помня добре) той се изака в легена! И повече не пожела да ака в памперса! Започваше да плаче, да се опъва, да се върти и да пъшка докато не го съблека и сложа над легена за да се изака! За мен това беше много неочаквано и аз много се ентусиазирах. Имаше един период в началото, когато памперса оставаше и сух с дни-4 месечното ми бебе предупреждаваше за всяко пишкане!
За ходенето по голяма нужда изобщо няма да пиша по-нататък, защото детето се научи от раз. От тогава до ден днешен се е нааквал 10-15 пъти (минали са 11 месеца!), при това обикновено когато е бил болен или със разстрийство.
Само че прекалено големия ентусиазъм и прекаленото взиране и дебнене ми изиграха лоша шега. Признавам си, вманиачих се и започнах да го дебна непрекъснато и да го подканям да се изпишква прекалено често. Бях спряла да му слагам памперси. Резултата-бебето пишкаше веднага, след като го подканя, дразнеше се на моите постоянни покани, докато накрая започна да отказва да пишка над леген.
И аз си взех поука. Сложих му памперс за известно време и започнах да приемам целия процес на ЕБХ много по-леко. Изпуснала съм пиш-голяма работа. Успяла съм да разбера кога му се пишка и сме свършили работата в легена-много хубаво. Спрях да се взирам в детето, спрях да броя напишканите гащи/памперси. Когато се сетя-предлагам му да пишка. Ако не иска-пускам го да си играе, след малко пак ще предложа. И нещата потръгнаха.
Окончателно спрях да използвам памперси когато стана топло през лятото (жал ми беше да му слагам памперс в жегите, бръкнах вътре и видях колко е горещо и задушно на дупето). Цяло лято си носех по 2-3 чифта резервни гащи, защото честичко се напишкваше. Постепенно през есента изпуснатите пишкания станаха по-малко. Последните няколко месеца инцидентите по време на разходка са рядкост-може би 2-3 случая за 3 месеца, но все още си нося резервни панталони и гащи. Вкъщи обаче рядко минава ден без едно напикаване. Най-често това се случва, когато сме се събрали повече хора и всеки разчита другия да предложи на Алекс да се изпишка.
Искам да се похваля и с мъжа ми и свекърва ми, които въпреки, че първоначално бяха скептични сега ми помагат. Аз работя по 4 часа на ден, през това време свекърва ми и мъжа ми гледат малкия разбойник. И двамата го издържат.
От една-две седмици Алекс започна да предупреждава като му се пишка. Първо си стискаше и дърпаше панталоните отпред след като се е напишка, после в момента в който пишка, след това секунда преди да се напишка, а сега вече достатъчно рано за да мога да го събуя и да го занеса над легена. Е, не всеки път предупреждава, но ще дойде и този момент
Преди да започне да си казва съм преценявала насляпо-по усет илипо случайност, просто му предлагах и той изпишкваше каквото има.
Накрая искам да споделя, че на мен ЕБХ ми направи живота по-лесен.Благодарение на ЕБХ почти не съм бърсала миризливите аки на вече захранено бебе (когато започнах ЕБХ Алекс още не беше захранен). За мен сменянето на гащи е много по-лесно от смяната на памперс (моето диване така мърдаше, че слагането на памперс ми беше почти невъзможно). Изпишкването или изакването ми отнема около половин минута и го правя между другото, без да се замислям или да следя, дебна и т.н. Не на последно място, спестявам и пари. В комбинация с кърменето и педагогическото захранване за нашето семейство това означава, че за Алекс купуваме само дрехи и играчки, нищо друго.
Чувствам се уверена, че съм взела правилните решения за отглеждането и възпитанието на сина ми дотук. Детето ми е здраво, спокойно и усмихнато почти през цялото време. Аз самата съм щастлива. Справям се с лекота със ежедневните си задължения, и за моя изненада живота ми след раждането на Алекс е изключително лек, спокоен и приятен. Пожелавам на всяка една настояща и бъдеща майка да се чувства като мен, независимо как точно ще избера да си гледа детето.

***********************************************************************

Други теми за естествената бебешка хигиена (ЕБХ):

За изхожда … 72;не
За изхожда … ;ст 2
За изхожда … ;ст 3

ЕБХ - Естествена бебешка хигиена (Elimination communication / Infant Potty Training / Natürliche Babypflege) - Теми от форума:
   
Естествен& … 90;ва
Естествен& … 77;ца     
Как да отгл … 88;си
Деца без па … 88;си

Линкове по темата:

Култура в п … 0;ва?
Infant Potty Training
Infant Potty Basics
DIAPER FREE! The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene - сайт на Ингрид Бауер, автор на едноименната книга
TopFit - die liebevolle Kommunikation der Babypflege - на немски

Последна редакция: ср, 19 дек 2007, 17:16 от yanast

# 1
  • Мнения: 2 614
Чудесна история, Yanast, благодаря ти, че я сподели с нас! Сега съжалявам, че не се запознах с ЕБХ по-рано.... но има време да се поправя следващия път, надявам се! Peace


Yanast, нито едно от заглавията не е линк, би ли ги поправила! Аз темите ги знам къде са, но другите майки може да искат да ги разгледат!  Peace

# 2
  • Мнения: 2 829
Мисля, че сега оправих линковете, мерси за забележката Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 1 056

И аз с второто ще го практикувам.

 smile3501 smile3501 smile3501Браво, Яна, много полезно! newsm10 newsm10 newsm10

Още на два месеца моето бебче без да знам, съм му прилагала ЕБХ (в смисъл, че беше получил страшен дерматит по дупето и до годинката не е имал наакан памперс, само в легенчето).Ако съм знаела за ЕБХ тогава, щеше да ми е много лесно и пишкането да хващам. Ако ги имаше съветите ви тогава досега да съм забравила за памперса.
Значи, цели 10 месеца всичко наред, но като тръгнаха да избиват първите зъби след годинката, започна нарочно и напълно контролирано да се нааква нарочно в памперса. Наскоро започна да сяда на гърнето и да се изаква сам вътре, пак по собствено желание, мисля, че скоро ще го махаме (скоро, скоро-напролет, че сме на първия етаж и много студено на земята). Виж с пишането въпросът е по-труден, защото никога не съм го наблюдавала за знаци, но наистина, с второто вече всичко ще премине гладко, сигурна съм. (е, първо да го направиме, пък тогава да лая, ама...)

И малко спам, Янче, извинявай, не мога да се сдържа:

И ти си дългокърмеща мама, макар, че от скромност ли не си го споменала,ще ме разбереш, надявам се.
Да използвам темата на Яна да призова бременните майчета, които ще я прочетат - докато сте бременни четете за кърменето, за отглеждането  и хигиената на бебето, не само за раждането! Влизайте във форум Кърмене и захранване на бебетата, там в Библиотеката има всичко, което трябва да знаете за първите мигове с бебето, как, кога и колко да кърмите, какви възможни проблеми може да имате и как да ги преодолеете, какво е ЕБХ, нужен ли е изобщо режим на бебето и т.н.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209662.0 - тази тема в началото тръгва скучно, по-нататък става интересното, но важни в нея са ценните съвети, които не е зле всяка бременна мама да знае...

(Ако искаш да го махна това, пиши ми на лични или помоли някой, който знае как да го направи  bouquet)

# 4
  • Мнения: 22 343
Това е чудесно, браво. ))
В началото преди да родя четох няколко такива теми и си казвах, че всички тези майки са направо луди. ) Не искам да ви обидя, просто така си мислех.

След като се роди дъщеря ми, още на вторият месец започна да пишка когато и свалях памперса. После започна така и да се изаква. В началото го правеше по едно и също време и на мен ми беше лесно.
Сега разтегли това във времето и аз не винаги мога да я хвана кога и се ака и го прави и в памперса.
Но признавам си, за пишкането изобщо не мога да я следя. Може би защото не съм я подканила до сега да пишка другаде.

# 5
  • Мнения: 630
Винаги съм се чудела с колко много свободно време разпологат майките, които си позволяват да прекарват всяка минута с бебето си в следене на неговите телесни нужди?! Направо съм изумена. Аз не разполагам с такова и считам, че духовното общуване с бебето е много по-ценно от това да го следя всяка минута кога ще се изпишка или изака, пък и всички изследвания показват колко е безумна тази практика сама по себе си. Но всеки сам решава на какво ще подложи собственото си дете и как ще си прекарва времето с него.

# 6
  • Мнения: 1 081
Ами Яна точно това обяснява, четете внимателно, преди да пишете коментари:) ЕБХ при нея и момченцето й потръгват точно когато тя спира "да се взира" дали дава сигнал, пишка ли му се, нещо друго ли му се прави:)

А ето и още няколко причини да се запознаете с ЕБХ, освен окуражителния разказ на Яна:

*Памперсите се произвеждат от суровини, които се избелват с ДИОКСИН-доказан канцероген. Няма данни за влиянието му върху детската полова система и размножителните й способности в бъдеще, но струва ли си да се чакат такива?/това го пише в Био-гайда на сп. Едно/
* Ранното разпознаване на сигналите на детето, особено за тоалетните му нужди, възпитават повече увереност и самочувствие у детето(лични мои наблюдения-елементарен пример-Мартин много се радва, когато сам ми донесе гърнето, свърши нещо и види резултата-даже си пляска  Mr. Green).
* За да се практикува ЕБХ, е нужно духовно общуване, не мислете, че ЕБХ е просто гонене на детето, да спестите някой памперс. Пробвайте, и ще видите:)
* И никак не на последно място-знаете ли, че планините от памперси надживяват вас, и вашето бебе цели 5 пъти?


Кураж и успех на всички майчета:)


П.П. Meshko106, моля те, дай линк към тези изследвания, които цитираш! Порових из нет-а, но никъде на намерих такова нещо като "вреда или безсмислие от ранното махане на памперсите  newsm78). Може и на лични, за да не звучи като заяждане, и за да не спамим хубавата тема на Яна!

# 7
  • Мнения: 911
Тази тема заслужава да бъде закована. Дано някой от модераторите е на същото мнение.
Има какво да научи човек!

# 8
  • Мнения: 9 973
съгласна съм с коринка Peace

# 9
  • Мнения: 762
Много искам и аз да разкажа.
За ЕБХ се запознах чрез една приятелка,която не го практикуваше,защото нямаше толкова време.Сега това ми се струва направо смешно,защото ЕБХ отнема по-малко време от смяната на памперс и почистването с влажна кърпичка.Мога да го твърдя,защото съм студентка и определено нямам време да следя.Всъщност откакто влязохме в ритъм с дъщеря ми вече не използваме никаква козметка за дупе.Само тоалетна хартия и вечерната баня.Удобно е защото мога да я изходя в тоалетната на университета,където няма как да и сменя памперса.Тя е още малка и не умее да разнася гърнета,но дори сляп човек може да разбере колко е разочарована ако и се наложи да се изпишка в памперс (отскоро пелени).За акането и аз няма да коментирам.Отучи се точно от първия път,тоест когато беше на 2 месеца.
Драмата е в това че с майка ми не сме особено близки.Отгледана съм само от нея и все пак между нас има огромна дистанция.Страшно се страхувх с дъщеря ми да не се случи така.Разбрам че няма да се случи,когато тя ме погледне с благодарност след като съм уважила правото и да бъде чиста и суха.
Съвет към негативно настоените майки-просто опитайте.Не е нужно да го правите дори втори път,просто се насладете на усещането да комуникирате с бебето си.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 658
за пореден път научавам неща от форума, които никой не ми казва, аз за съжаление ги научавам късно. Бих пробвала да се научим, защото и без това дупето и е все червено,особено като се изака, въпреки, че веднага я мия. Дано да се научи. Само не ми стана съвсем ясно, трябва ли да минем на пелени, за да свикне или може и с памперси да я науча? Ще почна да я подканвам като суче, а след сън ще я водя до тоалетната да се пробваме. За акането обикновено разбирам, защото се напъва и пак ще я водя в тоалетната. Дано да стане newsm78. Или трябва на всяка цена да сме с пелени и гърне? newsm78

# 11
  • Мнения: 1 081
Петя, заповядай в темата за изхождането, закаляването и кърменето на поискване:) Има и тема на Duol: ЕБХ:как да започнем с бебе над 6 месеца. Разбира се, че не е късно! Като начало почни с изпишкването веднага след сън, но не насилвай детето:)

# 12
  • Мнения: 2 652
Все го гледам това ЕБХ, заобикалям го оттук-оттам, решавам, че е много времеемко, но май вътрешно нещо ме влече насам. Аз в началото си мислех, че и кърменето е голяма хамалогия. И всеки път, в който отлагам да навлезна в материята, вътрешно усещам, че губя ценно време. Най ме тормози мисълта, че трябва да дебна малкото сутрин, защото то си се събужда и кротува. Все като стана и го заварвам будно и си чака, милото, да го взема. Отивам да се просвещавам, после да пробвам. Поощрете ме малко, дайте някое "ноу-хау" като за начинаещи след 6 месеца.

# 13
  • Мнения: 2 829
Момичета, благодаря ви за коментарите Simple Smile
Целта ми беше повече майки да чуят за ЕБХ и да разберат, че всеки може да успее да се справи!
Аз за себе си знам, че съм избрала НАЙ-МЪРЗЕЛИВИЯ начин да си отгледам бебето-кърмене на поискване, педагогическо захранване и ЕБХ. Спестих си много излишни усилия, нерви, пари.... И лек и приятен живот...
Grace m, по-добре недей да го дебнеш. Опитай в удобно за вас време-примерно нищо не пречи да го изпишкаш когато отидеш и видиш че е буден. Можеш следобед или вечер (или когато там сте в къщи заедно и нямате друга работа) да го оставяш без памперс и да наблюдаваш кога пишка-и да подаваш ключовия сигнал, или евентуално да го изпишкваш. Доста от майките, които започнахме заедно наблюдавахме интересен феномен-първите дни след като започнахме с ЕБХ бебетата бяха много стриктни и направо изглеждаше, че ще успеем от раз да махнем памперса. Но след това имахме периоди с променлив успех. При мен ЕБХ се получи като бавен и постепенен процес на научаване-също както бавно и постепенно сина ми свикваше с твърдата храна, като прохождането, проговарянето и т.н.
Petia_tag, ако използваш памучни пелени е по-лесно да наблюдаваш кога детето пишка или ака. Аз лично съм много мързелива и така и не се снабдих с памучни парчета или пелени за многократна употреба. Използвах си памперси-без това напишкания памперс мирише доста силно, веднага подушвах че малкия се е напишкал. Сменях тутакси. И така разбрах, че Памперс (не знам за другите марки как е) около 15 минути след напишкване стоят мокри! Чак след това течността попива.
Ludmilana, и Алекс имаше един период, около годинката, когато се криеше като ака, акаше в необичайно време и доста често се наакваше. Мина за около седмица, тогава разбрах колко е неприятно да бършеш наакано дупе. Сигурна съм, че ще се справиш прекрасно със тоалетното обучение напролет, дано наистина с второто бебе да ти е по-лесно.
Dimitriana, надявам се и ти да публикуваш свой собствен разказ когато почувстваш че си готова!
Meshko 106, аз наистина разполагам с много свободно време Grinning Гледам си детето съвсем сама (освен откакто се върнах на работа, като заспи след обед го оставям на бабата, отсъствам 4 часа, прибирам се и пак сама си го гледам), но предвид това, че го кърмя, захранвам педагогически и практикувам ЕБХ си спестявам мнооого време. Не знам какво разбираш под "духовно общуване", но аз доста му говоря, гушкам, смеем се заедно, играем си, чета му книжки, обяснявам му, възпитавам го и т.н. Така както усещам кога е гладен, така усещам и кога му се пишка, няма дебнене, или пък да мисля за това през цялото време. Има ли нещо конкретно в разказа ми, което ти се струва, че може да навреди на бебето? Аз също съм чела статии, в които пише, че е вредно бебето да се учи на гърне рано, но никъде не пише защо, няма разумно обяснение. Затова прибегнах до личен опит-на мен майка ми е спряла да ми слага памучни пелени на около годинка, и нямам психически травми. Интересно ми е дали познавате деца или хора, травмирани от ранно слагане на гърне, и по-конкретно ако не е насилвано детето.

Ще се радвам да се получи дискусия, но нека е аргументирана Hug

# 14
  • Мнения: 3 376
Чудесни разкази!!! Поздравявам ви! Hug

Общи условия

Активация на акаунт