За съхраняването на кърма

  • 655
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 285
Здравейте, искам да разбера някой принципи при съхраняването на кърма.
В книгите пише - на стайна температура - до 8 часа, в хладилник до 12 и във фризер до 3 месеца.
Интересува ме:
Ако цедя от сутринта и държа в хладилник, мога ли всяко следващо цедене да добавям към количеството от хладилника, и мога ли ако от тази събрана кърма в края на 12 тия час има неизконсумирано количество да я съхраня във фризер, или
когато съхранявам във фризер да се замразява веднага и директно след цедене?
Ако размразя кърма от фризера и не се изяде - колко време може да се предлага или следва да се хвърли, за повторно замразяване знам че неможе?~!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има големи разминавания в препоръките, които можеш да срещнеш на различните места. Най-често препоръчваните са 8-10ч на стайна температура около 20 градуса; минимум 48 и максимум 8 дни в хладилник, ако се съхранява на задната му стена, а не на вратата; в комбиниран хладилник-фризер - 3-4 месеца, а в отделен фризер за дълбоко замразяване - между 6м и 1 година. Ако размразеното мляко изглежда добре на вид и вкус, няма особено значение, че някакъв проблизителен срок е изтекъл скоро.
Цитат
Ако цедя от сутринта и държа в хладилник, мога ли всяко следващо цедене да добавям към количеството от хладилника
Да, така се прави.
Цитат
ако от тази събрана кърма в края на 12 тия час има неизконсумирано количество да я съхраня във фризер
Това можеш да го правиш единствено ако не храниш бебето директно от шишето, в което събираш кърмата. Ако си отсипваш от него в друго шише за храненето, останалото в хладилника количество, от което не е пито директно, можеш да си замразяваш спокойно.
Размразената кърма може да се предлага в рамките на 24ч след размразяването - пак на същия принцип от нея да се отсипва в отделно шише за хранене, а не да се пие от цялото количество.

# 2
  • Мнения: 1 449

Максималният срок варира ”от-до” (според различни източници):

Хладилник:
* от 12 до 24 часа (10-15 градуса)
* от 3 до 8 дни (0-4 градуса)

Хладилна камера (при температура между -6 и -18 градуса):
* от 3 до 4 месеца

Фризер (при температура поне -19 градуса):
* от 3 до 12 месеца

Стайна температура (до 21 градуса):
* от 3 до 8 часа

Извън хладилник (между 21-27 градуса):
* от 1 до 6 часа


Това са ориентировъчни максимални срокове. Има значение:
- дали кърмата е стояла в хладилник или веднага е замразена - времето за съхранение във фризер е различно. От опит.
- колко често се отваря отделението с кърмата
- дали кърмата се съхранява в най-студената част на хладилника


Добавяне на кърма:
Трябва да бъдат със сходна температура т.е. не се добавя топла към вече охладена кърма.

След размразяване:
Съхранение до 24 часа (замразената кърма е загубила част от свойствата си, които иначе позволяват по-продължително съхранение, вкл. извън хладилник).

# 3
  • София
  • Мнения: 1 555
Имам един въпрос за трайността на размразената кърма. Ако размразя кърма в нагревателя, отсипя и остане количество, което не е консумирано, тогава не мога да я върна в хладилника, нали? И реално до 8 часа може да се предложи?
А кога може да се предложи до 24 часа след размразяване? Ако е размразена на стайна температура ли? Но пак да седи 24 часа на стайна температура... Thinking

Извинявам се за тъпите въпроси, но след размразяване често ми остава кърма. Обаче размразявам с нагревателя, след това не я връщам в хладилника, защото веднъж вече е била затопляна, държа я на стайна температура и в повечето случаи не я изпиваме до 8 часа и се налага да я хвърлям. Пък трудно събирам запаси и ми е жал....

Общи условия

Активация на акаунт