Бременност и хепатит Ц

  • 2 964
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
ЗдравеЙте!
Бременна съм в 4 месц, а преди месец разбрах и че имам хепатит Ц. След още месец ще разбера и на какъв етап е вируса. До сега вси1ки доктори с които съм говорила ме успокояват че лечението търпи отлагане (може да се проведе и след раждането), а и вероятността да заразя бебето е под 4%.  А аз си изтръпвам само при мислъта, че не съм здрава, което мисля е най-важното при една браменна.
Който има някъква информация, и знае нещо повече по темата да пише.

# 1
  • Мнения: 27 524
Съществува ли риск за плода при развитие на хепатит С по време на бременност?
Не съществуват убедителни доказателства в полза на твърдението, че развитието на хепатит С по време на бременността може да предизвика аборт, преждевременно раждане или увреждания на плода.

Съществува малък риск за заразяване на новороденото с вируса на хепатит С по време на раждането от болна от хепатит С майка. Няма данни за предаване на вируса от болна майка на новороденото при кърмене.

Наистина рискът е малък, спомни си, че и Памела Андерсън роди две здрави момчета с този вирус. Съжалявам за болестта, стискам палци да се оправиш и всичко да е наред и за теб, и за детето  Hug



# 2
  • Мнения: 53
 Доколкото знам по добре е жена болна с хепатит Ц да роди с секциум и да не кърми, трябва да се избегнат и най малки възможности от заразяване,успех.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Действително има малък риск бебето да се зарази при раждането, като чисто статистически рискът е по-голям за бебетата-момиченца. Мисли за статистиката по друг начин, вероятно така ще ти е по-лесно - ако няма други съпътстващи проблеми (вероятно вече знаете как е станала заразата, защото хеп.С не е обичайна инфекция), имаш 96% шанс бебето да е напълно здраво Grinning
Кърменето е противоречива тема при хепатит С - няма единно мнение по въпроса (според СЗО никой от хепатитите не е пречка за кърмене), но все пак за момента надделяват препоръките ако майката и бебето са в страна, където храненето с АМ не представлява сериозна опасност за детето (т.е. има необходимите санитарно-хигиенни условия за безопасно приготовление и съхранение на формула, както е у нас) бебето да не се кърми.

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 13:41 от hedra

# 4
  • Мнения: 454
Здравей, първо да ти пожелая лека бременност и здраво и хубаво бебе. Пиша ти защото бях болна от хепатит C и по време на бременноста имах страшно много притеснения заради това. Преминала съм 2 курса на лечения и на практика съм излекувана, но все ми е едно тегаво заради това. Докато бях бременна много се притеснявах всичко наред ли ще е с бебето, как ще се роди и какво ли още не. Лекарите бяха категорични, че трябва да се роди със секцио, макар, че накрая казаха, че май можело и по ествествен начин, но не бяха много сигурни. Както и да е родих със секцио и след месец ще правя на бебето тест за вируса. Все още го кърмя и никой не ми е казвал да не го правя. Преди малко се разтърсих и намерих следното:
http://www.cdc.gov/breastfeeding/disease/hepatitis.htm
Писах на Хедра, но ако някой знае да прати линк и за това защо не трябва да се кърми с тази болест. Успех и не се притеснявай. Колкото до компетентно мнение дали лечението ти може да се отложи за след като родиш - направи си услуга и не търси отговор на този въпрос тук. Болеста е достатъчно рядка и като цяло повечето лекари не са в час, за да питаш във форум. Между другото къде се лекуваш?

# 5
Здравей, не знам дали мога да помогна, но аз имам хроничен хепатит Б още от малка, никога не съм имала проблеми, просто съм носител. Имам момченце на почти 4 месеца, още естествено не съм му правила изследване-много е рано. Когато забременях и аз се притеснявах много, лекарката ми ми препоръча раждане със секцио, защото процента е по-малък за заразяване на бебето. Логиката е, че бебето го вадят много бързо от корема. не съм го кърмила, веднага пих хапче след раждането за спиране на кърмата, четох доста информация, и според Световната здравна организация по принцип проблем с кърменето няма, в смисъл такъв от самата кърма да се предаде нещо, но ако има разраняване на зърната, тогава много лесно може да се предаде, затова предпочетох да го храня с адаптирано мляко.
  Също така имам приятелка, която е носител на хепатит Ц-тя роди по нормален път, кърми го доста време, детето е на 5 години вече и не е заразено. Не се притеснявай, всичко ще мине ок. Имай предвид, че носителството на хепатити е много често явление, почти при всеки трети човек, но много не знаят, докато не си направят някакви изследвания и то случайно.

# 6
  • Мнения: 4 700
Нека псърво ти честитя бременността. Пожелавам да родиШ zдраво бебе и всичко с теб и с него да е наред. Не мога да ти помогна със съвети, не съм zапоzната и със статистики. Мога само да ти кажа, че имам колежка´с хроничен хепатит Ц. Раzбрала е zа болестта години след като е родила две zдрави деца. Момче и момиче. И двамата са по над 20 год. Не се отчайвай, намери си добър лекар, на който да можеШ да се довериШ. Желая ти успех.  Hug

# 7
  • Мнения: 6
Благодаря на всички, които писаха. За съветите и пожеланията.
Аз съм от Добрич, и от болницата тук ме пратиха във Варна, в университетска болница "Света Марина". За сега мога да вземам само Есенциале форте Н и витамин Ц. От ехографа се разбра че черния ми дроб е добре, но пък чернодробните ензими са завишение, от което следва, че вируса работи. А най-странното за мен е че се чуствам страхотно, нямам нито един от симптомите на болестта, дори не чуствам че съм бременна. За това съвета ми към всички е да си направят тези изследвания, те са безплатни, кампанията се казва КАБКИС, и включват изследване за HIV, сифилис, хепатит Б и Ц.
Пожелавам на всички весели празници!
Здраве и много радостни мигове!

# 8
  • Мнения: 1 008
Стана ми мъчно за теб,аз имам "пресантимант" към този вирус. Както вече са ти писали и аз мисля,че риска за бебето е доста минимален. Желая ти здраво бебче, ти да оздравееш и всичко най-най! Успех!

# 9
  • Мнения: 2 070
Специално за кърменето - вирусът се предава само при контакт на кръв с кръв. Няма опасност да се зарази от кърмене, освен, ако бебето няма някакви отворени рани в устата и захапе гърдата толкова силно, че тя да пусне кръв. Което си е почти невъзможно.

# 10
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Само за отлагането на лечението съм сигурна, че наистина няма страшно. Свекърва ми чака година и половина, докато й отпуснат лечение, а отделно не е ясно преди това колко време го е имала. За заразяването и аз мисля, че може да стане само по кръвен път или зъболекарски. На братовчедка ми мъжът е разбрал, че от години си носи Хепатит Б в себе си, а имат дъщеричка на 6м. Нито тя, нито братовчедка ми са заразени. Ето ТУК мисля, че можеш да намериш много отговори.

Последна редакция: пт, 21 дек 2007, 15:57 от Гита Ог

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Специално за кърменето - вирусът се предава само при контакт на кръв с кръв. Няма опасност да се зарази от кърмене, освен, ако бебето няма някакви отворени рани в устата и захапе гърдата толкова силно, че тя да пусне кръв. Което си е почти невъзможно.
Достатъчно е бебето да има млечница (независимо че не се вижда от налепите, лигавицата под тях е разранена), а майката - разранени зърна (които са отворени рани и от тях изтича секрет, когато бебето засуче). А тези неща са доста чест сценарий в първите седмици... В някои случаи препоръчват кърмене със силиконови зърна от самото начало - не че напълно се избягват подобни проблеми, но ги намалява и в такива случаи може да е за предпочитане.

# 12
  • Мнения: 1 095
Аз изобщо се учудвам,че не сте си правили изследвания за хепатите и за ХИВ преди да забременеете.
Аз ги правих 2 пъти ,в 2 различни лаборатории.
Най-важното обаче е ,че всичко ще е наред,с позитивно мислене напред ! Peace

# 13
  • Мнения: 568
имам позната родила здраво бебе, която едновременно разбра, че в една болница са я заразили с хепатит, но Б и че е бременна. Всичко мина без проблеми, тя кърмеше бебето си. Доколкото знам тези два вида хепатит - С и Б се предават по кръвен и полов път.

# 14
  • Мнения: 338
Здравей, по време на бременността разбрах че сам носител на хепатит Б-родих по нармален път-здраво бебе. Раждах в Пловдив и практиката в родилното е веднага след раждането се взема кръв от бебето и се изследва-дали е заразено. В моят случай няма зараза. Така, че  горе главата-знам че през главата ти минава какво ли не /спомням си как се чувствах аз/-но се опитай да гледаш позитивно, колкото и трудно да ти е. Единственото, което не направих, е че не кърмих-мненията в България са доста противоречиви, но аз не събрах кураж да го направя. Желая ти щастлива бременност и по-леко раждане  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт