да спра ли да давам каша от елда

  • 2 522
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 718
На седем месеца сме ,захраних от 6м..Вчера за първи път дадох ха обяд месно пюре-пуешко,следобяд реших да дам пак за първи път,каша от елда,бях чела че е алерген обаче чак днес се сештам ,когато видях,че и е излязло червено петно отстрани на вратлето.
Спирам с кашата ,от това е сигурно как мислите?

# 1
  • Мнения: 27 524
Здравей,
основно правило при захранването е, че два нови продукта никога не се въвеждат заедно. Добре е да става с интервал от две седмици, но на повечето мами се вижда много, та поне седмица да е. 5 дни да е. Но не и заедно. Елда не съм давала, защото тук не я намирам - нито прясна, нито на каша. Но доколкото знам елдата не е алерген. Зачервено петънце на вратлето не е признак на алергия и проблем, но все пак по-внимателно - недей дава заедно две нови неща, особено в комбинация с месо, което само по себе си е тежка храна. А и на 6 месеца е малко раничко за месо. Успех занапред  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 508
Аз не съм сигурна, че елдата е алерген; ния я ядем от месец и нямаме проблеми newsm78.И съм съгласна с Блонди да се спазва по-голям интервал при въвеждането на храните,но месце давам от 2-3 дни при започнато захранване на 4 навършени месеца.Ти си започнала да захранваш по-късно, ако искаш отложи месните пюрета за по натътък-ти си прецени как да постъпиш. Peace

# 3
  • Мнения: 5 940
Има мнения, че елдата е алерген. Чела съм, че хора, които я обработват, при вдишването получават алергична реакция. Просто наблюдавай. Иначе без месни пюрета до момента, на сина ми изследванията, които му направиха вчера са идеални. Хемоглобин 130 на шест месеца. Мисля, че донякъде се дължи на елдата.

# 4
  • Мнения: 2 718
Блонди да поясна ,че сега сме на седем навършени.
Започнах,да давам месо и  защото последните два месеца надаваме по много малко,6тя-300гр.,7я-90гр.
А да поясна ,че сме с АБКМ

# 5
  • София
  • Мнения: 15 215
Елдата е алерген.
Минава за подходяща за захранване, защото не съдържа глутен, но това не означава, че е безобидна.
Не мога да кажа дали петното е от нея, но по-добре засега я спри. Можеш да даваш оризова каша.  Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Елдата е алерген, но не съдържа глутен. По принцип няма проблем да я даваш, но не и заедно с друго ново нещо, както вече са ти писали. Захранва се бавно и постепенно само с един нов продукт на седмица. В този случай, ако въобще се касае за алергична реакция няма как да знаеш от какво е предизвикана тя. Лично аз бих спряла и двете неща, след период от около 2 седмици бих започнала отново, но по малко и постепенно и само с 1 нещо-елда или месо. След като се уверя за поне седмица, че няма алергична реакция бих дала следващото.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Упс, сега прочетох, че детето ти е с АБКМ. В този случай не бих давала алергизиращи храни, каквато е елдата доста дълго време. Подходи много внимателно към захранването.

# 8
  • Мнения: 46 484
Както вече са ти казали - алерген е, спри я и виж дали ще изчезне червеното.

...  Започнах, да давам месо и  защото последните два месеца надаваме по много малко, 6тя-300гр., 7я-90гр. ...

И тепърва ще наддава по-малко, така става на тези месеци, няма да има вече големи скокове. И при моето дете беше така.
Даването на месо няма да помогне за качване на кила, нисковъглехидратните храни се използват при диети за отслабване, не за качване  Laughing според мен е прекалено рано за месо, особено при дете с проблеми ...

# 9
  • Мнения: 55
Според мен няма смисъл от даването на елда. Тя е без глутен, а ако няма праблеми детето със стомахчето си, защо е необходимо да се дава.

# 10
  • Мнения: 5 940
Според мен няма смисъл от даването на елда. Тя е без глутен, а ако няма праблеми детето със стомахчето си, защо е необходимо да се дава.
Нещо не схващам Thinking

# 11
  • Мнения: 4 358
На седем месеца сме ,захраних от 6м..Вчера за първи път дадох ха обяд месно пюре-пуешко,следобяд реших да дам пак за първи път,каша от елда,..........
Какво съдържа месното пюре (освен пуешко месо)?
Сигурно въпросът ми ще ти се стори ужасно глупав, но нали си сигурна че в кашата от елда няма мляко или следи от мляко - питам това заради АБКМ, която имате.
Как изглежда петното на вратлето? Прилича ли ти на алергичен обрив?

Елдата се приема добре от много деца с АБКМ, но знаеш колко индивидуални са нещата  Confused Може да е станала реакция от нещо в пюрето, може да е станала реакция заради елдата, може да е станала реакция заради натрупването на нещо в пюрето + елдата.
Най-доброто е да спреш и двете нови храни. Когато петното се скрие или поне се успокои, дай пак малко от пюрето и наблюдавай детенце (ако искаш, мога да ти пусна на лични примерна схема на захранване). Като дадеш от пюренцето поне 5 пъти и всичко е наред, може да преминеш към следващата нова храна.
Предлагам ти да пробваш пюрето, а не елдата, защото според мен няма смисъл да отлагаш захранването с месо. Елдата от друга страна може да почака  Wink

Паузата между новите храни при АБКМ трябва да е поне 7 дни.
Нова храна се дава само преди обяд, за да имаш време в рамките на деня да видиш евентуална бърза алергична реакция.
 
Стискам палци захранването да върви леко и дано по-скоро израстете алергията!  Hug

# 12
  • Мнения: 508
Според мен няма смисъл от даването на елда. Тя е без глутен, а ако няма праблеми детето със стомахчето си, защо е необходимо да се дава.
Как така защо е необходимо да се дава елда,нали в нея се съдържа голямо количество желязо и витамини,освен това не е много сладка което според мен е идеално, за да не се приучава бебето към сладки храни.Освен това тя се съчетава със сирене и може да се дава като евентуален заместител на попарата когато още не е въведен глутена.А и е идеална за разнообразие,защото повечето каши са на основата на ориз +плод.На вкус на мен мн ми харесва,а моята принцеса я яде всякак и само елда +АМ, и смесена с АМ и плодово пюре.Аз започнах да я давам малко след като навършихме 5 месеца,понеже не знаех,че е алерген и доврявайки се на надписа върху кутията на Хип-където пише,че е за 5 навършени.Като не съм гледала Българския превод където пише,че е за 4 мес.,а самата кутия.Нямахме проблеми за моя радост.Според мен ползите от даването на Елда са безспорни и все пак това си е мое мнение.Да НЕ ГОВОРИМ,ЧЕ СЪВСЕМ СЕ ОТКЛОНИХМЕ ОТ ТЕМАТА.

# 13
  • Мнения: 46 484
Според мен няма смисъл от даването на елда. Тя е без глутен, а ако няма праблеми детето със стомахчето си, защо е необходимо да се дава.

Цитат
Безглутеново е и е отличен източник на растителни белтъчини. Съдържа всичките осем незаменими аминокиселини, много богата е на желязо. Укрепва капилярите, пречиства черния дроб и е много полезна за червата. Много е известна със свойствата си да понижава холестерина, помага при остеоартрити и дори помага при леки депресии защото покачва нивото на допамина.

От друг форум, има много рецепти, за който търси, включително за кютета, изглеждат като истински  Shocked

# 14
  • Мнения: 629
Елдата е богата на белтъци сходни до тези на месото, но по-лесно усвоими, много богата е и на желязо и калций. Така че смисъл има, но щом сте предразположени към алергии по-добре поизчакай малко. Алерген може да е всичко, дори и пуешкото. Така че не въвеждай две нови храни на един път. Аз бих махнала и пуешкото за месец и тогава да го предложа. Ако след още месец няма проблем тогава пак ще пробвам с елда. Консултирай се обаче и с педиатъра ви. Дано всичко да е било само безобидна дреболия  Hug

Общи условия

Активация на акаунт