Кога ви е било трудно да обясните нещо на детето?

  • 2 145
  • 38
  •   1
Отговори
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
Аз с обясненията уж нямам проблем, но вчера малко се насадих на пачи яйца.
Дъщеря ми е при баба си. Снощи си говорим по телефона. Тя, явно под влияние на рекламата на ваксината срещу папилома вирус, много ентусиазирано ми обяснява - "Мамо, открили са ваксина срещу рака. Ти нали ще си сложиш, и на мен ще сложиш?"
Аз въх, ами сега...като почнах едни дълги и усукани обяснения как не се знае още дали тази ваксина наистина помага, как трябва да се сложи на много хора и да мине доста време, за да се видят всичките ефекти... И тя: "Ама мамо, няма нужда да минава време, те сега слагат ваксината, значи знаят, че помага."
Аз хем не искам да разклатя вярата й, че ваксините са полезни, а докторите си знаят работата. Хем не искам да я лъжа за това какво мисля за тази пуста ваксина.
Хъмках, мънках, мноого се оплетох в обяснения и най-накрая й казах, че тези работи с ваксините са много сложни и аз не ги разбирам твърде.
Трудно ми беше, а тя май хич не ме разбра.

Любопитно ми е на вас кое ви е било трудно да обясните.

# 1
  • Мнения: 2 556
Аз имам голям проблем с обяснението за смъртта. Идеята, че всички умират някой ден, колкото и вече да са стари и т.н. не се приема от моя син по никой начин. Засега единствения шанс да мога да го успокоя по темата е обяснението с прераждането на душата в ново тяло, както и че хората, които се обичат духовно никога не с еразделят. Детето отказва да приеме, че аз примерно ще умра един ден и настоява да му обещая, че няма да умирам никога. Много е трудно. Тази тема ми е ужасна.

За ваксината бих обяснила, знам точно какво бих казала, но другаде удрям на камък.

# 2
  • Мнения: 3 367
..доста неща; не защото не ги знам толкова,а защото не мога да уцеля подходящия начин за възрастта,или е много опростено,или много сложно..особено трудни да емоционални за мен самата теми като защо сме далеч от баба и пр..

# 3
  • Мнения: 491
Ох, и аз имам същият проблем със смъртта. Плаче със сълзи, че щял да умре. Последно каза, че искал да е джудже на дядо Коледа, защото те никога не умирали. Не знам вашите деца колко са големи, но моят син е на 8 год. и става все по- трудно с обясненията. Като беше малък ми беше по- лесно, защото послъгвах малко ( гледат ни от небето, отиде в облаците и т.н.), но сега вече мисли логично и не се хваща, пък и в училище явно се коментират такива неща. Опитах се да му обясня как се раждат бебетата... голям смях се смя и изобщо не ми повярва. Явно за някои неща не му е дошло времето!

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Трудно ми е да обясня наличието на двойнствения морал и справянето в такива ситуации.

# 5
  • Мнения: 5 877
Защо е толкова мръсно наоколо и кога най-после ще се промени.

# 6
  • Мнения: 3 271
Да, проблемите на Анда и Радостина ги имам и аз.
И също ми е доста трудно да обяснявам религията все още. А въпросите изникват особено покрай празниците.

# 7
  • Мнения: 7 831
Скоро Дани ме попита какво е Еволюция и аз като теб доста се оплетох, а на детето му писна да ме слуша и на 10-тата минута се смили и ме заряза по средата на изречението  Simple Smile.


Трудно ми е да обясня наличието на двойнствения морал и справянето в такива ситуации.

Да това и за мен е трудно за обяснение. Смущава ме и това, че без да искам правя децата си лицемерни, както и че без да искам ги карам да лъжат. Напр. наскоро бяхме на гости у свекърва ми, жената беше готвила нещо което не се беше получило, ама хич, и Дани направо заяви "това е гадно  Sick , не го искам". Добре ама на мен ми стана неудобно и му направих забележка, че така не се говори. В къщи после надълго се обяснявахме, че независимо че яденето не се е получило, баба е положила много усилия и ние сме длъжни да ги уважаваме и че така не се говори. Като не ти е харесало нещо когато си на гости най-добре да си замълчиш. Да но детето пита "е като не ми хареса и не искам да го ям, какво да кажа на баба?" ... и аз  newsm78 ... ха сега де ииии тук за първи път го научих да лъже ( уж в името на доброто). "Кажи и че не си гладен", му казах, но това много ме смути и сега се чудя правилно ли постъпих?!? Защото хем искам да са възпитани, хем да са честни. Добре че не ме застреля с някакъв отговор от типа, "ама това е лъжа!", че не знам какво щях да правя.

# 8
  • Мнения: 1 044
До момента най-трудно ми е било да обясня какво е телевизионно предаване - как така леличката е в студиото си и говори нещо с един чичко, пък ние ги виждаме и чуваме в къщи, толкова далече от тях? Въпросът бе провокиран то книжката "Горската телевизия"

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 09:22 от Меденка

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и на мен за мърсотията и за това, как някой деца биват научавани, как да пазят чисто, а други не...
И за възпитанието като цяло. Как може, мамо, еди-си-коя така грозно да разговаря с г-жата.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Най-трудно ми беше да обясня смъртта на баба й - защо я няма, къде е отишла, кога ще се върне. Тогава Дария беше на три години -много болезнен спомен...

# 11
  • Мнения: 4 841
Сходни проблеми:
- ЗАЩО хората пресичат на червено
- ЗАЩО тая леличка/тоя чичко си хвърли боклука на земята, а не в кошчето
- КАКВО е тока (е на тоя въпрос НЯМАМ отговор, аз и на себе си не мога да го обясня, какво ли остава на дете  Embarassed )
- къде са бебенцата СЪВСЕМ ПРЕДИ да станат семенце в торбичките на тати
- къде ТОЧНО на небето отиват умрелите хора и животни, и виждат ли ги от космическите кораби
това се сещам в момента

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
  На мен често ми се случва да мисля, че съм се провалила с обясненията и съм останала неразбрана, защото обикновено реакцията на Мартин в края на всяко обяснение и обяснение на обяснението е " И какво ?". Но пък в подобна ситуация след време той казва нещо, от което става ясно, че всъщност доста внимателно ме е слушал.

# 13
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
и на мен за мърсотията и за това, как някой деца биват научавани, как да пазят чисто, а други не...
И за възпитанието като цяло. Как може, мамо, еди-си-коя така грозно да разговаря с г-жата.

 Шани,и при нас това е голям проблем.Другото,което ме зтрудни беше,как да обясня на 5 годишно дете какво е това секс. Crazy

# 14
  • Мнения: 417
сексуалната ориентация Shockedзащо се целуват мъже  ooooh!защо Азис е различен Outta Joint

Общи условия

Активация на акаунт