Диета с мюсли за Сладострастни Прекрасници

  • 30 713
  • 261
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 454
Диета с Мюсли

Диетата с мюсли / овесени ядки не е нищо друго освен една форма на здравословна монодиета, която включва фирби, витамини и минерали. Консумира се само овесени ядки или мюсли (с плодове, семки и др.) с кисело или прясно мляко в продължителен период...за закуска, за обяд, за вечеря - през цялото време

Предимствата?

Овесените ядки засищат

Полезни са и богати на витамини и минерали

Регулират дейността на стомаха

Не се лишаваш от сладостта на плодовете и получаваш "добрите въглехидрати"


Опитайте с мен...
И за да не съм съвсем голословна - едно малко побутване за качествата на това, с което ще се храним следващите все по-вталени дни :

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 16:04 от Daisi4ka

# 1
  • Мнения: 1 454
Овесените ядки


Малко Hystory....Simple Smile

Сто години мюсли

Учените отдавна си блъскат главите, за да разберат защо онова, което е полезно - сваля килограмите, и намалява холестерина - обикновено не е вкусно. И точно обратното -защо всичко, което изглежда вредно за здравето и съкращава живота, толкова ни харесва. В един холандски университет направили експеримент - на участниците предлагали различни храни като следили промените в пулса, съкращаването на зениците и измервали мозъчната активност. И се оказало, че когато, например, човек вкусва  кисело мляко с масленост 0.1% организмът реагира стресово. Мозъкът получава тревожни сигнали: организмът е заплашен от глад!  И организмът се опитва да се справи с настъпващата катастрофа, за това много от диетите имат обратен резултат: стопяват се мускулите, а се трупат мастни резерви. Обратно, богатата храна не само доставя вкусови усещания, но и душевен комфорт - оцеляването на организма изглежда гарантирано. Страхът от глад изглежда е генетично вроден, а идеите за здравословно хранене са отскоро и човешкият организъм не си е изработил сигнална система, която да предупреждава за нивото на холестерина, например.
Масовото затлъстяване и диетите са феномен на новото време и на развитите и сравнително богати общества. В миналото постът е замествал успешно диетите, а и гладните години често са били повече от ситите. Преди сто години един швейцарец, Максимилан Берчер-Бенер, създава санаториум, убеден, че хората трябва да се лекуват не с лекарства, а посредством здравословно хранене. Той бил противник на месото и вярвал в силата на диетата с плодове и зеленчуци. Сутрин в санаториума му поднасяли на пациентите закуска от овесени ядки, сок от лимон и сушени плодове. Така се родили прочутите мюсли, дълго време останали чисто швейцарски специалитет. От началото на 60-е години на миналия век обаче, когато темата за здравословното хранене става популярна, мюслите започват своето победоносно шествие по света.
Днес ще ги срещнете в най-различни варианти - приготвят се от жито, царевица, овес, добавят се различни количество сушени плодове и ядки, както и различни витамини и минерали


Овесените ядки са пълноценна зърнена закуска, богата на белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерални соли. Регулират обмяната на веществата, повишават жизнения тонус на организма, подсилват имунната система. Те притежават висока хранителна стойност и са лесно усвоими от организма. Отличават се с високо съдържание на фибри, поради което понижават нивото на холестерол в кръвта. Подходящи са за всяка възраст и допринасят за здравословното хранене.

Овесените ядки фигурират във всяко мюсли. Под формата на листоподобни овесени ядки, често примесени с пшеничен флейкс, в комбинация от сухи плодове, ядки и семена.Овесените ядки са богати на витамините B5, а ако се консумират сурови съдържат големи количества от витамините В1 и В9,съдържат минералите фосфор, магнезий, калий желязо и мед.
За разлика от повечето зърнени култури, овесените зърна запазват голям процент от минералите и витамините си дори след обелване на триците.

Една купичка мюсли на ден е не само добре за фигурата ни, но учените са доказали, че жени, които консумират по-голямо количество фибри са с два пъти по-нисък риск от развитие на рак на гърдата. Фибрите това са /влакна, нишки/, съдържащи се в кореноплодните растения, зърнените храни и сушените плодове, които не се асимилират от организма. Средно човек консумира само по 10-12 г фибри, но ако увеличим приема над 30 г това осезателно ще намали риска от рак на гърдата.Според учените това вероятно се дължи на въздействието на фибрите върху образуването и регулацията на женския полов хормон естроген. Нивото на този хормон, естествено, е по-високо при по-младите жени.
Доказано е също, че фибрите намаляват риска от развитие на запек, хемороиди и рак на дебелото черво. Полезни са при профилактика на сърдечно-съдови заболявания, намаляват нивото на холестерол и регулират кръвната захар.


# 2
  • Мнения: 1 454
Фибрите

Какви са ползите от приема на фибри?

[i]намаляват апетита, тъй като засищат и спазването на диетата не е вече толкова трудоемко

помагат при запек и други проблеми с дебелото черво (дивертикули, хемороиди)

понижават нивото на „лошия" (LDL) холестерол, тъй като затрудняват пълното усвояване на някои мазнини, и намаляват риска от атеросклероза на съдовете

свързват канцерогените и токсините в храната и по-бързо ги изхвърлят от организма, а това е защитен механизъм срещу рака на дебелото черво

забавят скоростта на смилане на сложните въглехидрати и така понижават гликемичния им индекси не се наблюдават рязки промени в инсулиновата крива

забавят усвояването на простите въглехидрати

подпомагат при контрола на теглото

намаляват дневната нужда от производство на инсулин като предпазват от надебеляване, щадят панкреаса, а това прави ефекта върху диабетиците очевиден

# 3
  • Мнения: 1 454
Така де...аз вече трети ден си хапвам мюсли..слагам си и мед от време на време и...така...много ми е щастливо и много добре се чуствам засега...не съм се мерила още...мисля до 21ви да го карам така...Хубавото е, че съм решила, ако много, много, много ми се похапва шоколад да си хапна шоколадово мюсли...абе изобщо....
ей такива ми ти работи Simple Smile

Който иска с мен
  Hug

# 4
# 5
  • Мнения: 488
Да се включа и аз... Dasi4ka, с теб импулсивно и от чудо започнахме на овес и мляко, ама ... наистина действа. Въобще не съм очаквала, че ще стане!  Във вторник започнах - съвсем не планирано и напълно инцидентно есперимента с овесените ядки, забъркани с кис.мляко - просто това ми се ядеше. В сряда денят ми започна от 57,1 кг. През деня ядох семки , пих си кафета с мляко, вечерта - ок.кофичка и половина кис. мляко с овесени ядки (фини), обикновени вафли 2. В четвъртък осъмнах 56,5, с перфектна перисталтика. Вечерта, нали беше празник ядох н`ам си колко видове риби, бонбони и какво ли още не. Само без хляб - иначе от всичко - по много. Днес кантара показа 55.9. Изумях.
Точно за това се включвам в тази темичка.
Все още експериментирам и не мога да повярвам, че е от овеса - въобще не взимам насериозно това за диета.
Но понеже има някакъв минусовограмов резултат, искам да разбера, дали наистина е от овеса или просто организма ми е в такъв период на отслабване...
Ще пускам резултати от време на време тук, стига да не ми писне и да не се издъня, че съм сладокусна не малко.

# 6
  • Мнения: 488
Здрасти, Дейзичка! Преди да обърнеме темата на чат, само да споделя, че мисля да включа и мюсли от довечера. В къщи имах само овесени ядки, затова с тях започнах....

# 7
  • Мнения: 1 454
От понеделник енда стара дружка- Далал ще се включи и тя...и дано да стане равзговор...

Иначе, аз си вкючих мюсли..още втория ден, защото си го купих за да имам в офиса...много е вкусно...

А само чакам да ми се дояде много шоколад...и има едно страхотно шоколадово мюсли на IZZI...супер ще е!

Аз си чуствам коремчето страхотно...и...така...между другото вечер си слагам и малко мед...до сега само на сладко го обръщам, но хубавото е , че може и семчици по-малко като ми се прииска солено...Simple Smile

# 8
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 123
Здравейте и от мен!
Дейзичка, добавяш ли някакъв подсладител?
По колко кисело мляко и мюсли си изчислила, че е добре да се хапват?

# 9
  • Мнения: 1 454
Ами...изчислила е силно казано..., но...
една кофичка мляко ми стига за цял ден...- половинка на обед и половинка за вечеря...и по 100гр от мюслито...и така  Hug

Слагам подладител или лъжичка мед...и вкъчщи примерно като имам орехчета добавям и по някой друг орех...и ...важното е да ми стане вкусно на мен...
Мисля, че може и със плод да се гарнира
Общо взето и обеда и вечерята са ми по една купичка...Старая се да карам велоергометър, когато мога


А в едни коментари, които гледах за диетата (тя е от Розали, Вашите диети => Диетата на Стефания) , та там коментарите бяха много добри...
Ако искате да paste-на пак линк Simple Smile

# 10
  • Мнения: 488
Дейзичка, добавяш ли някакъв подсладител?
По колко кисело мляко и мюсли си изчислила, че е добре да се хапват?

Уф, никакви калкулации!!! Аз си хапвам, когато съм гладна и докато ми се яде. Вече казах, че съм на фини овесени ядки, защото ме мързи да ида до Билла-та да си купя мюсли. Но довечера ще мина.
Само дето ще го почна (мюсли-то) сигурно от утре, че днес зъболекарката ми ми "разказа играта" и само при мисълта да си движа мандибулата, ми настръхва козината на врата  Sunglasses

Опс, забравих да кажа - не съм слагала подсладители, просто защото си ми харесва вкуса на ядките такъв, какъвто е.
Тази, настоящата диета е в процес на ескпериментиране - резултатите ги обменяме и... всеки си прави заключения, дали е за него.
Тъй че - експериментирай. Може това да се окаже "твоята" диета, може и да не ти хареса.
Пробвай,каквито варианти се сетиш - после сподели. Заедно ще измислим от кое по колко да се яде и накрая ще прецизираме "дозите" зоб и фураж... Laughing

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 16:37 от maca-keraca

# 11
  • Мнения: 1 454
Точно така Маце!!!

 Peace Peace Peace

 hahaha само се преследваме от една темичка в друга...Ние ли сме най - без работа, че само във форума стоим  newsm78   bouquet Hug  bouquet

# 12
  • Мнения: 488
Така се е случило, та от няколко дни нямам кой знае колко работа...
Следващите две седмици обачееееее... Айде да не се заричам, ама ще имам доста неизвинени отсъствия от темичките тук.

# 13
  • Мнения: 1 454
  bouquet
имах голям и дълъг пост за шоколадовото мюсли и колко ми харесва, и още други неща...но Маце, явно ми влияеш ...и ето на ...всичко се изгуби...много съм добре...Musli Girl

 Hug  bouquet Hug

# 14
  • Мнения: 488
Гледам - четящи темата - бол! Ама никой не се включва сс коментари. Набързо да споделя вчерашния и днешния ден откъм меня, че сега ще ме "чушнат" от компа.
Вчера - овес+ к.мляко (чаша общо), 2 чушки с боб, 4-5 шоколадови бонбона, риба, малко свинско вратле и...не се сещам какво още погълнах - от много неща в малки количества. А, забравих за саматата...
Сутринта - същия грамаж, без промяна - точно 55.9.
Днес - обяд мюсли на Клевер (добавям повече фини овесени ядки, защото съдържимите в мюслито са ми малко и са едра) с кис.мляко; вечеря 2 банана, малко свинско и... май това. И МЦ ме подреди, усещам се подута, а утре не зная какво ще покаже грамажа... За сега - лека нощ.

Общи условия

Активация на акаунт