опасно ли е мамограмата по време на бременност

  • 650
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 305
опасно ли е да си правите мамограма по време на бременост, тъй като има радиация?
В момента съм бременна и имам час при доктор за мамограма, мисля че май ще я отложа?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 227
Опасна е, да. Профилактична ли ще е или поради някакво съмнение?

# 2
  • Мнения: 6 616
Доктора какво каза ? Правиха ми преди да забременея и после онкохирург ми скара не трябвало да се прави на нераждали жени.
Ама може и на интересен да се е правил .

# 3
  • Мнения: 305
аз си взех час преди 3 седмици за 17ти декември. тогава още не бях бременна. а сега сам в първа седмица.
за профилактика е, но сигурно ще го отложа Peace

# 4
  • Мнения: 2 100
На мен са ми правили докато бях бременна в първия триместър. Лекаря знаеше, че съм бременна, но нищо не каза

# 5
  • Мнения: 676
Ако толкова искаш да си направиш профилактичен преглед си го направи на видеозон - първо отиди при мамолог да те прегледа с ръце и чак ако той реши, че има нужда иди на видеозон.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 182
Наскоро отидох да си правя профилактична мамограма (на 32 съм).
Обясниха ми, че на тази възраст, ако е само за профилактика, по принцип първо се прави ехограф, и само ако там се открие нещо пращат на мамограф.
Така че дори и да отидеш, най-вероятно би трябвало да те пратят на ехограф. На мамограф, при положение че си бременна - не може.
Но нямам идея дали изобщо има смисъл. По принцип на такива прегледи се ходи една седмица след приключил цикъл, за да са спокойни гърдите. А при бременност, това вече не е така, има изменения. Най-добре е да звъннеш, за да попиташ.

# 7
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
По добре отложи този преглед. Нека те видят на ехограф. Все пак се консултирай с лекаря ти.

# 8
  • Мнения: 4 621
Да, опасно е . Най-добре отложи за след раждането Peace

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
тогава още не бях бременна. а сега сам в първа седмица.

Другите са ти казали, ще го повторя и аз...
Никакви рентгенови лъчи по време на бременност... Едва и само при сериозна опасност за майката...

П.С. А аз може ли да попитам...? Как се установява бременност в първа седмица...? newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 6 661
Опасно е и като кажеш на мамолога, че си бременна, няма да ти направи, ще те види само на ехограф, което е безопасно. Аз съм ходила на преглед по време на бременност (поради проблеми с гърдите и нужда от прегледи на всеки 6 м.), и това поне направи моя мамолог.

Общи условия

Активация на акаунт