Момичета, кога ви тръгна кърмата? И как?

  • 11 229
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте!
На 29.11 сутринта се роди моето момченце - 52см, 3950гр. От вчера - 02.12 сме си вкъщи. Мисля си, че го кърмя, но имам съвсем малко кърма, едвам сълзи... Бебо за сега не се оплаква много, давам му залъгалка ... и го лъжа по този начин... А той има апетит? Колкото акушерки и педиатри да попитам - все различни отговори получавам...
-Ще тръгна кърмата!
-О, ти нищо нямаш! Лошо...
-Цеди се след всяко хранене, дори да са няколко капки!
-Не се цеди!
-Храни го на поискване!
-Храни го на 2часа!
-Храни го на 3часа!
....

Кога тръгна вашата кърма? Давахте ли през това време адаптирано мляко?
Много ви благодаря!!!

# 1
  • Мнения: 8 242
Да ти е живо и здраво бебочето  Heart Eyes
Чуваш ли бебето да преглъща? Усещаш ли напрежение в гърдите преди/ по време на кърмене?
НЕ го храни под час - най-важното - гледай бебето, то си показва кога е гладно.. Не давай води, залъгалки или АМ.. Просто кърми и нещата ще се наредят от самосебе си  Hug
Не знам кога ми е тръгнала кърмата, защото не съм си задавала изобщо този въпрос  Crazy Просто го слагах на гърдата винаги като се размрънкаше.. Никога не съм давала АМ.

# 2
  • Мнения: 3 926
Първо - Гладно бебе не се лъже със залъгалка Wink Ако иска да яде ще разбереш Grinning Решително ще съпроводи желанието си с плач.
Що се отнася до тревогите ти - на 15- ти този месец ще има среща на Ла лече лигата в София.
Освен това Консултативният кабинет по кърмене към МД има мобилен телефон и можеш да се обадиш и да го посетиш в деня на отворени врати или ако е спешно в произволен ден.

Преди това обаче - ако бебето пишка - да имаш поне 5-6 мокри пампи на дененощие. Ако поне 3 от тях са и наакани... тогава можеш да си сигурна, че това, което получава му стига Grinning
Относно честотата на хранене - наистина е индивидуално. Като започне да се размърдва и да прави сукателни движения в съня си... т.е. върви на разбуждане... Не го изчаквай да се разплаче, а го постави на гърдата.
Имам и няколко въпроса, освен тези на Духи-Пухи
Колко време долу-горе суче?
Как определиха, че нямаш кърма?
Как са пампите?

# 3
  • Мнения: 25
Момичета, много ви благодаря за отзивчивостта!
Залъгалка много ми помага - иначе ще си стои на гърдите ми може и 2часа...
Не го чувам да преглъща, предполагам, че трябва по-голямо количество кърма за това...
При мен само сълзи...
Давам му малко водичка със захар - заради жълтеницата.
А памперсите са мокри всеки път, когато ги сменям... Е, не е акал от вчера...
А относно колко време суче - аз го оставям по 20-тина минути на гърда. Но ако от него зависи - може и повече.
Напрежение имам в гърдите.
ПАТИЛАНЕЦ печен, ако имаш под ръка телефона на консултативния кабинет - моля те, прати го!
Благодаря предварително! Много!

# 4
  • Мнения: 356
Честито бебче!  Hug Напомняш ми за мен самата преди девет месеца и половина  Laughing Страх, че бебето е гладно, а аз нямам кърма... и противоречиви, объркващи ме мнения на акушерки и  лекари (от "хубава бяла кърма" до "аз нали виждам, че нямаш кърма" - и двете становища са от родилното) Sad Пробно кърмене с резултат 10 мл.  ooooh! Не съм специалист, мога да ти кажа аз как се справих - кърмех често (12-16 пъти в денонощието), АМ и вода не давах, залъгалка също. Не съм ограничавала продължителността на кърменето - колкото беба иска, толкова. Създадох си елементарните удобства, за да не ме болят гърбът и ръцете (възглавница под бебето, опора на лактите и гърба). Пиех лактогонен чай и доста минерална вода, закусвах с овесени ядки. Малко и на инат... но бях решила, че ще кърмя и това е. И още продължавам  Grinning Пожелавам ти същото  Hug
PS. Преглъщането на бебето е едно тииихичко "къх".

# 5
  • Мнения: 1 121
Честито бебе!

Започвам от това, че напрежението в гърдите е добър знак! На мен кърмата ми тръгна 4 дни след раждането, имах напрежение точно преди това. Но аз давах на сина ми да суче на всеки 2-3 часа. Изобщо не го чаках да проплаче. В началото е хубаво да кърмиш колкото се може по-често, за да ти тръгне кърмата. След като тръгне, можеш да минеш на кърмене на поискване. Не давай вода със захар. Жълтеницата ще мине и без нея! По този начин само задоволяваш апетита на бебето, следователно, то ще суче по-малко! Няма смисъл и от АМ. Залъгалката също е добре да се избягва в началото, защото тя задоволява нуждата от сучене. Дори и да нямаш кърма, бебето трябва да преглъща-това е знак, че се храни.



# 6
  • Мнения: 25
Момичета, много, много благодаря! Надявам се пък нещата (т.е. кърмата) да тръгнат... Успокойхте ме, че бебо не е чак толкова гладен... Той си спинка, понякога се стряска в съня си, но от вашите мнения излиза, че не е от глад... Дано! Или пък заспива от глад...
Ще изчакам до утре и ако няма напредък ще се свържа с Патиланчо! (много благодаря за подкрепата, голямо успокоение е!!!)

# 7
  • Мнения: 13 665
Здравей честита ти рожба.
от моя гледна точка -  кърменето е въпрос на положителен настрой и на малко инат.
В болницата като се роди сина ми намерих един много хубав плакат - образователен - където пишеше че до третия  ден стомаха на детето е колкото леблебия, после става като череша и едва след десетия ден е колкото орех. Нали си представяш колко може да побере един орех...
Хранете се на поискване - по 20 мин като минимум на всяка гърда.Ако се чувства неспокоен това не винаги значи че е гладен- понякога го мъчат колики а понякога просто си иска да суче нещо. Моят син се роди 4 кг и в родилното тайно си го хранех когато ревне- добре че сестрите бяха добри и винаги ми го даваха. Освен това беше с много засилен смукателен рефлекс и се наложи веднага да си купим биба. Имаше и колики още в родилното- та се наложи да даваме и лекарство за колики. От всичко това искам да подчертая че плачът и дискомфорта на бебето не винаги значат че е гладено , а една притеснена майка не е на доброто успокоение за едно нервно мъниче.
Така че
поеми дълбоко въздух
гледай оптимистично напред,
гушкайте се повече
хранете се когато поискате
това че не пълните памперса по голяма нужда не значи че не се храни достатъчно
ние също бяхме с физиологична жълтеница но не давахме вода с захар  всичко си отшумя само

Ще следя с интерес темата
а на притеснената майка- успех и повече инат

# 8
  • Мнения: 984
На втория или третия ден след секциото. С помпа. И упоритост.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 097
Кърмата ми слезе доста късно - някъде на 10 ден след раждането и то постепенно. Междувременно я дохранвах с адаптирано мляко, защото плачеше неутешимо. Не съм се цедила, просто я оставях да суче дълго и от двете гърди /на всяко кърмене/ и така постепенно кърмата ми се регулира и зарязахме АМ.
Успех ти желая!

# 10
  • Мнения: 2 100
И аз те съветвам да слагаш на гърдата толкова, колкото иска бебето. Докато бяхме в болницата слагах малкия на гърда. Сучеше и заспиваше. И аз не знаех дали имам кърма, но въпреки това не му давах добавката от болницата. Успокоих се, че имам кърма когато се събудх едната сутрин с бучки Simple Smile Тъй че щом имаш напрежение в гърдите, бъди спокойна-имаш кърма. А и бебето ако е гладно ще плаче. Бебето е най-добрата "помпа"  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 121
Момичета, много, много благодаря! Надявам се пък нещата (т.е. кърмата) да тръгнат... Успокойхте ме, че бебо не е чак толкова гладен... Той си спинка, понякога се стряска в съня си, но от вашите мнения излиза, че не е от глад... Дано! Или пък заспива от глад...
Ще изчакам до утре и ако няма напредък ще се свържа с Патиланчо! (много благодаря за подкрепата, голямо успокоение е!!!)


Стряскането по време на сън се дължи на рефлекс, който се среща сред новородените. То е напълно нормално. Не е от глад. Не вярвам, че ще заспи, ако е гладен. Гладът предизвиква болка у бебетата. Затова и при глад, плачът е толкова силен и неутешим.

Кърменето изисква и малко упоритост и инат! Справяш се чудесно, продължавай все така  bouquet

# 12
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Честито!
Не знам кога ми е слезнала кърмата, но започнах да го кърмя на третия ден- когато ми го донесоха, преди това е бил на АМ!

# 13
  • Мнения: 114
Първо да ти е честито! Радвам се, че още едно човешко същество е започнало живота си!
По въпроса за кога тръгва кърмата - 3-5 дни след раждане, това ми казаха на мен в родилния дом. На мен ми дойде на 2 ден, като това беше колоастра по-скоро. Спомням си, че аз бързах да сложа моята малката на гърда веднага, защото вярвах, че така ще стимулирам лактация, а и ще събудя сукателния и рефлекс. Ти вероятно това си го направила  Simple Smile
Колкото до сукането - бебчето ще си подскаже - има бебета, които са ок да ги хранят на 3 часа, аз съм била така като бебе. Но има и други, които това въобще не ги устройва като ритъм на хранене - както е моята дъщеря, например. Ту иска на по-често, ту на по-големи интервали. Иди ги разбери!
Само знам, че ако искаш правилно организирано кърмене това включва хранене на поискване  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 25
Момичета, благодаря за поздравленията!
Преди малко повърнахме мъничко. Значи все пак нещо е изял!!! Не знам какво му е останало в коремчето, но ако се събуди гладен - няма да му отказвам!
Нати, успокояваш ме, че кърмата ти е дошла на десетия ден. Дано и при мен е така. Като видях в болницата как някои момичета имат ручейчета от гърдите си и пълнят шишенца с кърма още на 3-тия ден си се депресирах...А май точно това не трябва!
Както се съветвате - ЩЕ БЪДА ИНАТ!!!

Общи условия

Активация на акаунт