До мамите счетоводителки

  • 545
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Тази година през март направих дарение на майката на моя добра приятелка, която е инвалид. Тя ми каза, че мога да ползвам облекчение от данъците, ако представя на работодателя ми:
- копие от нейното решение на ТЕЛК
- договор за дарение
- бордеро за внесената по нейна сметка сума;
Жената разпитала и ми каза, че такива облекчения ползвали най-вече фирмите /не съм много наясно/. Въпросът ми е, тъй като й дадох парите на ръка,  мога ли да ползвам данъчно облекчение като представя само подписан от нея договор за дарение или разписка? А мисля по Коледа пак да повторя....

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 375
Можеш. По-добре да са нотариално заверени документите. Не е задължително, но препоръчително, щом парите са дадени кеш.

Но общата дарена сума през тодината не трябва да надвишава определен % от облагаемия ти доход (5 или 10% не помня).

# 2
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Тези документи ще представиш в НАП с годишната си данъчна декларация.Ако беше превела дарението чрез работодателя си,т.е. като удръжка от твоята заплата,тогава работодателя при годишното изравняване на данъка щеше да ти приспадне дарението от облагаемия ти доход.

# 3
  • Мнения: 325
За да ползваш облекчението след 01.януари попълваш данъчна декларация и към нея копие от ТЕЛК, договор за дарение и служебна бележка от работодателя за дохода ти и платените данъци през 2007 г. и я носиш в НАП. Не е необходимо да са нотариално заверени. Кажи на инвалида да си подаде и той декларация за дарението. На него няма да му удържат данък, но е длъжен да го обяви.

# 4
  • Мнения: 326
Много благодаря на всички!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт