Грешки в захранването!

  • 1 222
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 272
вчера майка ми е гледала някаква доцентка по телевизията,но е забравила името.жената казала,че ако след 6-тия месец не се дава месо,настъпва хипотрофия и латентна анемия,която много трудно се установява.ако бебето яде малко храна и после си дояжда с кърма ,това не е захранване.трябвало да се заменят изцяло храненията по последни данни на Световната здравна организация.тази анемия се проявява след години.казала е,че 10 месечно бебе трябва  да има 5 хранения по 200г.
направо нямам думи.иде ми да оставя малката да реве 3 дена и насила да я накарам да яде пюрета.та тя едвам изяжда по 150-180мл на ден  Shocked
доцетката е казала,че захранването започва след 4тия месец ,до 6 месец вече детето е почти захранено и след 6тия започват да отпадат хранения с мляко и не се налага храните да се въвеждат с по 1-2лъжички,а направо с цяло бурканче.
аз все още въвеждам с по 2-3лъжички.дали от прекалена предпазливост няма да навредя на бебчо.
месо давам естествено ,но тя като яде по толкова малко,то почти не се брои.  Cry

# 1
  • Мнения: 948
Хайде сега иди на страницата на Световната Здравна Организация, и се успокой:

http://www.who.int/features/qa/21/en/index.html

Да не е просто опит на майка ти да те убеди в нещо???  Simple Smile Защото не звучи като "доцентка" някаква.

# 2
  • Мнения: 545
О, мила, остави доцентката да си бае! Няма нищо по-лошо от дете, хранено на сила. Общо взето моята дъщеря "отговаря" на написаното от теб в смисъл,че наистина яде по толкова, въпреки че е по-късно захранена от предписаното от доцентката. Освен това очевидно тя е от старата генерация и говори, което си знае. Ако бяха поканили друг лекар от по-младо поколение, щеше да каже нещо съвсем различно. Децата съвсем не са еднакви и не можеш да очакваш всички да ядат като лами. Нямам мед. образование, но последиците от неядене на месо от 6 м ми се струват прекалени, съвсем невярвам да е така трагично за организма.  Laughing Да не би наистина майка ти да се опитва да те провокира и да те убеди от името на някаква си доцентка, за да ти звучи по-автентично? Радвай се на детето, важното е да е здраво. Аз пък все се тревожа, че моето е непрекъснато гладно и все ми се струва, че я прехранвам. Да не говорим, че умирам, когато гласно се удивляват разни познати колко била едра за възрастта си и след това като на теб ми идва да направя не знам си какво! Hug

# 3
  • Мнения: 19 272
не,сигурна съм,че майка ми няма да си измисля такива неща,въпреки че иска да карам бебето да яде повече.спомням си,че като бяхме в БГ лятото,доцент Маринова беше за захранването след 4тия месец и дори ми беше казала,че на запад само в изостаналите райони захранвали след 6тия.та може за нея да става въпрос.
това обаче въобще не ме успокоява по въпроса с анемията и месото  Cry
благодаря за линка,сега ще го разгледам.

# 4
  • Мнения: 2 829
Здравей, въпросната доцентка се казва Маринова. Преди време, по повод нейна публикация относно ахранването, където също беше казала, че такива са препоръките на СЗО изпратихме мейл до представителката на СЗО за България. Тя потвърди това, което го пише и на официалния сайт на СЗО (дали са ти линк по-нагоре), а иманно: Световната Здравна Организация препоръчва захранване след навършени 6 месеца. За мен мнението на въпросната доцентка не може да бъде меродавно, след като тя лъже (това всеки сам може да го провери много лесно)
Искам също да те уверя, че в САЩ, където аз самата раждах практиката е да се препоръчва захранване след 4-6 месец, без заместване на млечно хранене до годинката. Не съм чувала там да мрат от анемия. В България не са провеждани изследвания или статистики от мноооого години, а всички изследвания, които аз съм намирала и всички препоръки са, че бебетата захранени след 6 месеца имат по-малко алергии и по-рядко страдат от стомашни проблеми.
Успокой се и бъди чверена, че правиш най-доброто за детето си.  Hug

# 5
  • Мнения: 10 983
Виж, тук обсъждат и критикуват теориите на доцент Маринова за захранването. Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=245297.0

# 6
  • София
  • Мнения: 2 658
не мога да си го обясня това нещо. Хорска непросветеност ли е или кампания против кърменето. Няма да се учудя някоя компания за АМ да стои зад тези неща. Икономическия интерес е страшна работа. Като знам фармацевтичните фирми на какво са способни................. Много ми е интересно едно време жените като са кърмили до 5 години децата, как са били здрави и силни? Какъв е тоя зор за отбиване?

# 7
  • Мнения: 9
аз съм хранена с месо от 4 месеца а братми от 10 и двамата не сме анемични.сега моето бебче е още малко за захранване с месо но майка ми казва че трябва да не насилваш детето да яде ако неиска защото може да намрази дадената храна.

# 8
  • Мнения: 9
а на темата за кърменето съм съгласна и аз.ако можем повече по добре но нетрябва да забравяме че дето трябва да опитва и друга храна в определен момент

# 9
  • Мнения: 19 272
благодаря ви момичета.видях и другата тема.наистина става въпрос за доцент Маринова.
както писах по-горе лятото ми беше казала,че явно живея в някой изостанал район в Германия,за да захраня след 6тия месец.
това е ясно ,че са глупости,но моята принцеса вече е голяма и трябва наистина да хапва повече от 160мл на ден. сумата и неща изчетох за това захранване и пак се чувствам като олигофрен,защото  при нас просто не се получава.знам,че има и други такива деца,но това не е много успокоително.а и тази анемия,която може да се прояви по-късно съвсем ме шашна.

# 10
  • Мнения: 919
Спокойно. В Канада вече се препоръчва захранване след 6тия месец, когато аз раждах беше 4-6ти месец, като до 1 годинка млякото е основна храна, другото е за запознаване с вкусовете. Според мен вие сте дори напред с материала. Не бързай и не насилвай детето, имай му доверие че знае колко му се яде и не се тревожи толкова за желязото. Ако не си имала силна анемия по време на бременността и/или детето се е родило много по-рано, нямаш основания да се тревожиш. За свое собствено успокоени следи за симптомите за анемия, които включват слабо наддаване на килограми, запек, много бледа кожа, болнавост, липса на енергия, главоболия.. тези се сещам в момента. Давай на детето повече плодове и зеленчуци богати на витамин Ц и желязо, витамин Ц и А до колкото знам помагат за усвояването на желязото. От друга страна, млечните продукти могат да възпрепятстват усвояването на желязото.
Също така не забравяй че желязото в кърмата макар и малко като количество се усвоява почти изцяло, докато от всички други източници процента е много малък.

Общи условия

Активация на акаунт