Искам да помогна - възможно ли е 9-месечно бебе тепърва да се научи да суче?

  • 594
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 336
Обръщам се към вас с надеждата с общи усилия да помогнем на моя приятелка, чието деветмесечно момченце до ден днешен е на кърма, но от шише, тъй като отказа да засуче и майка му още около десетия ден след раждането му започна да се изцежда и да храни от шише. Воля, за която искрено се възхищавам на нея, и на всички като нея.
За разлика от мен, приятелката ми е майстор в изцеждането и до преди около 2 месеца изцеждаше впечатляващи количества, от които беше успяла и да направи запаси в размер на над 20 литра. Заради изчерпването на пространството във фризера обаче, тя реши да започне да се изцежда на по-големи интервали, за да намали този "излишък". Стигна до 3 изцеждания на денонощие от двете гърди. Скоро след това обаче й дойде първата менструация (след раждането) и кърмата й драстично намаля. От тогава (преди повече от месец) до сега, въпреки честите изцеждания и приема на лактогонни средства, тя не успява да увеличи лактацията си, запасите й привършиха и дневното изцедено количесто няма да е достатъчно за покриване на нуждите на бебо (захранване на 6 м., вече с 2 заместени и тенденция към трето заместени кърмения). А тя толкова силно иска да го "кърми" до годинката.
И така, аз не знам какво да я посъветвам. Предложих й да се изцежда няколко дни на 1,5 ч. и да продължава изпомпването и след края на потока на млякото, но тя беше предприела тази мярка и в резултат е с разранени зърна.
А всички знаем, че по-добра помпичка от бебоците няма. Значи - ако би се намерил начин мъничкия да засучи, може би нещата ще се оправят. Как мислите - възможно ли е? Със силиконови зърна примерно, или ... и аз не знам.
Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 2 616
Защо не опитат както при кърмаческите стачки-да му дава да суче,когато е задрямало, с тенденция към заспиване. Ама си мисля, без силиконовите зърна, да му мирише на мама. Дали по инстинкт няма да засуче? Тя кога е престанала с опитите да му дава да суче,още от 10 му ден ли?

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Възможно е, но като правило е трудно и изисква много време и упоритост.
Силиконовите зърна много често се използват като преходно средство в тези случаи - детето е свикнало със силикона на биберона и това очаква, като стане въпрос за хранене - затова нека да опита, може да се изненада от резултата.
Колкото и кърма да успява да осигури, все ще е кърмене на детето - ако успява да е дори 20мл дневно за поддържане на имунитета, пак ще е кърмене до годинката Heart Eyes А ми се струва, че колкото и да е намаляла, все пак е повече от това Grinning

# 3
  • Мнения: X
Ти не можеш ли да й покажеш практически как да кърми? Имаш солиден стаж като кърмеща мама, ще успееш! Пък и тя ти е приятелка, сигурно ти има доверие и не се притеснява от теб. Покажи й как кърмиш твоето бебенце, после й помогни да се опита тя да покърми нейното бебче.
Наистина е много трудно в началото - нито знаеш как правилно да поставиш бебето, нито как да му дадеш да засуче. След това кърменето става все по-лесно, но ако в началото никой не ти покаже нагледно как да го правиш, много рядко можеш да успееш да се справиш добре сама. Sad

# 4
  • Мнения: 336
Тя кога е престанала с опитите да му дава да суче,още от 10 му ден ли?

След това е правила няколко опита, на които обаче не съм била очевидец, само знам от нея резултата - разочароващ. Тя се притесняваше да не стои гладен и предпочиташе да му дава от биберон, вместо да настоява с гърдата.
Ти не можеш ли да й покажеш практически как да кърми?
[...] Покажи й как кърмиш твоето бебенце, после й помогни да се опита тя да покърми нейното бебче.

Нейното бебе се роди 40 дни след моето, така че още преди да роди ме е виждала да кърмя. Не мен самата никой не ми е показал... и двете с нея с учихме от брошурките на Авент. Тя роди в Тина Киркова със секцио, кърмата й слезе по-бавно и явно там не са я окуражили достатъчно. Дали са й разни противоречиви съвети предвид по-големите й гърди и ареоли, но явно не и правилните. Аз от разстояние съм й казала всичко, което знам и което ми е хрумнало. Тя не е опитвала да го кърми пред мен.
Не мога да кажа колко настоятелна е била в опитите да кърми, мисля, че притеснението детето й да не остане гладно, я доведе до решението да кърми с изцеждане. Просто се настрои така и всичко вървеше чудесно, докато не възникна тази лактационна криза заради големите интервали м/у изцежданията.

Само да вмъкна - горе долу по времето, когато лактацията й отслабна, тя смени механичната помпичка Авент (счупи се за пореден път) с електрическа Медела. Възможно ли е с нея да не може да се изцеди така ефективно, как мислите? 

# 5
  • Мнения: 2 829
О, да, възможно е да е от помпата! Ако може да вземе един авент на заем и да пробва!
Имам мама-приятелка, която кърми с изцеждане година и един месец. Тя ми каза, че може да се цеди само с една помпа-спринцовка. Опитвала е и с други помпи, но не могла да се справи.

# 6
  • Мнения: 753
Да вметна нещо интересно - на приятелка синът и , който е кърмен до 4 месеца и то смесено с адапте, сега е на 1г 4 месеца и търси в блузата и да суче /предимно вечер/?!Изумих се!

# 7
  • Мнения: 159
При някои деца може и да се получи късното засукване след дълго хранене с биберон,но има и такива,които и само от една седмица на него,не искат да положат усилието да сучат по-здраво.Скоро ми се случи да кърмя Рали пред една позната,която от 1 седмица беше престанала да кърми,заради някакво лечение.Като свършихме процедурата,тя помоли да накърмя и нейния Арти,който допреди седмица беше като пиявичка!Дали беше заради непознатата миризма,или заради по-лесното ядене през биберона,но той се чуди доста дълго време какво точно се очаква от него Thinking Тя също сподели,че вече и от нея не иска да суче.Така че,да не те разочаровам,но може и да не стане Cry Но затова пък,винаги има изключения,може това детенце да е точно такова! Чудеса стават  Praynig
Пожелавам успех и упоритост на приятелката ти!

# 8
  • Мнения: 434
..........
Само да вмъкна - горе долу по времето, когато лактацията й отслабна, тя смени механичната помпичка Авент (счупи се за пореден път) с електрическа Медела. Възможно ли е с нея да не може да се изцеди така ефективно, как мислите? 

Аз имам малък опит с ръчната помпа на Авент (за няколко дни в болницата) и бях много доволна, но като се прибрах баща ми и мъжът ми ми бяха купили тази на Медела, тъй като в някакъв магазин ги баламосали колко е хубава.  Не съм доволна.. електрическа помпа е по-удобно, но мисля че ръчната изцежда по-добре (без значение дали е Авент или Медела).

Та по въпроса - според мен е възможно помпата да не я изцежда добре.. мен не ме изцежда но беба суче от гърда и не смятам да влагам пари в друга помпа. Мисля обаче, че ако ми се наложи да се отделя от нея за няколко дена може да имам проблеми с лактацията след това, тъй като с помпата изцеждам мизерни количества, а беба като суче се наяжда добре и наддава добре засега.

Всичко това обаче е мое мнение.. може да не е от помпата, а от гърдите ми Embarassed

# 9
  • Мнения: 630
Едва ли ще засуче на 9 месеца, след като досега не е искало. Нищо няма да помогне в това отношение. Ако едно бебе не иска да суче, нито силиконовите зърна, още по-малко пък кърмене в сънено състояние на тази възраст ще помогне. Пробвала съм всички средства с доста по-малко бебе и нищо не стана. Обаче тя като има такива количества замразена кърма, няма ли да й стигнат? На тази възраст моята дъщеря имаше 2 млечни хранения от 190мл. Това бебе колко пъти на ден се храни?

Общи условия

Активация на акаунт