Повишен пролактин-моля за помощ

  • 1 196
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 153
След направени изследвания установиха, че имам повишен пролактин и ми дадоха направление за ЯМР, до тук добре, трябва да се подава молба до ЗК за разрешение да се ноправи това изследване, та въпроса ми е: Трябва ли да се носи някакъв документ, че се разрешава направата на това изследване, освен направлението от ендокринолога? Контрастното вещество задължително ли е? При хора страдащи от клоустрофобия как процедират? Ужас в голяма понаника съм! И най-вероятно имам аденом, всички изследвания сочат това  #Crazy #Cussing out

# 1
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
След като имаш направление за ЯМР и ако то е бланка МЗ-НЗОК 3А значи здравната каса вече ти е разрешила. По-принцип ендокринологът пише молба до здравната каса, за да му се отпусне бройка за направление за ЯМР - ти нищо не пишеш. Само си записваш час в някой болница, където се прави ямр и отиваш с изследванията.

Контрастното вещество не е задължително и се преценява на място дали трябва да се поставя.
Хората страдащи от клаустрофобия не бива да мислят за това. На каската, която ще ти сложат преди да влезеж в апарата за ямр има огледалце и ако гледаш в него виждаш кабинета на лекарите, които те изследват. Така изобщо не усещаш, че е тясно. Единственото неприятно е ужасния шум от машината.
Желая ти успех и най-вече се опитай да се успокоиш.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 12:19 от Гери

# 2
  • Мнения: 153
Гeри, благодаря ти за отговора! Аз се бях притеснила, че трябва да имам специален документ с разрешение от ЗК, но ти си права, след като имам направление, това е достатъчно. Не знам дали ще мога да си овладея ужаса от затворени тесни пространства

# 3
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Ще можеш, повярвай си. В някой болници, правителствена например, ако помолиш могат да пуснат вътре с теб придружител. Примерно да те хване за ръката, така ще си по-спокойна. Защото изследването трае около 15-20 минутки.

# 4
  • Мнения: 19
Ако все още не си решила къде да направиш ЯМР горещо ти препоръчвам :
Александровска болница,клиника по Ендокринология но ЕДИНСТВЕНО при
доцент Боянов newsm74
Всяка година влизам за контролен ЯМР(от 5години -микроаденом на хипофизата-пролактином).Правят ми се всички изследвания+професионално и човешко отношение.
Ако някога си стояла под фризьорска каска във спален вагон Joy=ЯМР тогава няма от какво да се притесняваш.Сега сериозно няма да имаш проблем с клаустрофобията.
А докторите на ЯМР са страхотни шегаджий.Успех! 
 

# 5
  • Мнения: 1 165
Зълва ми е минала по този път и ми е казвала, че повишените нива на пролактина се дължат на стрес. Колкото до това, че страдаш от клаустрофобия-не се притеснявай-слагат ти две възглавнички отстрани, за да обездвижат главата. Не е страшно. Ще чуваш звук като от матричен принтер като ти правят снимката. Не трябва да имаш нищо метално по себе си-там ще ти дадат специални дрехи за еднократна употреба. За да нормализираш нивата на пролактина впоследствие ще се наложи да вземаш дълго време лекарства. И аденом да има(което е много малко вероятно-трябва да са много високи стойностите на въпросния хормон и пак не е гаранция, защото при зълва ми бяха високи и нямаше аденом) е напълно лечимо. ЯМР е усъвършенстван скенер. Не се притеснявай-всичко ще е наред.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Гeри, благодаря ти за отговора! Аз се бях притеснила, че трябва да имам специален документ с разрешение от ЗК, но ти си права, след като имам направление, това е достатъчно. Не знам дали ще мога да си овладея ужаса от затворени тесни пространства


IVA ,не се притеснявай .Аз самата имам пролактин 626 при норма 576 и никой не вярваше че имам аденом.Но ЯМР показа 4 мм  аденом. Но хубавото на този вид аденоми е че се лекуват с лекарства и  до операция почти не се стига. Но ти не мисли за аденом изобщо.Нека ЯМР покаже . Контрастното вещество се заплаща , но то се слага само ако докторите видят нещо и ти си съгласна да си платиш.Стойността му е около 172 лв с потребителската такса. И аз като теб изпитвам ужас от затворени пространства и срам не срам ще си призная че ,влезнах със сълзи на очи. Момчето беше много вежливо - вкара  ме да видя какво е,после ме изкара и тогава започнахме процедурата. ЯМР не е облъчващ ,така че спокойно може да има някой до теб ,за да си спокойна.Има и микрофон ,на който ако кажеш да спрат ще те изкарат веднага. Огледалцето също помага , аз се гледах на него през цялото време, а вентилатор вкарва въздух през цялото време  .Не се притеснявай изобщо не е страшно. Можеш да вземеш някакво леко успокоително предварително-на мен ми го предложи там докторката , но отказах, защото исках да съм в кондиция  и да усещам какво се случва

Общи условия

Активация на акаунт