Безопасно ли е използването на столче за кола за новородено? Видове столчета...

  • 5 734
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 640
Здравейте,

очакваме бебе през Януари и сме в трескава суматоха по повод избора на количка. Последния ни избор е новия модел на Чико 3 в 1. Вчера обаче бяхме в магазина и мъжът ми помоли да пробва да закрепи столчето за кола (което е от 0 до 13 кг) в колата за да видим как става. Първо се пробва със столчето на Trio Enjoy, което до вчера бяхме решили че ще вземем. Столчета е без основа - само кошница. Ами закрепването му с коланите е почти невъзможно според нас - тоест то се закрепва, но първо е много нестабилно и второ стои някак си вдигнато (с бебе вътре ще рече - бебето сгънато).
След това пробвахме столчето на Чико 3 в 1 което е с основа - е, то вече определено се закрепва по стабилно въпреки че и то не ми се струва особено стабилно.

Моля ви споделете вашия опит - може би ние не го закрепваме както трябва (въпреки че продавачката беше с нас и следвахме нейните инструкции).

Някак си ми изглежда много нестабилно да си сложа бебето в столче което се килва при всяко движение на колата. Мисля си че isofix ситемата е тази която би дала най голяма стабилност, но пък единствения комплект който ние срещнахме с тази система е на Giordani 3 per 8.

Чудя се и въобще защо се продават столчетата за кола без основа след като са толкова нестабилни...как се слагат бебетата в тях особено за по дълги разстояния?

Последна редакция: нд, 25 ное 2007, 14:17 от nivear

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Не дали има смисъл,а е задължително да имате кошница за кола Peace
Според мен вие не закрепвате стола или кошницата правилно!При нас е нямало проблем!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 227
Нашата кошница за Симона беше Макси Кози, без основа, само кошница. Закрепваше си се съвсем стабилно, не се е килвала наникъде. Само с колана на задната седалка, и опряна отзад на предната седалка. Сега пак ще я ползваме нея.

# 3
  • Мнения: X
Как да няма смисъл?! Та то си е задължително!
И много ми е странно защо повечето майки се притесняват, че бебето е "сгънато" в кошницата. Ами в корема да не е опънато! Формата е най-подходяща за бебето.

# 4
  • Мнения: 2 640
Хей, не ме разбирайте погрешно! Ние пътуваме много и аз съм абсолютно "за" бебето да е в кошче за кола - въпросът е да е стабилно -а от това което видяхме вчера, не ни се видя въобще сигурно, ако кошччето е без основа - може и да не сме го закрепили правилно - дано е така!

С тази тема търся съвет, не укори.

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457


С тази тема търся съвет, не укори.

Никой не те укорява Stopнай-вероятно не сте го закрепили правилно!

# 6
  • Мнения: 1 341
Май трябва да си промениш заглавието, ако не искаш укори.
И аз смятам, че явно не поставяте столчето както трябва. Системата isofix е много удобна за поставяне на столчето. Не е задължително количката и кошницата да са от една марка, важното е да е удобна. Ние ползвахме кошница на Чико без основа и съм доволна, беше доста стабилна, не се е килвала при движение. Според мен момичето от магазина не е било много компетентно, след като с нейна помощ не се закрепва стабилно.
Успех в търсенето.

# 7
  • Мнения: 10 982
Вие грешите при закрепянето на столчето. Казваш, че стои някак вдигнато, а не трябва да е така.
Нашето не е с Isofix, но като го вържем и стегнем с коланите става страшно стабилно и не мърда.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 555
Сигурни ли сте, че здраво сте закрепили столчето? Преди да си купя количка питах в един магазин на Чико дали с основа столчето е по-стабилно от колко без и те ми демонстрираха на една пробна седалка от автомобил с колан, че няма разлика. И наистина е така, аз си купих Чико S3 Autofix - столчето за кола е с основа, много е неудобно и въобще не я използваме. Пък без нея е също толкова стабилно!  Peace

Има столчета с бази като тази т.е. IsoFix , за която говорят и другите момичета (столчетата на Чико не са с такава! ) -



те предполагам са по-стабилни.

Относно сгъването - ако си купите количката 3 в 1 на Чико може да изпозлвате зимния кош в началото. Има приставки за закрепяне с колани и самия кош отвътре има колан за бебето. Мен също ме притесняваше, че бебето ми е сгънато в кошчето, но когато София беше на 1 месец и отидохме на ортопед, той много похвали столчето ни за кола и каза, че бебето е в много добро положение в нея.  Peace

# 9
  • Мнения: 622
Имам 2 столчета едното от които е кошницата на Maxi-Cosi. Стои стабилно вързано с коланите. Почти всички кошници са еднакви или доста си приличат. Не би трябвало да има проблеми. Може наистита да не го връзвате правилно или самата седалка на колата да е релефна или така да се каже "вдлъбната".  newsm78 Предишната ми кола беше така и не можеше да се сложи никакво столче.

# 10
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Покупката на столче за кола е задължителна! И е много по-безопасно возенето в столче отколкото в скута на майката или легнало на одеяло на седалката (защото и това съм виждала).
Изберете си правилното столче и внимавайте как го слагате. Столчетата които се продават заедно с колички (освен това на Чико) не са стабилни. За мен най-добрия вариант е до 5-6 м. детето да пътува в кошница, после в стол 9-18 кг и накрая да се сложи в стол 15-36 кг. Всички други комбинации които съм виждала (пр.9-36 кг) ми се струват компромисен вариант.

# 11
  • Мнения: 7 605
Има столчета с бази като тази т.е. IsoFix , за която говорят и другите момичета (столчетата на Чико не са с такава! ) -



те предполагам са по-стабилни.

Само 4е това са стол4ета zа деца над 9 месеца  Naughty

За сгъването на бебето, ами самите проиzводители препоръ4ват да не стои бебето пове4е от един 4ас в него.  Thinking

Ина4е и аz съм на мнение, 4е не сте го сложили правилно. Ако държиШ на сигурност, тогава се ориентирай в креШ тестовете. Хубави коШници са модел "Кабрио" на Макси Коzи и "Бейби Сейф" и "Бейби Сейф Плус" на Рьомер. И от 3те модела има версия с Иzофикс, а по стабилно от това просто няма  Wink 

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Обаче за да има смисъл от системата изофикс, то колата трябва да я има също. Иначе просто няма разлика - пак закрепваш с колана Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 172
Не избирай столче по външен вид, а според резултатите му от тестовете му. В България се продават и бокллуци - само колкото за пред КАТ да имаш столче. Пък дали такова столче реално пази детето ти, или то при евентуална катастрофа ще излети барабар със столчето - това остава твоя грижа, ако се спреш на евтин вариант.

Не избирай и по марка - има успешни и неуспешни модели дори на най-добрите и популярни марки.

Бих ти препоръчала да отвориш резултатите (например на ADAC) и да видиш в категория новородени (0-9) кои са най-сигурните столчета. После да провериш кои от тях се продават в Бг и кой ги внася. И да говориш директно със вносителите. Така ще си спестиш обикалянето на магазини, некомпетентни отговори на продавачки и липсата на каквато и да е информация за надеждността на столчето.

Аз купих 1 столче, за което в магазина ми се кълняха колко сигурно е, въпреки моите съмнения. Година след това купих второ столче, много по-сигурно и стабилно от първото. С него вече нямам съмнения - просто не мога да сравня 2те столчета и съм благодарна, че докато бяхме с първото не се е налагало да проверим на практика надеждността му.

За Isofix системата - трябва столчето да е съвместимо с вашия модел кола. Ако отвориш на сайта на производителя на столчето, ще видиш и марките/моделите коли, за които то се препоръчва.

# 14
  • Мнения: 622
*SV* каква марка е второто столче ?

Общи условия

Активация на акаунт