Има ли в кърмата витамин Д?

  • 1 715
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 414
Има ли витамин Д в кърмата?
Не мога да разбера защо не дават бебетата да се излагат на слънце грам, пък ни карат да ги наливаме с витамин Д под формата на химия... Не говоря за препичане на силно слънце, но съм чела, че дори 5 минути излагане на слънце само на китките на ръцете, осигурява необходимата дневна доза витамин Д. А и предполагам, че и в кърмата има витамин Д, поне със сигурност знам, че в кравето мляко има...

На Цоко почти не съм давала витамин Д. Бяха му предписали по 2 капки на ден, а аз много рядко се сещах да давам, и давах по 1 капка... Но пък цяло лято бяхме навън и не съм го пазила кой знае колко от слънцето. Сега се чудя дали на Ането изобщо да давам... Освен това питах и една лекарка за това и тя каза, че е пълна глупост това да се пази бебето изобщо да не го вижда слънце, пък в същото време да му се дава химия... Вие какво мислите? Дали няма някое научно изследване, което да защити моята теория, че сме достатъчно слънчева държава за да не давам витамин Д на капки?

# 1
  • Мнения: 1 586
Да, има водоразтворим вариант на вит. D в кърмата. Изключително кърмене и често излагане на слънце са достатъчни за набавянето му по естествен път. Дали има недостатъчност от него може да се установи с кръвен тест и при нужда е по-добре майката да взема добавка, понеже така се увеличава количеството му в кърмата.
Виж тази статия за подробности:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html
Бебетата трябва са се пазят от силно слънце, за да не изгори нежната им кожа, ама чак пък никак да не виждат слънце - "айде нема нужда", както се казва Simple Smile От достатъчно слънчевите държави сме Simple Smile
Аз давах вигантол първите 3 месеца докато ми се изясни тоя въпрос, но с тоя си акъл сега бих спестила тази химия на детето.

# 2
  • assenovgrad
  • Мнения: 253
И аз знам, че в кърмата има витамин Д, но дали е достатъчен особено когато бебчо расте много бързо. Моето бебе за 7 месеца е наддало над 6 кг и си мисля, че без допълнителен прием опасността от рахит би била доста голяма. Много ме е страх от изкривяване на крачетата и затова  давам редовно вигантола на бебко. От друга страна фонтанелата му е почти пред затваряне Sad

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Нямам отговор на този въпрос. Но при нас на 6 м. решиха, че е изкарал рахит около 2-3-месечен. Така 1 месец давах по 6 капки на ден. Дотогава (и сега) съм давала по две капки на ден, а от разходките през лятото имаше лек тен на ръчичките. Кърмих го изключително до 6 м. и нещо. Но пък той наддаваше доста първите месеци, а и се роди доста голям. Сега фонтанелата му е почти затворена, но има щръкнали долни ребра.

# 4
  • Мнения: 3 506
Всичко е индивидуално, затова всяко бебе трябва да се следи, вместо профилактично "всичко под ножа"...
Синът ми - лятно бебе - му давах вигантол почти до годинка, защото още не бях чела нищо по въпроса. Въпреки това имаха съмнения по едно време, че има рахит. Така и не разбрах вярно ли е, но слава Богу поне не се навих да му увелича дозата.
Дъщеря ми - зимно бебе - почти не съм и давала вигантол, чат пат като някоя баба е на гости, да не скандализирам общественото мнение и капвам  Wink  Наддава доста по-бързо от сина ми. Като я види лекар диалогът е следният: "Нали даваш вит Д?" "Давам, разбира се, по 2 капки." "Браво. Ех, че здрава глава. Продължавай в същия дух"...
Бебетата гледам по един и същи начин - кърмене на поискване и максимално навън (вкл на слънце) независимо от времето.
На моя приятелка бебето с 2 капки Вигантол на ден на седмия месец фонтанелата му се затвори напълно, което също не е хубаво...
Бе с две думи аз специално хич не се чудих втория път и само съжалявам, че не даде някой по-рано този акъл......

Ния, 02.11.2004
Ники, 11.06.2003

# 5
  • Мнения: 414
Значи съвсе точно ми е говорила интуицията Simple Smile))
Андреа, благодаря за статията, точно такова нещо исках да прочета. Понеже аз бях чела нейде, че е вредно да се предозира витамин Д-то, а при положение, че има и в кърмата и бебето се излага достатъчно на слънце (а аз също кърмя на поискване и цяло лято сме навън), то доста ще се предозира ако се даде и допълнително...

Мария, нашите разговори с педиатърката са абсолютно същите Simple Smile Даваш ли сок (това от 20-тия ден нали, айде де)? - Давам.
Даваш ли пюре? - Давам.
Правиш ли това и това? - Правя.
Пък какво правя, нали се сещаш Simple Smile Чесно казано, аз знам няколко пъти повече от нея за абсолютно всяко нещо, отнасящо се до бебетата. Не знам какво им става на тия педиатри, не се ли интересуват от новите медицински изследвания? Щом аз имам достъп до такава информация, би следвало и те да имат, ама не, запънали са се на някакви отживели необосновани схващания и туй то. Последно ми каза задължително да не кърмя нощем (току що роденото си бебе), че да може да ми се "посъбере" кърма за следващият ден Simple Smile Алоуууу! Че аз ще пресъхна ако чакам да ми се "посъбира" кърма бре! Да ама колко са такива като нас, любознателни? Болшинството майки се доверяват на педиатърките, нали са все пак медицински лица, би трябвало да знаят кое как, и накрая се чудят защо нямат кърма и трябва да минават на формула, пък то това да беше единствения проблем... нооо, това е друга тема Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 506
Дааа, вторият път вече знам..... Хич даже и не споря.... "Вярвам", че:
- трябва да давам вода, защото кърмата има само 50% вода,
- не трябва да кърмя нощем от 30-тия ден, за да почива коремчето на бебето и да не хване млечница,
- трябва вече да давам на 5-месечната си щерка плодов сок, плодово и зеленчуково пюре, каша и 1/2 жълтък и да я кърмя само сутрин и вечер, защото иначе ще боледува поради липса на витамини и желязо,
- трябва да давам Вигантол даже и на баткото до навършване на 3 години,
- трябва да давам Зимафлуор, а като никнат зъбки и калций.....
Бе изобщо "Вярвам" и "спазвам"....да не ти изброявам, че ми е болна тема и на мен, ама какво да се прави................................. Единственото положително е, че след като без малко да си отбия първото бебе точно заради спиране на нощното кърмене, започнах да се информирам за всичко, та доста химии си спестихме.................

# 7
  • Мнения: 1 586
Аз пък не ги вярвам тия неща дори и за пред педиатъра Simple Smile Сигурно  там ми беше грешката, де, много ни се обтегнаха отношенията. Последната ми тактика е пълно мълчание, само ако ме питат си казвам истината без да споря - "на моя отговорност", както се казва Simple Smile

Меде, ти не успя ли да намериш любознателен педиатър, като тебе?Simple Smile Май не си, или изчакваш юни за смяната? Аз записах малката при семейния личен лекар и вече всички мирнахме, но тя вече си е голяма, не се налага толкова честа среща с него.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 632
И аз зная,че има вит.Д в кърмата,но че не трябва да се излага бебето на слънце не знаех.Аз си я "препичам" от време на време за по 5-10мин. на слънчице и не мисля,че и вреди.Давам и Деавит по 2 капки.Що се отнася до отношенията с педито,аз съм на същото дередже като вас medusa и Maria.St.

# 9
  • Мнения: 3 506
Цитат на: Andrea$
Аз пък не ги вярвам тия неща дори и за пред педиатъра Simple Smile


С второто ще ги повярваш, вЕрвай ми   Laughing

# 10
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Maria.St
Цитат на: Andrea$
Аз пък не ги вярвам тия неща дори и за пред педиатъра Simple Smile


С второто ще ги повярваш, вЕрвай ми   Laughing


Хихи, съмнявам се Simple Smile Но имам една тайна надежда, че до тогава може да се пооправи положението с педиатрите у нас...

# 11
  • Мнения: 414
Цитат


Меде, ти не успя ли да намериш любознателен педиатър, като тебе?Simple Smile Май не си, или изчакваш юни за смяната? Аз записах малката при семейния личен лекар и вече всички мирнахме, но тя вече си е голяма, не се налага толкова честа среща с него.


Цъ, не успях. Тези, за които ми бяха казали, че уж са по "нашите" системи Simple Smile, след разговор по телефона се оказа, че всъщност си държат на българската система. С една стигнахме до консенсус - тя каза че тя е по българската система, ама то си било мой проблем какво ще правя. Ама то аз проблем нямам, нали, просто исках някоя педиатърка да си поеме отговорността, и да й се доверявам за неща, които не знам, ама нейсе. Такава няма. Освен това, тази компромисната не ни искаше, понеже сме били далече (тя е в Мусагеница, ние сме в Дружба..)

Общи условия

Активация на акаунт