годежен пръстен

  • 67 886
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 844
здравейте мами!
много ви моля,поне вие сте по-навътре в тия неща,да ми кажете на коя ръка и на кой пръст се носи годежният пръстен,защото чувам противоречиви мнения?
и освен това,ако пръстенът се окаже малко голям има ли начин в последствие да се стесни някак си?
много ви благодаря!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 25 212
В Бг се носи на безименния пръст на лявата ръка, но в крайна сметка няма проблем да си го носиш където искаш. Аз го нося на средния, защото на безименния ми е голям. Мисля да го стесня като се стопли времето, че тогава нали пръстите се разширяват, да не ми стане малък ако го стеснявам сега Simple Smile При златар може да се коригира размера.

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Моя го нося на лявата ръка на безименният пръст, по американска традиция. Пак там ми е халката.

# 3
  • Мнения: X
Не знам каква е традицията българска или американска, но знам, че  на която и ръка да го сложиш ,след  време на същата ръка, на същия пръст се слага и халката.Халката един вид "затваря" годежния пръстен.

# 4
  • Мнения: 417
Аз пък знам,че годежния пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка,а халката на безименния пръст на дясната ръка.Честно казано не знам откъде го знам това. newsm78

# 5
  • Мнения: 6 167
здравейте мами!
много ви моля,поне вие сте по-навътре в тия неща,да ми кажете на коя ръка и на кой пръст се носи годежният пръстен,защото чувам противоречиви мнения?
и освен това,ако пръстенът се окаже малко голям има ли начин в последствие да се стесни някак си?
много ви благодаря!

По принцип годежният пръстен се носи на безимения пръст на лявата ръка, където после му се добавя сватбената халка.
Това важи за западната традиция, защото ние ( в бг) нямаме традицията на годежн пръстен.
В православната практика съм 99 процента сигурна, че халката се носи на дясната ръка, затова е логично да сложиш и годежния пръстен там.

Ако ти е голям ще се стесни лесно, златаря знае как. Ако ти е малък трбява да се разшири, от което ще загуби от дебелината си. Така разшириха съвсем леко халката на мъжа ми, която е една идея по-тънка.
По-добре да ти е голям, отколкото да ти е малък, тоест.

# 6
  • Мнения: 6 167
Аз пък знам,че годежния пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка,а халката на безименния пръст на дясната ръка.Честно казано не знам откъде го знам това. newsm78

не е вярно, двата пръстена се носят заедно.

# 7
  • София
  • Мнения: 392
Аз пък знам,че годежния пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка,а халката на безименния пръст на дясната ръка.Честно казано не знам откъде го знам това. newsm78
Аз също. По принцип по това се познава дали си омъжена- на коя ръка ти е халката, щото преди да се поамериканчим нямаше годежни пръстени.

# 8
  • някъде
  • Мнения: 4 955
нося ги както си искам- отделно, заедно, един на лява друг на дясна и обратното Peace

# 9
  • Мнения: 58
И аз знам, че годежния пръстен се носи на лявата, а халката-на дясната ръка.

# 10
  • Мнения: 3 034
Не знам каква е традицията българска или американска, но знам, че  на която и ръка да го сложиш ,след  време на същата ръка, на същия пръст се слага и халката.Халката един вид "затваря" годежния пръстен.

именно  Peace това са двете части на една история  Hug ако си решила да носиш годежен пръстен, което вече си е западната традиция, следва и халката да ти е там. а желаещите да разберат дали си омъжена лесно ще ти я открият на която и ръка да си я сложиш  Laughing аз питах и поп като се жених, няма задължение да е на дясната ръка според православната традиция, това не е църковно изискване, просто наложило се с времето разбиране, защото благословията се дава с дясна, но не е задължение и нашите ни ги сложиха на левите, където беше и годежния ми пръстен  Peace

# 11
  • Мнения: 574
И двата пръстена носех на безименния пръст на лявата ръка /отдавно не ги нося, защото ми пречат и са ми широки/. Годежният пръстен ми го стесняваха, но първия път попаднахме на пишман-златар ooooh!, та стана по размер от втория път.

# 12
  • Мнения: 399
Моят мъж е майстор-златар и попаднах на статия в едно негово специализирано списание,където пишеше,че православните християнки трябва да носят годежния пръстен на безименния пръст на дясната ръка,защото именно с нея се кръстят! До него момент и аз си го носих на лявата,но вече го преместих! Сега ги нося заедно с хълката,въпреки,че мъжо ми обясни,че не е добре за пръстените!
На мен също ми е малко големичък,но той ми каза,че щом има камък,поправките крият по-голям риск и не иска да ми го стесни!  Peace

# 13
  • Мнения: 1 800
Годежния пръстен и халката трябва да са на един и същи пръст, както е писано по- горе
На запад, носят на лявата, защото е по- близо до сърцето Peace

# 14
  • Мнения: 51
По принцип май тук се носят и двата пръстена на дясната ръка, така знам аз, но аз носих годежния на лявата ръка на безименния, после го преместих на дясната, защото на лявата ръка сложих халката.
Така решихме със съпруга ми, защото не интерсува православно и католическо, златаря ни каза, че има поверие, според което някъде около безимения пръст на лявата ръка минава вена или артерия, която отива направо към сърцето, пък и в цял свят се носи на лявата ръка.
В момента не нося нито един, защото са ми тесни, ще чакам да родя и ще видим дали ще ги разширява, иначе може да се правят корекции, стига да няма много орнаменти.

Общи условия

Активация на акаунт