Много мляко твърде бързо

  • 1 101
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 170
Здравейте,случаят ми е следният -
Бебе, което получава прекалено много мляко твърде бързо, може да стане много нервно, много раздразнително на гърдата и може да има „колики”. Типично, бебето наддава много добре. Също е типично бебето да започне да суче и след няколко секунди или минути да започне да кашля, задавя или бори с гърдата. Може да се пусне от гърдата и често кърмата ще пръска. След това обикновено бебето се връща към гърдата, но може да бъде нервно и да повтори представлението. Може да бъде недоволно от бързия поток кърма и нетърпеливо, докато се забави. Това може да бъде много трудно поносимо за всеки. Рядко може да се случи бебе дори да откаже гърдата след няколко седмици, по типично около третия месец.
Тук са дали и тези съвети -
     а.  Ако вече не сте пробвали, опитайте да храните бебето от една гърда на кърмене. В някои случаи кърменето дори два или три пъти от една гърда преди да смените с другата, може да бъде полезно. Ако усещате препълване в неизползваната гърда, изцедете само колкото да почувствате облекчение.

    б. Нахранете бебето преди да е изгладняло. Не задържайте хранене с даване на вода (кърмените бебета не се нуждаят от вода, дори в много горещо време) или биберон-залъгалка. Прегладнялото бебе ще „атакува” гърдата и може да предизвика много активен рефлекс на потичане. Нахранете бебето веднага, след като покаже какъвто и да е знак на глад. Ако е все още сънливо, толкова по-добре.

    в. Хранете бебето в спокойна, отпускаща атмосфера, ако е възможно. Силна музика и ярка светлина не са благоприятни за добро хранене.

    г. Легналата поза за кърмене понякога действа много добре. Ако позата легнала странично не помага, опитайте да сте легнали или полулегнали по гръб с бебето лежащо върху вас да суче. Гравитацията помага за намаляване на дебита.

    д. Ако имате време, изцедете малко мляко (30 гр. или повече) преди да нахраните бебето. Това не е първото нещо, което да опитате.

    е. Бебето може да не харесва силния поток мляко, но също да стане нервно, когато струята намалява твърде много. Ако мислите, че бебето нервничи, защото струята е твърде слаба, ще помогне компресия на гърдата , за да я запазите силна.

    ж. Този проблем се задълбочава, ако бебето не е поставено правилно на гърдата. Правилното поставяне е ключът към лесното кърмене.

    з. Понякога даването на допълнителна лактаза (ензимът, който преработва лактозата), 2-4 хапчета преди всяко хранене, облекчава симптомите. Може да се намери без рецепта, но е доста скъпо и се използва само при случай.

    и. Може да помогне щит за зърна, но ги използвайте само ако нищо друго не е помогнало и само ако нямате никакви облекчения от друга помощ. Това е предпоследното средство.

    й. Последното средство, преди да преминете на адаптирано мляко, е да предложите вашата изцедена кърма с бутилка.
Бихте ли ми дали и други такива?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 504
Еми то тук всичко много добре си е описано...но все си мисля, че рано или късно кърмата ти ще се регулира или поне при мен беше така и нещата си дойдоха на място...няма непрекъснато да тръгва такава струйка, а й бебето ще порасне и ще е готова да поеме по силното мляко...Ако имаш кърма не преминавай към АМ, ако е толкова нетърпимо състоянието кърми бебето в полусъсено състояние...или цеди преди всяко кърмене, за да не се дави ....

# 2
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Това за даване на изцедена кърма от шише или АМ не ми е ясно за какво е. Не бих дала и хапчета...

Иначе при мен ефект има следното:

1. Когато усещам, че млякото слиза, отделям гърдата от мъника и силната струя попивам в кърпичка, после му подавам да суче.
2. Забелязала съм, че ако големият ми син суче преди малкия, мъникът се храни много по-спокойно. На големият не му пречи силната струя.
3. Кърмя полулегнала или направо легнала по гръб, а мъникът върху мен.
4. Обикновено кърмя само от едната гърда на едно хранене, а ако иска скоро след това и усещам, че не е изпразнена гърдата, давам пак същата. Това обаче се прави ако бебето наддава добре.
5. Заради силната струя понякога поглъща въздух, който го дразни, затова оригвам, понякога и по няколко пъти, по време на хранене.

Общо взето нещата при мен вече са се регулирали.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има и още един начин, който се използва при много силен рефлекс на потичане и доказано твърде много мляко (т.е. бебето наддава с много по-висока от обичайното скорост, нещастно е на гърдата, има силни колики и признаци за лактозно претоварване - коликите плюс зелени експлозивни изпражнения). Съвсем накратичко - методът се състои в пълното изпразване на двете гърди едновременно чрез изцеждане, ама до последната капка (т.е. доколкото въобще е възможно). След това се предлага едната гърда в продължение на поне 6ч интервал, като другата само се изцежда по малко до облекчение - това е познатата практика на блок-хранения.
Повече инфо за метода има тук - http://www.internationalbreastfeedingjournal.com/content/2/1/11
Често помагат и начините за справяне със силния рефлекс, като се контролира прекомерно многото мляко с намаляването му в разумни граници с помощта на естествени средства. Идеи как да стане това има тук (в края на статията са):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83674.0

# 4
  • Мнения: 1 674
При мен кърмата се регулира към 3 месец.Дотогава имах проблем със силната струя.В началото кърмех само от едната гърда,като ги редувах.След 2 месечна възраст започнах да предлагам и двете гърди на едно хранене(защото се препълваха).Имало е моменти,когат  Heart Eyesбебето пуска зърното ми и от там направо си излизаше  силна струя кърма.Но всичко това отшумя .Вече сме на 5 месеца,гърдите ми са меки,не ме напрягат,не се цедя(всъщност,никога не съм се цедяла),Кърмя горе -долу на 3 часа и не дохранвам с АМ.Т.е. проблема с мн мляко твърде бързо-отшумя.Наддаваме добре,след оkoло месец ми предстои захранване и така растем си с грижите.

# 5
  • Мнения: 1 170
 Благодаря за отговорите!
С първото дете имах големи проблеми с кърменето,поради незнание и погрешни съвети от акушерки  Sad Накрая се наложи да храня от шише с изцедена кърма. Този път ми се искаше кърменето да мине гладко,ама не е точно така на практика. Почнах да го храня сънен и тогава нямаме никакви проблеми,но не винаги успявам да го дебна,тъй като имам и друга работа. Веднъж разбудили се - кърменето става едно мъчение за бебето. Не може да се справи с многото мляко - почва да се дави,да дърпа гърдата,да се зачервява и накрая се разплаква,а от каналите продължава да тече с пълна мощност кърма,малко като фонтан се получава. Бебето се олива,аз се оливам...Изцеждам се,той пищи гладен през това време. Добре,че съм с електрическа помпа - с едната ръка друсам бебето с другата си придържам помпата  Simple Smile И после храненето продължава по нормалният начин...  Надявам се в един момент кърмата да се регулира и да продължим да се кърмим по-спокойно...

# 6
  • Мнения: 1 170
 Забравих да добавя,че почнах да храня само от едната гърда,а другата,като усетя,че е много пълна изцеждам. Иначе бебето наддава нормално - за половин месец е качило 550 грама и 1,5 см.

Общи условия

Активация на акаунт