Рентген през бремеността

  • 6 107
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте ,бих искала да споделя с вас какъв проблем имам и ако може да изкажете своето мнение. Преди 10 дни ми направиха рентгенова снимка на бял дроб ,а тогава не знаех ,че съм бременна . Посетих моят гинеколог и ме наплаши ,4е в такъв ранен етап от бремеността ( 6-та седмица) риска от облъчване на плода е голям и най-добрия вариант е аборт,защото има риск бебето да се роди  с увреждане - малка глава , недоразвит мозък и други аномали. Друг лекар ми казва ,4е опастност няма ,да не се притеснявам от рентгеновата снимка, рентгенолог ми казва .че  има 51 % да му има нещо и 49 % да му няма .  Моля споделете своето мнение.
Благодаря
 Cry Cry Cry

# 1
  • Мнения: X
Много неприятно. По принцип знам, че дозата е малка и не е фатално, но когато вече има изградена плацента и плода е по-голям. Има жени, на които им се прави рентгенова снимка преди раждането, за да се преценят размерите на таза.
За толкова ранна бременност обаче нищо не мога да кажа.
Съвета ми е да отидеш при специалист гинеколог и да обсъдиш с него нещата.
Стискам ти палци!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Тук има подобен случай , дано да ти свърши работа http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=162926.msg3164466

# 3
  • Мнения: 208
При мен случаят беше следният, когато бях в ранната фаза на бременноста ми се наложи спешна операция  на венеца, имах множество кисти , които се бяха възпалили и по нататък имаше опастност за детето.Та за де се извърши операцията, трябваше да си направя панорамна снимка която е противопоказна за бременни , защото трябваше да се облъча,въпреки че се слага специална жилетка за предпазване.Беше ми обяснено, че тази снимка крие много голям риск за детето и за бъдещото му развитие, но без нея нямаше как да се направи операцията.На мой риск я направих, а ако не се беше направила, също възпалението от кистите криеше риск за бебето, освен това болката беше неописуема. Така или  иначе знаех за бременноста и поех този риск, защото нямах избор. Сега имам прекрасна дъщеричка , която е жива и здрава, без да има никакви последствия от облъчването.Затова гледай напред, още си в началото на бременноста и тепърва ти предстоят прегледи при лекари, и ако има нещо те ще ти кажат.Не се притеснявай, мисли позитивно и ти пожелавам лека и безпроблемна бременност.

# 4
  • софия
  • Мнения: 636
За съжаление твоят гинеколог е абсолютно прав Cry. Доколкото знам и аз в такъв етап рентгенови снимки НЕ се правят. Има голям риск за увреждания - плода е твърде малък и няма плацента, която да го пази. Гадно звучи, но правилният изход ти го е казал доктора. Иначе бебе с увреждания - всеки преценява за себе си. Аз дори и снимка на зъб не смеех да си направя като имах съмнение че съм бременна, а при бял дроб облъчването е абсолютно - снима се гр.кош все пак. Каквото и да решеш - кураж! Hug

# 5
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Когато ти направиха снимката беше ли си закрила корема с тези тежките, метализирани престилки или не?

# 6
  • Мнения: 3 116
Здравей, линка са ти го дали. В тази тема съм писала и аз.

Правен ми е рентген на корем на 21 ден от началото на последния цикъл (3-4 г.с.). След много консултации направени с неонатолози, радиолози и гинеколози се отказах от аборта. Общото мнение на радиолози, генетици и т.н. е че когато рентгена е направен в толкова ранен етап от бременноста резултата е или всичко или нищо. Ако се наложи радиолозите могат да направят замерване на рентгеновата снимка и да преценят дали облъчването е било голямо. Мога само да те успокоя като ти кажа че рентген на бял дроб в облъчване е в пъти по-малко от рентген на корем, да не говорим за областта която се облъчва.

Съветвам те сериозно да се посъветваш преди да решиш какво ще направиш, защото при мен гинеколога ми каза "аборт", а всички останали по-нататък казаха че няма проблеми с бебето.

Успех  Hug

# 7
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Миличка ,
и аз като теб не знаех , че съм бременна когато ми правиха ренгенова снимка на белия дроб, че на всичкото и отгоре пих много силен антибиотик. Аз разбрах , че съм бременна чак във втрия месец , а това беше може би първи. Досега всички ми казват , че бебата е добре , даже ходих на 3 ДЕ ехограф и там се видя , че всичко е добре.
Потърси и второ мнение. УСПЕХ

# 8
  • София
  • Мнения: 672
Миличка, ако са ти сложили оловна желетка, а те са задължени да слагат, въпроса е че не винаги го правят - мисля че няма какво да се притесняваш.
Потърси и други мнения. 2 дена преди да рода паднах и си изкълчих крака. Исках да ми направят рентгенова снимка да се види дали не е счупен - доктора отказа. После разбрах, че ако ми покрият тумбака няма страшно.

Успех и стискам палци  Hug Praynig

# 9
Здравей,на моята приятелка преди 2 години и направиха ренгенова снимка на кръста,и след 1 седмица разбра че е бременна.Беше твърдо убедена че ще роди бебето.Сега ,освен че е живо и здраво,е и много умно.Незнам,мнението ми е,че може би има някакъв риск,но минимален.Може би на 3D ехограф ще се види в третия месец дали всичко е наред.Пожелавам ти нещата да се развият благоприятно за теб

# 10
  • Мнения: 7 474
Моята докторка също би препоръчала аборт по същите причини.
Според нея никакви изследвания по време да бременността не могат да покажат има ли му нещо на плода, обикновенно удряло в костите Confused
Изборът за жалост е изцяло твой  Confused
Пожелавам ти най-правилното за теб решение да вземеш. Знам колко е трудно Praynig

# 11
  • Мнения: 247
Стискам ти палци всичко да е наред. Но аз лично знам, че е напълно забранено да се правят рентгенови изследвания в ранният етап на  бременността т.е до края на 3 месец. Надявам се да не ти е навредил и ти желая успех.

# 12
  • Мнения: 4
Здравейте отново , но след дълго мислене ,ходене при различни лекари  - рентгенолози , гинеклози и други....реших да направя аборт.  Cry Cry Cry Отново някои лекари ми казват "Няма проблем " , други ме изпращат в София в Майчин дом да ми направят генетично изследване ,но след 3- я месец,други отново с евентуалните болести, които съществуват за плода ....Сега идва въпроса при кого и къде да го направя - Рудницки, Тончева ,Шишкова или някой друг ,дали Ескулап или АГ.....Моля отново споделете.


П.С. Благодаря на всички ,които ми отговориха..  Tired

# 13
  • Мнения: 520
При мен ситуацията беше същата. Наложи се да си направя снимка на кръста. Още незнаех , че съм бременна. Слава богу с бебето всичко е наред. Е, роди се по-мъничка/2250кг/ , но не мисля че е от това.

Общи условия

Активация на акаунт