С катетър или без?

  • 2 165
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 593
Здравейте момичета! Simple Smile

Моля раждалите секцио да ми кажат след операцията наложително ли е да ти сложат катетър. Питам защото моя позната ме уверявя че това не е нужно, тя не е разрешила да й слагат. Мерси

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Ами малко невъзможно ми се вижда без катетър,защото като си в упойка и след операцията малко не виждам как ще станеш да се изпикаеш,но твоята приятелка явно е разбрала как става номера!Ако,е така нека сподели и с нас!Не виждам нищо страшно в катетъра!Нито боли ,когато го слагат или махат,ако,толкова ти е неприятно или страх,може да помолиш да ти го сложат след упойката!

# 2
  • Мнения: 7 186
Може и без катетър. И на мен не ми слагаха. После в стаята, докато започнеш да ставаш, като ти се ходи- ползваш подлога, с помощта на санитарката.
Иначе катетър се слага преди, а не след операцията.

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Може и без катетър. И на мен не ми слагаха. После в стаята, докато започнеш да ставаш, като ти се ходи- ползваш подлога, с помощта на санитарката.
Иначе катетър се слага преди, а не след операцията.

Мислех,че това с подлогите вече не го практикуват!

# 4
  • Мнения: 7 186
Мислех,че това с подлогите вече не го практикуват!

Защо да не го практикуват? Ако на лежащо болните им се приходи по голяма нужда или трябва да се тоалират, как да стане без подлога?

Всъщност за катетъра зависи какъв е реда в самото отделение, на някои места слагат катетри на всички секцива, на други- по преценка, не навсякъде е концерт по желание Peace

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Говорех само за ражданията PeaceКакто и да е!

# 6
  • Мнения: 728
С катетър,сложиха ми го секунди преди упойката за секцио,не боли,после не го усещах,не се налага да изпитвам неудобство да ми сменят подлога,махнаха ми го на др.ден сутринта,отново без да ме боли,така че твърдо за катетър.

# 7
Катетъра не е задължителен.
При секцио обикновено се слага заради анестезията (обикновено е т.нар. лумбална / спинална ), защото до възстановяването (няколко часа) се губи и чувствителността на пикочния мехур и съответно може да има задръжка на урина. Освен това след такава анестезия се спазва 24 ч постелен режим и катетъра е улеснение.
От друга страна всяко въвеждане на чуждо тяло в организма е свързано с известен (обикновено минимален при спазване на асептиката) риск от инфекция.
Така че изборът е ваш. Аз лично предпочитам когато не е абсолютно належащо да не слагам катетър.

# 8
  • Мнения: 42
Аз родих със секциo и без катетър, бях със спинална упойка. A на другите момичета, които в същия ден имаха секцио - на всички до една им бяха сложили катетри, но пък бяха с пълни упойки.Честно казано незнам дали има връзка или просто моя доктор така е преценил, защото другите момичета бяха при други доктори. само си спомням , че те много се оплакваха от усещането и после след като вече им ги махнаха все още си ги болеше. Колкото до пишкането, аз станах още същия ден и си се изпишках, като бял човек във WC-то.

# 9
  • Мнения: 122
И двата пъти бях с катетър, слагаха ми го преди опойката и ми го махаха след като изляза от нея, защото още същият ден си ставах и си ходих до WC-то. Решението все пак си е твое! Peace

# 10
  • Мнения: 88
Всички вие бяхте ли на системи след секциото?Защото аз бях и не мога да си преставя ,ако го нямаше катетъра , как щеше да изпикая 7 х 500ml , които ми вляха.

# 11
  • Мнения: 1 217
Аз бях с катетър.Не ме боля нито като го слагаха,нито като махнаха на следващия ден.
Беше ми добре с него,не се притеснявах как ще стана да пикам,защото боли няма какво да се лъжем./раната/

# 12
  • Мнения: 2 197
Аз бях с катетър.Не ме боля нито като го слагаха,нито като махнаха на следващия ден.

Аз също. Много се притеснявах от въпросния катетър, но се оказа, че не боли нито при слагането нито при махането. Може би аз имам по-висок праг на болка, но и операцията не ме е боляла особено. На следващия ден си търчах нагоре-надолу.

# 13
  • Мнения: 51
Аз и двата пъти бях с катетър,слагаха ми го преди упойката не боли,но имаше момичета без катетър мисля че се слага по преценка на доктора

# 14
  • Мнения: 16
   Три пъти съм раждала секцио - и трите пъти с пълна упойка и с катетър. Това е най-гадното от всичко в цялото раждане. Когато го махат не боли, но когато ми то слагаха е гадно, за секунда, но е гадно. А при второто секцио ми срязаха "леко" пикочния мехур, така че сетете се какво става, ако няма катетър.

Общи условия

Активация на акаунт