резултати от БХС

  • 1 275
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Здравейте на всички мамчета ,
вчера си взех резултатите от БХС и те са 1 към 223,което влиза в нормата на голяма вероятност но едновременно с това е и на границата.аз съм на 30 год.и доцентката ме попита дали искам амниоцинтеза.В семейството ми няма болни от синдрома на даун имам 1 живо и здраво дете и аз отказах . Сега обаче ме гложди мисълта дали постъпих правилно.моля дайте си вашето мнение.
P.S.днес си записах час за фетална морфология за 5.12.прид-р В. Димитрова от мед. център Фемина. Дали там ще ми кажат нещо.

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 13:46 от violeta gryn4

# 1
  • Мнения: 306
Решението е много лично, защото все пак има малък риск от спонтанен аборт при амниото. В същото време феталната морфология не дава всички отговори и не всички аномалии могат да се хванат при нея.
Основният въпрос, на който трябва да си отговориш според мен, е как би постъпила ако резултатите от едно евентуално амнио са негативни...дали би родила детето или би направила аборт по медицински причини...
Успех Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 2 967
По принцип не е задължително да има проблем, но все пак амниоцентезата е метод на анализ, който ще помогне да се разбере дали наистина има проблем. Една позната имаше висок риск и се подложи на амниоцентезата и излезна, че няма никакъв проблем бебето.

# 3
  • Мнения: 5 940
За такова нещо, не мога да дам съвет. Това е лично решение.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Аз съм с две ръце за амниоцентезата,  Peace
При най-добрата ми приятелка се получи нущо подобно...И при нея беше така... има едно дете нормално и без проблеми в  семейството.При БХС резултата беше на границата, тя се колеба, но все пак направи амнио...резултата там е 100 процента, оказа се даун, наложи се предизвикване на раждане в почти 20 седмица...Решението е твое и на съпруга ти!

# 5
  • Мнения: 375
Късмет!Каквото  Господ Дал!И аз съм на този прицип.

# 6
  • Мнения: 13 666
ето това е грешка , която много допускат.
имам в предвид фразата  "аз съм на 30 год.и доцентката ме попита дали искам амниоцинтеза.В семейството ми няма болни от синдрома на даун имам 1 живо и здраво дете"
Защо никой не уведомява бременните че синдрома на Даун не е наследствен и че това че имаш едно здраво дете не е гаранция !!!!

# 7
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Защо никой не уведомява бременните че синдрома на Даун не е наследствен и че това че имаш едно здраво дете не е гаранция !!!!
Така е, аз имам 2 здрави, с третото имам резултат от БХС 1:9701 и пак треперя...
Желая ти успех и здраво бебе   bouquet

# 8
  • Мнения: 256
Решението е наистина много лично,но все пак при тази развита медицина бихме могли да предотвратим някои неща...
Тонът ми не е назидателен,но е много погрешно да е мисли "на мен не може да се случи,всички ме здрави..".
При мен е получи нещо такова/нямаме заболявания и в двата рода до девето коляно,на 28 г. сам/.Веднага направих амнио и на двете бебета и лава богу всичко беше наред.Малко се преувеличава риска от аборт,процедурата е много кратка и савем безболезнена.
Ако имам трето дете направо ще направя амнио като прекоча БХС.

Желая ти успех от сърце  bouquet
 

# 9
  • Мнения: 72
Имам нужда от малко инфо.   Моят лекар още дори не е сигурен, че бебето ще се задържи, защото имам кървене и двурога матка, влизам в третия месец и не губя надежда, но се тревожа дали това кървене не е сигнал за проблеми с плода.
Какво е това изследване БХС и в коя седмица от бременността се прави. Мисля  да ходя на фетална морфология във Фемина, но от там не ми казаха в коя седмица трябва да го направя направо ми записаха час за 20 декември, тогава ще съм в 12 седмица. дали е рано, или късно ?
А да, в коя г.с.  се прави изследване за Даун?

# 10
  • София
  • Мнения: 672
Решението си е твое и наистина е много лично.

Днес четох в едно специализирано издание, че амниоцинтеза се прави между 16 и 19 седмица.

аз искам само да ти кажа, нещо което много пъти съм писала във форума - резултатите от БХС са СТАТИСТИЧЕСКА възможност детето ти да има генетично заболяване. Потърси второ мнение - попитай и д-р Димиторова от Фемина - тя е мн добър специалист. Ако искаш координатите на друг много добър специалист, който прави ФМ ми пиши на лични.

Стискам палци всичко да е наред  Hug А ти вярвай, че ще е и то ще бъде  Hug

# 11
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Аз лично бих направила амниоцентезата. Иначе не бих правила БХС-то изобщо. Аз лично ще се побъркам да чакам до раждането за да видя всичко ли е наред. Все пак медицината е напреднала и тези изследвания се правят с определена цел. Желая ти много успех и късмет.

Каталина, Биохимичния скрийнинг (БХС) е кръвен тест с който се определя степента на риск за синдром на Даун при бебето. Тъй като резултата се получава от различни показатели - фетална морфология, тестовете, възраст..., когато резултатите са в рискова група се препоръчва амниоцентезата. При нея със 100 процента може да се каже има ли плода генетични заболявания или синдром на Даен. Ето малко информация за тези изследвания - копирам я от темата на доц. Кременски в дир-а.

- Серумен дородов биохимичен скрининг (кръвно изследване) в 15-19 седмица на бременността за оценка на риска за Даун, дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) и дефекти на коремната стена. Такъв в момента се провежда само в Националната генетична лаборатория и Генетичната лаборатория в университетска болница Варна. За отдалечени места е въведена практиката да се изпраща СЕРУМ с куриерска поща.
- Дородова (пренатална) диагностика чрез амниоцентеза в 16-19 седмица.

# 12
  • Мнения: 552
аз искам само да ти кажа, нещо което много пъти съм писала във форума - резултатите от БХС са СТАТИСТИЧЕСКА възможност детето ти да има генетично заболяване.
Стискам палци всичко да е наред  Hug А ти вярвай, че ще е и то ще бъде  Hug
Напълно съм съгласна тук...чиста статистика като се взимат предвид показателите,изброени от
Каталина, Биохимичния скрийнинг (БХС) е кръвен тест с който се определя степента на риск за синдром на Даун при бебето. Тъй като резултата се получава от различни показатели - фетална морфология, тестовете, възраст...

Аз лично ако имах възможност щях да си направя амниоцентезата /нямах т.к. при мен беше твърде рисково,поради отлепване на плацента/...Направих си БХС и въпреки, че резултата е 1:1500 нещичко ме гложди отвътре и си имам притеснения.
Но избора си е лично на авторката ,а това е лично мое мнение   bouquet  Peace

# 13
  • Мнения: 820
БХС не дава 100% сигурност дори и изчисления риск да е много малък. Аз вчера си взех моя резултат  от БХС, риск 1:38  Shocked  . Днес лекарката, която ме гледа изказа мнение, че теста е изключително неточен и може да имаш дете със синдром на Даун при малък риск, както и детето ти да е здраво при висок риск.
Днес гледаха бебето, не откриват никакви аномалии, вратната гънка е в нормалните стойности, назалната кост е нормална, но въпреки успокоителните резултати ще правя амниоцентеза.
Не бих могла да те посъветвам как да постъпиш, това действително е много лично решение, колкото до риска от аборт по последни данни се изчислява около 0,6 до 1 %

Общи условия

Активация на акаунт