Пътуване на дете в чужбина

  • 1 914
  • 12
  •   1
Отговори
Здравейте !
Някой има ли яснота как стоят промените за пътуване на дете в границите на ЕС - дали се изисква задграничен паспорт или може само с пълномощно от родителя, че е съгласен детето да пътува в чужбина ...
( и ... някой знае ли дали има промяна в Закона на личните документи в частта на задгранични паспорти за деца - дали отново е задължителен подпис и на другия родител, ако двамата родителя са разведени)

# 1
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Задграничния паспорт за детето е задължителен. Това е и единственият му документ за самоличност, няма как без него. Подписът и присъствието и на двамата родители за издаване на задграничния паспорт също са задължителни (за съжаление).

# 2
  • София
  • Мнения: 4 493
Само да добавя - подписът в заявлението за паспорт на детето се полага на място /в полицията/ от двамата родители пред длъжностното лице

# 3
  • Мнения: 1 327
и аз да добавя - ако пълномощното не е само за посочения период си направи ксерокопие преди да тръгнеш. Ако в пълномощното е посочен периода - на границата ще ти го вземат  Wink
Пълномощното ти трябва само за напускане на България. От там насетне никой няма да ти го търси. Нито ще те питат нещо навръщане за него  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 54
И мен живо мв вълнува този въпрос! Sad Бившият ми съпруг е чужденец и отказва да изпрати каквато и да било декларация, отказва да даде и пълномощно на адвокат, за издръжка да не споменавам, че не плаща. Как става в тези случай? Имайки в предвид, че съдът издава такъв документ (мин.за 6 месеца) а делото за отнемане на род. права трае поне 3 години?  Cry

# 5
  • Мнения: 1 680
Mashulya,

1. той като не плаща издръжка - общината Wink
2. не 3 години, моето приключи за около една

но...и по първа, и по втора точка консултации от адвокат Peace

# 6
  • Мнения: 54
Благодаря!  Hug

# 7
  • Мнения: 78
Здравейте бихте ли ми отговорили на един въпрос.Съпругът ми е грък а детето е родено в България и ще пътуваме към Гърция но не знам дали трябва паспорт или може само с акта за раждане?

# 8
  • Мнения: 561
Аз нямам проблеми с бащата на първото ми дете. Т.е. той ще дойде с мен да му издадем задграничен паспорт. Питането ми е :
1. Това ли е единственият документ, който ми трябва?
2. Ако не е, трябва ли другите документи да са преведени и легализирани и на какъв език?

# 9
  • Мнения: 2 327
Погледнете в темата Консултации с адвокат: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=271123.100

Там иамописани и документите и подробностите.

# 10
  • Мнения: 4 458
А някой знае ли дали се иска подпис/присъствие на бащата за преиздаване/подновяване на задграничен паспорт?

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
А някой знае ли дали се иска подпис/присъствие на бащата за преиздаване/подновяване на задграничен паспорт?

Питай в консулството ви - защото си в чужбина - може да мине номера без него...

За БГ - да трябва.

# 12

Общи условия

Активация на акаунт