прехвърляне на имот срещу гледане

  • 2 958
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Въпросът ми е може ли да се развали договор за прехвърляне на имот срещу гледане?
Баба ми си е прехвърлила дела си от къщата, в която живее на вуйчо ми, а аз много се съмнявам , че за нея ще бъдат полагани грижи, каквито тя се надява, че ще получи, тъй като семейството на вуйчо ми няма финансови възможности и до сега, когато се е налагало ние с брат ми и баща ми сме й помагали финансово ( майка ми почина преди 5 години). Аз живея далеч и нямам физическата възможност да й помагам по друг начин. Брат ми доскоро живееше в същата къща и много пъти й е помагал, но се премести в апартамент и въпреки това често ходи при нея. Използвайки преместването му, роднините ни са я убедили да си прехвърли дела на тях, с идеята , че ако след време се строи кооперация те ще вземат апартамента й. До тогава обаче ще са необходими доста разходи, а аз не съм убедена, че те ще успеят да ги посрещат. Притеснявам се дали след време няма да се получи така, че баба ми да започне пак да ни търси да й помагаме финансово, както е правила до сега?

# 1
  • Мнения: 5 001
Може да се развали такъв договор.Мисля,че по съдебен ред става...Направете една консултация с нотариус или адвокат.

# 2
  • Мнения: 768
 Зависи много от вида на договора - ако има нотариален акт развалянето става само след дъъъълго дело, в което вие трябва да докажете, че бабата не получава договорените грижи. Общо взето вуйчо ти би имал интерес такова дело да се точи, докато баба ти си отиде и тогава той автоматично си получава наследството.  А ако е дарение, можете да го оспорвате.

# 3
  • Мнения: 372
В момента може да го развали само баба ти като се откаже от дарението или ако не са спазени клаузите по гледането. В договора са записани клаузи от рода да има място за живеене, да и се осигуряват лекарства и др.
Вие като трети лица не можете да изявявате претенции по това дали се изпълнява гледането или не докато баба ви е жива.

Претенции и иск за раваляне на договора може да бъде предявен от вас само след смъртта и и ако мислите да го предприемате би било хубаво да си пазите всички разписки и квитанции с които сте и принесли определени ползи.

Дано съм помогнала.

# 4
  • Мнения: 108
Ами поговорете с баба ти и ще разберете и нейното мнение. Все пак тя го е подписала този документ. Значи е съгласна с условията. А не вярвам да не знае какво е финансовото състояние на вуйчо ти

# 5
  • Мнения: 373
Благодаря за отговорите момичета.   Аз със сигурност ще се посъветвам с адвокат. Просто новината дойде изведнъж. Мисля, че решението е повлияно от това, че брат ми се изнесе от къщата. А баба ми е общо взето труден човек. При последната ни среща вуйна ми лично заяви, че тя няма да гледа баба ми. И тъй като договора е сключен с вуйчо ми, а него вобще не го виждам като гледачка предполагам , че ще имаме проблеми и рано или късно баба ми пак ще опре до нас. А съгласете се , че донякъде имам право да се чувствам обидена и най- вече брат ми има това право, тъй като са сключили договора зад гърба ни. Просто си познавам хората. А , в момента баба ми отказва да говорим по телефона, тя обикновено не чува когато не й изнася.

# 6
  • Мнения: 14 486
разбира се, че може да се развали. става по съдебен ред, доказването дори не е толкова трудно. има много такива случаи.
не е вярно, че делото може да се точи, баба ти да почине и вуйчо ти да вземе имота - наследниците могат да встъпят в делото, т.е. майка ти или ти ако тя е починала Peace

# 7
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Бабата трябва да пожелае да развали договора. Без нейната воля нищо няма да стане, каквото и да правите. А ако е и труден характер...

# 8
  • Мнения: 5 246
Само баба ви може да развали договора. По принцип вие, въпреки прехвърлянето можете да предявите претенции до 5 години след смъртта й. Дарение трудно се разваля от трети човек, но всички наследници имат право да потърсят своето. Затова повечето адвокати препоръчват това прехвърляне да става, чрез покупко-продажба. И ако е направено така, мисля че нямате шанс  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 6 155
Прехвърлянето на имот срещу гледане и издръжка не е договор за дарение!
Договорът за ГИ може да бъде развален и след смъртта на прехвърлителя от наследниците, ако не са полагани необходимите грижи. Ако наследниците са повече от един, то всеки един може да предяви иск за разваляне, но само частичен такъв - в съответствие с частта от наследството, която получава.

# 10
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Моля да ме извините,но последно за тази жена кой ще полага ежедневните грижи от които има нужда? Confused

Общи условия

Активация на акаунт