Дядо - осиновител?

  • 1 241
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 54
Здравейте,
Със съпругът ми сме в развод, той е чужденец, не е виждал, а няма и желание да види детенцето си (изчезна още докъто бях 5-ти месец бременна). За голямо мое съжаление записаха детенцето ми с неговото име и фамилия, защото имаме брак. Може ли моят баща (т.е. дядото на синчето ми) да осинови детенцето (със съгласието на съпруга ми) или не е възможно?
Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 624
Дядото и бабата или един от тях могат да осиновят свой внук само когато той е роден извън брак или когато са починали двамата или единият от родителите му. Съдът изслушва и другите дядо и баба на осиновявания . Тука няма да минеш.


Но може да дадете и давмата /ти и съпруга ти / съгласие за непълно осиновяване от дядото ,но го намирам за безмислено.

Ама що ти е това осиновяване ,ако съпругът ти не дава издръжка и не се интересува от детето ,разведи се пък после го лиши тоя от родителски права...той пак ще е баща ама няма да дава никакво съгласие за ковото и да е относно детето . Е ще дължи така или инъче издръжка Wink

# 2
  • Мнения: 2 084
При лишаване от родителски права няма да дължи издръжка, мисля че детето не губи правото на унаследяване на лишения от права родител. Ако се налага спешна операция или издаване на межд. паспорт "лишения" родител не се счита за законен преставител на детето.

# 3
  • Мнения: 624
Лишеният от родителски права дъли издръжка.Детето си наследява при всички правила.

# 4
в коя чужбина си?
имам тук едни познати в подобна ситуация. 'бащата' e с отнети родителски права и пак трябва да плаща издръжка (не че го прави де). Майката има пълни права и защото се страхува за децата, ако стане нещо с нея, е уредила попечителство със завещание чрез нотариус. значи, ако майката утре я бл3сне кола, тези хора поемат децата, макар че не са им роднини.

# 5
  • Мнения: 1 249
При лишаване от родителски права няма да дължи издръжка, мисля че детето не губи правото на унаследяване на лишения от права родител. Ако се налага спешна операция или издаване на межд. паспорт "лишения" родител не се счита за законен преставител на детето.

Дължи си издръжка на общо основание бащата, лишен от РП.

А за осиновяване от две лица на едно дете - трябва да са съпрузи осиновителите, или да се осиновява дете на съпруг. А мама - мама и баща - дядо не става. Става ако са починали родителите.

# 6
  • Мнения: 54
Хиляди благодарности за отговорите!!! Украинец е т.н. (все още със статут) съпруг. Издръжката е нещо много "илюзорно" имайки в предвид, че си е в родината в момента човека, да не говорим, че няма желание да види детенцето си. Те тук в БГ такива "татковци" успяват да се покрият и да не плащат издръжка, камо ли в една дива степ, в която е в момента той. Както и да е  тези 50 лв издръжка на мен не ми решават проблема, но ми се искаше детенцето да не носи неговото име и фамилия, за да не си потърси някои ден правото на т.н. миграционна виза, защото има родствена връзка с БГ гражданин. За това ми беше питането.

Общи условия

Активация на акаунт