Какво е необходимо като дрешки за новородено бебе?

  • 13 878
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте мами,
простете за въпроса, ама се чудя какви дрежки да купя за новородено.Какво точно е необходимо на първо време, като дрежки, козметика, и др. Ще съм благодарна на всички, които си напишат мнението.

# 1
  • Мнения: 1 181
Не си писала кога ще се ражда, но ето горе-долу какво трябва да имаш:
1. камизолки или бодита съответно с къс или дълъг ръкав - зависи от сезона. Аз лично предпочитам бодита, защото не се разпасват. Което избереш от двете вземи 3-4 бр.
2. ританки - тънки или по-плътни, или и двете - поне 3-4 бр. По някой път памперса изпуска, особено при момченца и ако не можеш веднага да ги и зпереш е хубаво да имаш повечко.
3. Блузки с дълъг ръкав - прецени колко да си вземеш. Ако ще е лятно бебе не ти трябват особено. Имай една-две за всеки случай.
4. чорапки от най-малките - не повече от 2 чифта.
5. вземи си спални комплектчета за леглото - поне 2 за да можеш да ги сменяш
6. коритце
7. количка естествено
8.сапун, бебешко олио, крем против подсичане, клечки за уши, бебешки кърпички
Сигурно съм изпуснала нещо, но другите мами ще ме поправят.

# 2
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Аз лично предпочитах (и все още предпочитам) бодитата и цели гащеризончета с копчета отдолу за смяна на пампите - много са удобни, няма нужда да запасваш, да се притесняваш, че кръста му е гол и т.н. Така облечени, бебоците изглеждат и по-спретнати, според мен.  Grinning

# 3
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Medhen
Здравейте мами,
простете за въпроса, ама се чудя какви дрежки да купя за новородено.Какво точно е необходимо на първо време, като дрежки, козметика, и др. Ще съм благодарна на всички, които си напишат мнението.


Дрешките си зависят от сезона. Моето бебе е лятно и му бяхме взели:

1. Около 10-тина бодита с къс ръкав или без ръкав (сестра ми ми подари 7 в комплект и ми свършиха страшна работа);
2. 2-3 чифта чорапки, ръкавички за новородено, за да не се драска, но те не са от първа необходимост.
3. 2-3 гащиризона с дълъг ръкав за по-хладно време и 2-3 с къс ръкав за по-топло (но не много топло време, защото той си беше предимно по боди).
4. шапка - аз слагах само ако е в кенгуро (т.е. след месец и половина).
 
за това се сещам в момента...

Козметика: шампоан, сапун, олио за тяло и кремче против подсичане. Аз ползвам Пенатен, кремчето за дупето ми е бейби тан.

# 4
  • Мнения: 274
Съгласна съм напълно с мамите по -горе , ама все пак  препоръчвам да вземеш от всичко по-много, бебетата се цапат през  две минути, значи трябва  да переш и да съхне, да гладиш... Та така  - четири бодита за мен са крайно малко, даже за един ден може да не ти стигнат. Според мен - най-малко  двайсетина, защото първите дни ще си шашната и няма да ти се обикаля много- много. Аз си бях купила  около 4-5 бодита, толкова ританки и това беше всичко, добре че дойде  свекито  с един чувал дрехи , смеейки се на мойта покупка.Иначе към гореизложените  неща , ще добавя да си вземеш и памперси- колкото и да вземеш - все ще са малко!Може да се добави и биберон, ама този въпрос е много спорен в този сайт, така че бибата само след внимателно  проучване на всичките `за` и `против`.

# 5
  • София
  • Мнения: 328
И аз съм за целите гащеризони с копчета отдолу.Аз лечно си купих десетина бодита и 6-7 гащеризона.Много са удобни освен за смяната на памперсите и за обличане,което в началото се налага доста често.Колкото до блузките- в самото начало изобщо не сме ползвали.
  Шапка-задължително и за навън , и за по-студени нощи след къпане.
  Ръкавички имахме,но не сме ги изпорзвали нито веднъж,просто по-често режех ноктите.
2-3 чифта чорапки за сега са достатъчни ако взимаш гащеризони с ъс стъпалца.
  А за козметиката- използвай преварен зехтин, има много чисти зехтини, много по-подходящи са за новородено от което и да било олио.
  Успех!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
Цитат на: sonia
Според мен - най-малко  двайсетина, защото първите дни ще си шашната и няма да ти се обикаля много- много.
 #Shocked  #Shocked  #Shocked

Леле, ти ме уби. С какво се цапат толкова бебетата в първите месеци, че и след това, че да отиват по 3-4 бодита на ден? Освен ако не повръща де???

Дариа е на 11 месеца почти и в момента има 5 бодита, тази бройка й е от самото начало, така че още не сме минали 20 като цялостна покупка.

Моят съвет, Медхен, е да вземеш малко дреШки. Да са за от 0 до 3 месеца, за да ги носи по-дълго детето. Да не вземаш боклуци /лично мнение/ като ританки, блузки с вързанки, безръкавни пуловерчета или жилетки, ръкавички и пр. любими на продавачките и бабите, особено ако бебето ти е лятно.

Дари е родена в края на май и гардероба й се състоеше от: 3 бодита с къс ръкав /след първата седмица ги ползвах за пижама/, 2 бодита без ръкав /ползвах ги за хладно време/, 2 роклички /всъщност боди, но с нещо като пола/, панталонки 2 броя, блузки с къс ръкав, яке, и 2-3 костюмчета с дълъг ръкав и дълги крачоли. Обувки /фалшиви/ и чорапи.

Козметика - Пяна за вана /и до сега я къпя само с това/ и олио за тяло /също само с това я мажа/ на Бюбхен, сапун не използвам.

2 тънки памучни пелени за завиване през деня /семейно наследство/, одеалце /2 броя/, 2 хавлийки. Пелени /тензухени или не/ също пропуснах да ползвам и не ми липсваха, нито възглавници.

# 7
  • Мнения: 6 315
Забравих да кажа - не купувай много дрешки, защото ще ти подарят много и половината ще ги облечете максимум 1-2 пъти. Аз купих дрешки за тримесечно (синът ми се роди едър) и ми свършиха страшна работа.

20 бодита са прекалено много според мен, освен ако бебето не е с рефлукс и не повръща. Йоан не се е цапал толкова много, че да остане без дрехи.

# 8
  • Мнения: 532
Вярно е повече от 4-5 комплекта дрешки не ти трябват.Освен това е вярно че ще ти подарят толкова ( горни и връхни )дето не може да се износят.Шапки за след баня и ръкавички ( по скоро ги ползвах да не си лапа ръчичките ).Ние ползвахме повечко чорапки , защото краката ни са винаги ледени и винаги имаме чорапки.Абе горе долу си направи сметката на колко време ще се пуска пералня с бебешки дрехи и да имаш още  1- 2 резервни варианта.Одеалце ( спално чувалче) , чаршафчета ( ползвам пеленки - постлани за възглавничка и по- лесно се пере една пеленка от цял чаршав , ако нещо върне малко или.....), хавлиики за баня голяма и за през деня за миене на дупето.
Козметика: сапунче , шампоанче , кремче за лице , зехтин ( или ако ви каже нещо друго педиатъра) най добре да се консултираш с педиатъра за марката на козметиката.Клечки за нос за уши , гребен и четка за новородено , ножичка ( нокторезачка ), мокри кърпички за почистване на дупето и памперси.За пъпчето трябва да ви изпишат спирт о родилния дом и ще питаш педито - прахче или спрейче за след това.
Термометър , капкомерче , някъква малка мерителна чашка , пласмасова лъжичка.
Ами за сега това се сещам.Тази тема и друг път е пускана ако можеш потърси ще намериш доста неща.

# 9
  • Мнения: 823
Ето ти и един списък, който намерих в сайта бг-мамма Списък с необходими вещи, оборудване и аксесоари за бебето.
Аз ползвах него, за да съставя мой си подобен, но още не съм започнала с пазаруването. Рано ми е Grinning

# 10
Много благодаря на всички мамчита, които ме насочиха към по-практични покупки. И аз съм на мнение, че децата растат като гъбки и е хубаво да се вземе най-необходимото, за да не стане така, че после да не се използва. Живот и здраве моето ще е пролетно - терминът ми е на 06 май.

# 11
  • Мнения: 429
и моето ще е майско бебе и съм взела около 10 комплекта- или от две части  или гащеризони и към всеки боди. Т. е. и бодитатат са около десет.  Има с къс ръкав и с дълъг. И две три блузки  с дълъг ръкав, че апартамента ни е доста студен. Дори аз през лятото съм вътре с връхна дреха. Та предпочитам комплекти които са ретанки( панталонки) и жилетка, за да обличам под нея всякакви блузки и да правя различни комбинации. Мислите ли че съм прекалила с бройката, че всички казват че бързо щели да умалеят. А аз си мислех че тия от две части се носят повече време от гащеризоните

# 12
  • Мнения: 3 550
Не знам дали чак 10 бр. са нужни, но вземи да има повечко. Нямате ли някои приятели да ви услужат от тяхното порастнало хлапе? Аз първо мислех да взема по 3 бр. от всичко, ама добре че ми услужиха та имам повечко. Не знаеш какъв сакатлък ще стане. Нашето ангелче много често прави фонтанчета щом го събуем и се опикава целия. Пране - съхнене - гладене, бавно става. Но и ще ги израсте бързо?!? Прецени и спрямо финансовите си възможности.

# 13
  • Мнения: 2 755
Цитат на: mirtama
Мислите ли че съм прекалила с бройката, че всички казват че бързо щели да умалеят. А аз си мислех че тия от две части се носят повече време от гащеризоните

Мисля, че си прекалила. Нашето бебе също е майско и аз бях купила общо 5 комплекта дрешки. Не се наложи да купувам допълнително до началото на 2 месец, когато му умаляха.

# 14
  • Мнения: 5 228
Около 10 бодита и гащеризончета, като на-удобни са тези, които се закопчават отпред и имат копчета и на крачолите, за да сменяш лесно памперса. За лятно бебе ще ти трябва и лека шапка. Също така чорапки, които са много удобни не само, за да топлят на крачетата, но и да държат ританката на крачето. Много полезно нещо са обикновените пелени, които служат за постилане където се сетиш - на повивачката, шезлонги, ако го слагаш примерно на канапето и т.н. Аз си купих много и много ги ползвам. Ще ти трябват 2 -3 тънки одеалца и чаршафчета. За козметиката първовначално е нужно сапун (най-добре течен), олио, крем против подсичане и някакво по-леко кремче.

Общи условия

Активация на акаунт