Въпрос за болничен по време на бременност...

  • 1 280
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 568
Една приятелка очаква дете и се интересува за болничните по време на бременност!

В/у коя сума се изплаща болничният и колко процента?

Вземат ли  в предвид осигуровките 6 месеца на зад или само един месец на зад?

# 1
  • софия
  • Мнения: 257
Има право на 135 дни болнични ,като 45 дни преди раждане, 42 след раждане и остатъка се дава от педиатъра на бебо.Тези 135 дни се заплащат на 90% от заплатата, като се взима осигурителния доход за 6 месеца назад и се изчислява среднодневно възнаграждение. След 135 дни до 9 месец на детето също се получава 90% от заплатата ,но не е с болнични , а се подава декларация при работодателя. Ако през бремеността се наложи болнични то той се издава по реда за общо заболяване и се заплаща на 80% от заплата, като може да се взима болнични колко се налага.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 546
Ако през бремеността се наложи болнични то той се издава по реда за общо заболяване и се заплаща на 80% от заплата, като може да се взима болнични колко се налага.
Аз съм в точно тази ситуация и се интересувам на базата на кое ще ми изплащат болничните от 135  дни и после до 9 мес. на бебето?? Peace Осигурителния доход за 6 месеца назад преди да изляза в постоянен болничен или се смята болничния като ос.доход? Благодаря! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт