Отказва за яде?

  • 386
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 145
здавйте мили мами,
предполагам че въпроса ми може и да ви стори глуповат,но аз вече почвам да се притеснявам.По образование съм социален работник и психолог,така че почти винаги си обяснявам промените в поведението на децата ми с някакви психологически причини(етапи на развитие),но вече 2 седмици може би големият ми син(1г.6м) отказва да се храни както преди.Той хапваше доста здраво,неотказваше храна каквато и да е.Сега обаче когато му сложа да хапваме той неиска,в монета в който аз стана от масат той започва да се храни(както може),няма лошо нека се храни САМ,разбирам че може би иска да е самостоятелен.но пък и не винаги иска да се храни и сам.Нпараво полудявам.Опитвам да се запазвам спокойствие,защото според мен това е много важно ако искам да съм що годе добър родител.Естесвенно съобразявам се с това което той обича да яде,не му давам неща коита знам е необича.Ето примерно вчера какво е ял....сутринтра-едно чйце и шише кисело мляко,обяд-много малко(3с.л)зеле с месце,след обед една ябълка и за вечеря малко ктаставица и разбоира се шишето с мляко.Мляко яде много и неотказва.
Извинете ме че бях така многословна,но незнам на какво да дължа този отказ от храна,задам си хиляди въпроси...ако не яде ще му стане ли нещо,да не е болен от нещо....хатактер ли е?....дали неревнива от бебето и така да иска да ми превлече вниманието?...незнам
Моля ако някой има подобем проблем нека сподели опита си.благодаря и пак извинете за дългия пост Embarassed

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Може и да е вид ревност, която съчетава със стремеж да покаже, че е самостоятелен.Нормално е на тази възръст да иска да се храни сам.Моят син на моменти също се храни много малко, вечерята му почти винаги е само салата и след това пие 300 мл. мляко.Нищо няма да му стане, ако не яде 3 дни.Това ми го е казвала педиатърката.Не го насилвай, остави го сам да поиска храна, или му я остави на масата и когато иска да седне да яде.Понякога е нужно да нарушим принципите и режимите на децата.Те с всеки ден се променят и за да има баланс между нас и тях трябва да правим компромиси.Щом обича мляко, временно наблягай да му го предлагаш по-често!

# 2
  • Мнения: 4 290
Нищо му няма на детенцето, не се притеснявай.  Grinning Всички минават през този период, независимо кога точно. Защо не го оставиш сам да се храни, след като проявява желание? Да, ще цапа, но това е неизбежно. Въоражи се с много търпение, обличай го със стари дрешки и го остави да се обслужва сам. Повярвай ми, много бързо ще му умръзне и ще започне сам да те моли да го храниш.  Laughing Ако пък се научи да се справя сам, още по-добре за теб.  Wink
Много важно е да не му даваш нищо между храненията. И да не го насилваш да яде, защото може да се разбунтува и съвсем да откаже да го прави, напук. Смятам, че нямаш основание за тревога.  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 2 734
След като предимно иска да се храни сам,започни да му даваш храни,които ще му бъде лесно да яде сам.Парчета домати,краставици,някакви интересни сандвичи,задушени зеленчуци,печени кюфтенца,картофи,влагай много въображение.Гледай храната да е нарязана и оформена много интересно и привлекателно и като за начало да не е в големи количества,измисляй всякакви там клоуни,патета,гъбки и т.н. формички.Не го мъчи с гозби и лъжици,остави го няколко дни само на храни,които може да яде с пръсти.Слагай чинията пред него и го оставяй сам.Отивай на друго място в стаята и се занимавай с други неща.Прави се,че неговото хранене е последното нещо,което те интересува.Най-важно е той да не усеща,че се притесняваш и настояваш той да яде.

# 4
  • Мнения: 1 440
Не се притеснявай,изглежда повечето деца имат такива периоди.При моята е доста често срещано явление.
А в това,че вероятно иска да е самостоятелен,няма нищо лошо,остави го да се храни сам.Просто го наблюдавай и в момента,в който му писне,предложи да му помогнеш.При племенницата и дъщеря ми практикувам точно така.
Но от опит зная,че в "криза" ли е моята принцеса,нищо не помага,гледам поне някакви течности да приема и предлагам неща,които със сигурност обича.

# 5
  • Мнения: 4
При нас проблемът е от както стана на година и 1-2 месеца (сега е на 1г7м), ядеше абсолютно всичко - манджи, сирене, мляко, ... месо, каквото се сетиш, нищо не отказваше, и постепенно взе да избира все повече, докато  отказа всички готвени храни и взе да яде само сирене, хляб, кисело мляко и кашкавал ! И така цяло лято по съвет на педиатърката, защото било много горещо ... и т.н. Абе , в края на краищата сега е свикнал с това че за ядене стават само сиренето и кашкавала и киселото мляко и нищо на света не може да го накара да яде нещо друго ! Иначе се храни доста сръчно сам с лъжица. Преди месец пак питах как да постъпя и педиатърката ни каза да слагам пред него само това което трябва  да яде по меню - тоест готвеното нещо там, като не ще да го яде просто да отсервирам и да не му давам друго. Така сутрин, обед и вечер и на третия ден щял да прояде . Пробвах и ... не можах да повярвам - така и стана - точно на третия ден на обяд от глад детето прояде пълнени чушки с кайма и кисело мляко ! Бях много щастлива и си викам - ха ха най-накрая ! Ама яде три дни разни манджи , включително кюфтета и кренвирши и после пак същата работа ! А вече не става тази работа с трите дни гладуване, щото детето ще отслабне наистина! Не знам какво да правя ?! Наплашил се е и само като види че му поднасям нещо различно от мляко или сирене и пищи иска да избяга от столчето за хранене . Не искам повече да стресирам детето, но колко месеца подред може едно дете да яде само три вида храна ??? няма ли да иска после цял живот само това да яде? Какво да правя ?

# 6
  • София
  • Мнения: 17 591
Може пък да е решил, че иска да е "голям". Опитай да го оставиш на семе с храната за известно време... (въпреки, че ще омаже себе си и всичко наоколо). А също, щом мляко иска да яде, може пък организмът му да има нужда точно от него. Или от други млечни продукти. Опитай да му нарежеш кашкавалчета - хем лесно ще си ги взема...

pipibd, може просто да не харесва - сега или по начало - готвени манджи. (И аз много не си падам по тях, още от детството). За да разнообразиш все пак менюто, можеш да опиташ да опечеш (или свариш, ама печено по-гот) месо и да го нарежеш - т.е, да няма соци и там подобни. Или риба печена, зеленчуци сурови... Може пък да стане. Или сурова чушка, напълнена вътре със сирене. (Сиренето може да го объркаш първо със зехтин, по-мазничко става и по-вкусно, освен хранително, и не толкова солено).

# 7
  • Мнения: 581
При нас сыщата история откакто синыт ми стана на 1 год и 6 месеца. Оказа се че е на периоди - една седмица яде като разпран манджи, след това една седмица е на фотосинтеза с мляко и плодове, а после решава че иска само сандвичи с кашкавал, саламче и сирене. Порбвай дали ще му хареса да яде сандвич, много деца на тази вызраст като че ли го предпочитат. При нас добыр ефект има четенето на книжки и ако сывсем се отчая пускам телевизора и докато се е зазяпал бутам някоя и друга лыжица. Последните две неща са против моите убеждения за вызпитаване, но след два три дни на фотосинтеза прибягвам и до тях.

Общи условия

Активация на акаунт