Мога ли да "прекаля" с даване на каша от елда?

  • 814
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 753
Здравейте!
Моят бебо е с нисък Хб на 1г и 1м и се налага да наблягам на храни, които да го коригират евентуално /лекарство не давам, а решихме с педиатъра първо с храни/. От 3 дена бебо отказва пак храна - зъбки отново го подеха Sad
Жълтъци, меса и въобще твърда харана отказва...По обяд обаче успях да му дам каша Елда на Хип с банан намачкан.
Тази вечер пак не ще манджата, та мисля да го пробвам пак с кашата.
Някоя от вас знае ли дали мога да предозирам бебо с каша елда и какво количество на ден се препоръчва да се дава?
Надявам се някой да знае нещо по въпроса...
Кърмя го когато поиска, но заради "пустия" Хб вече следя и с другите храни какво става, че нали това ни е "лечението" за сега... та се притеснявам...
Благодаря на отделилите ми време!

# 1
  • Мнения: 8 242
Тони откак се е родил почти всеки ден яде елда.. Не виждам да има някакъв особен ефект, освен ако лудорията и бесовете му не идват от елдата  Laughing
Не мисля, че би имала някакъв негативен ефект. Това, че ние не сме свикнали да я консумираме, не я прави особена.. Същото е като ориза например.. или овесени ядки.. или дори житото.. Просто е по-непозната.
Би могло да има алергична реакция към нея (както към всичко по принцип), но щом досега не сте имали проблеми си я яжте на корем   chef

# 2
  • Мнения: 3 718
Духи, не е от елдата дивотиятааа, мойто зверолинче хич не я яде вече, а е див та бесен  Mr. Green
Яна, извинявай за лиричното отклонение, мисля, че няма проблем да даваш колкото поиска детенце. Може да пробваш да разнообразиш с просо ако го хапва, то също е богато на железце. Алекс обаче и просото го отсвири.

# 3
  • Мнения: 11 003
От 2 дена давам кашата от елда на Хип смесена с малко плод (заради хемоглобина). Дребос всеки ден ли трябва да я яде? Притеснявам се да не се ошишкави от нея. Rolling Eyes
А че е вкусна и полезна, спор няма. Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 2 734
Не,от кашите не се пълнее.Особено от елдата,която се препоръчва при диетично и диабетично хранене.Още повече,че кашата която даваш е безмлечна.Спокойно може да си я яде всеки ден,като можеш да въведеш и други,за да има разнообразие.Просото напр. също е много богато на желязо Peace

# 5
  • Мнения: 1 449

Съгласна съм, че може да се предлага често. Може би до 5-6 пъти седмично във вашата ситуация.
Но все пак на тази възраст може да се отключи непоносимост към даден продукт.

По принцип - вероятността за реакция към конкретен продукт се снижава ако:
- се предлага не повече от една порция 1 път дневно
- се предлага не повече от 3-4 пъти седмично
- се подложи на топлинна обработка (повечето алергени се инактивират)
- се поема по-продължително време (изяжда се в рамките на 40-50 мин., а не 5 мин.)

За по-добро усвояване на желязото: може и с друг плод, по-богат на витамин С (въпреки че в кашата има добавен витамин С).
/При домашните каши от елда и просо: накисване на зърната или брашното./

Общи условия

Активация на акаунт