Моля за съвет свързан с ПКЯ

  • 2 368
  • 21
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 103
Момичета,вчера ни правиха профилактични изследвания от работа и установиха,че имам ПКЯ. Изненадах се,защото преди 2 месеца бях на лекар и не установиха нищо,всичко идеално. Сега изведнъж множествоооо фоликули с размери 41/30 на единия яйчник,а на другия-37/25. Изчетох половината форум и съвсем се обърках. Незнам накъде да поема сега,гинеколог или ендокринолог. Тези размери какво означават -много ли са големи,не мога да преценя. Честно да си призная изпадам в ужас,вече доста време се опитваме да имаме дете и тази диагноза ме отчая.Знам,че от вас ще получа подкрепа,но много ме е страх.

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 11:06 от ninfil

# 1
  • Мнения: 7 716
Изчакай следващият цикъл и в началото пак на преглед.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 103
Ще го направя,защото една позната ми каза,че преди цикъл било възможно да покаже,а на мен трябва да ми идва и ми закъснява.Възможно ли е след цикъла да няма такова нещо и това ще означава ли,че диагнозата е грешна. Извинявайте за глупавите въпроси,но се опитвам всичката информация да е систематизирам последователно и да науча повече.

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 11:07 от ninfil

# 3
  • Мнения: 763
ПСЯ поликистозни яйчници ли трябва да означава  newsm78

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 103
Да,момичета,коригирах се,извинявайте!

# 5
  • Мнения: 4 324
ninfil - аз така и не разбрах кога доктора е видял тези фоликули - на кой ден от цикъла?

Много едрички ми се струват....

# 6
  • Мнения: 7 716
Грешка има нещо.

# 7
  • Мнения: 763
Ами тогава, мисля, че е най-добре да не се шашкаш. Първо, такава сериозна диагноза не може да се установи само чрез един профилактичен преглед. Наистина това са твърде големи размери за фоликули, но все още няма място за паника. Послушай Лали, в началото на следващият цикъл, в първите няколко чисти дни отиди на гинеколог. Ако и тогава на видеозона се видят кистичките на яйчниците, които няма как да се сбъркат, защото приличита на мънисти, нанизани около яйчниците (ама как го обясних...  Embarassed ) тогава започваш с изследванията. Основните репродуктивни хормони,пролактин,хормоните на  щитовидна жлеза, кр.захар и инсулин. При наличието на това  заболяване е много важно да посещаваш кадърен ендокринолог. Но мисля, че е най-добре да се проследиш няколко цикъла на видеозон, пък чак тогава ако има нещо да му мислим. Напълно е възможно на следващият преглед да няма и следа от тези фоликули. Сподели, от колко време опитвате, правили ли сте някакви изследвания.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 103
От близо две години опитваме,но от около половин вече тръгнах по лекари. За начало се оказа,че лекуваме 3 месеца гъбички и на ред беше една малка раничка,но всъщност нищо конкретно не са ми правили. Ехографията е от близо 2 месеца и няма нищо.Сега трябваше да ида за гъбичките на преглед,но вчера ме сюрпризираха с тази диагноза. Дефакто нищо конкретно,сега тръгвам по вашите стъпки. Спермограмата също не е идеална,но е правена в обикновена лабортория и ни предстои нова в клиника по стерилитет.Но все изчакваме като мислим,че е по-добре да изчистим гъбичките и след това да продължим,а времето лет.Simple SmileВчерашната лекарка само се изказа,че имам множество фоликули на единия яйчник,а другия по-малко. И понеже са профилактични прегледи пишат на един лист заключения и там е написала горните стряскащи размери.Написала е и матка с ПЗР-39м и end-14м. Това е,директно в клиника по стерилитет ме прати.
А всъщност тези фоликули ги виждат сега преди да ми дойде М.,който закъснява 7 дни.

# 9
Здравей,

малко странно е, че са ти открили СПЯ така от веднъж и то на профилактичен преглед във фирмата....За да си спокойна си направи хормонални изследвания и посети гинеколог и ендокринолог. Може би е добре да започнеш от ендокринолога....Ако се интересуваш мога на лични да ти пиша аз при кой ходя заради този проблем.
Ако наистина имаш СПЯ може би ще ти предложат лапароскопия, но за сега нищо незнаем, така че не се шашкай,а и е несериозно да се говори за такава диагноза преди да видиш хормоналните. Според мен само са те ошашкали! И все пак един от признаците е нередовен цикъл....

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 103
Писах ти на лични,но кутията ти е препълнена. Незнам дали разбра,но не съм от Сф,а от Бургас.

# 11
  • Мнения: 763
В никакъв случай не прибързвай с лапароскопии. Много е важно да намериш наистина добър гинеколог и ендокринолог. Не по-малко важно е да направите изследванията в доказана лаборатория. Две години не са никак малко. Остави ги тия гъбички и започвайте с изследванията. Първо - повторете спермограмата в клиника по стерилитет, най-добре в София, после си запази час при добър гинеколог и ендокринолог. СПКЯ не означава задължително лапароскопия, ако откриете от какво е предизвикана тази болест, с малко пиене на лекарства нещата могат да се наредят и без хирургическа намеса. Често ли се случва да ти закъснява? Забелязала ли си нетипично окосмяване и напълняване? Защото това са едни от типичните синдроми на СПКЯ. И аз съм с тази диагноза, и сега ми предстои доказване на инсулинова резистентност, която е фактор за СПКЯ. Но пак ти казвам, с един преглед не може да се постави такава диагноза. Обърни се към специалисти, без да се бавиш повече, пусни си необходимите изследвания, и после ги дай да ги коментираме тук. Успех ти пожелавам и действайте  Peace

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 103
Ще ви послушам,момичета и ще ви кажа какво е положението.Ще изчакам сега да ми дойде и да ида втори път да видим какво е положението. За симптомите така както говорите като че ли ги имам. Надморменото тегло винаги ми е било проблем от дете и незнам дали сега е симптом. Редовно се мъча с диети,дори сега пак,защото четох,че регулирането на килограмите е важно.

# 13
  • Мнения: 1 335
Ама как лапаро за фоликулярни кисти, дето не са доказани ...
Към авторката: душко, тука някъде из страниците имаше тема по кое време се правят изследвания на хормоните. Хвърли едно око. Имай го предвид при започването на следващия цикъл. Хормонките ще покажат дали имаш СПКЯ.
Поуспокой се и потърси още едно мнение (за предпочитане с резултати от хормоните)
Успех!

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 103
Да,имам предвид дните за изследване на хормони и ще предприема едно пътуване след това до софия за консултации там.

Общи условия

Активация на акаунт