Разширено бъбречно легенче!

  • 19 891
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 100
Вчера на фетална морфология ми откриха разширено бъбречно легенче на бебето! 5,6мм
Засега отклонението било в нормите, но можело и да нарасне!
Имал ли е някой подобен пролем?
До колко може да е опасно за беба и какво да очаквам, ако проблема се развие?
Ако някой има повече инфо за този проблрм нека сподели!
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 2 575
Първо да кажа, че май темата не е за точно тук и сигурно ще я преместят модераторите.
Аз имах ( имам) същия проблем с моя бебо - вече порастнал.
При него беше двустранна хидронефроза, като освен разширението се задържа и вода. Не се притеснявай - началните пренатални мерки бяха - околи 10-12 мм на двата бъбрека (над нормите), като се очакваше да се оправи след раждането или ако не - то да се следи периодично. Така и стана- сега на 3 месеца ходим контролно при д-р Буева - задължително и вас там ще пратят живот и здраве като се роди бебка. По принцип това е хронично заболяване и не е опасно - още повече, че при повечето случаи с възрастта се израства и изчезва.
При нас след раждането бяха по 7-9 мм, после намаляха на по 5мм, така че няма страшно - само важното е да се следи периодично развитието.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 100
Аз днес се чух с д-р Буева и се разбрахме след около 20 дни да отида да ме прегледа!
Благодаря ти за бързия отговор!

# 3
  • Мнения: 2 575
Хайде дано всичко се оправи бебка като се роди!! Успех при Буева.Не се притеснявай!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 110
Цитат на: Ybag
Вчера на фетална морфология ми откриха разширено бъбречно легенче на бебето! 5,6мм
Засега отклонението било в нормите, но можело и да нарасне!
Имал ли е някой подобен пролем?
До колко може да е опасно за беба и какво да очаквам, ако проблема се развие?
Ако някой има повече инфо за този проблрм нека сподели!
Благодаря предварително!

Привет! При мен също откриха и на двете бебета разширени бъбречни легенчета при ФМ. Аз ходих още в 16-та седмица. Доц. Томова каза да отида пак към края да ги види. Каза, че при момчетата се среща често. Аз мислех да не правя втори преглед, че нещо много скъпо ми излиза х2. Сега обаче, като чета написаното от вас и започвам да се притеснявам. На теб обясниха ли ти нещо конкретно, как се процедира след раждането и какво ще предизвика това.
Може би и аз трябва да направя консултация с д-р Буева. Някакви координати ще ми пуснеш ли на лични. Благодаря предварително!

# 5
  • София
  • Мнения: 2 100
Ами след раждане се прави задължителна консултация със специалист зада се установи дали тази аномалия се е запазила след раздането и доколко!
Сега ще следят дали нараства! Засега е някакви нормални граници!
Можело да предизвика инфекция на бъбреците и затова се следи периодично!
А аз много се нашашках, защото ми казаха, че може нищо да няма, но може и до  оперативна намеса да се стигна!
Трябва да се наблюдава!
Ще ти пратя телефона на Буева!
Прецени си сама дали да правиш консултация!
На мен ми каза , че ако е леко увеличение, може и след като се роди детето, ама ако исакм да отида след20 дни да види и тя! За мое спокойствие един виД!

# 6
  • София
  • Мнения: 725
Здравейте мили мами,

но Жожи също доц. Томова му беше открила разширени бъбречни легенчета при преглед в 20-та седмица. Отклонението беше в нормите и тя каза, че най-вероятно плода е момче с фимоза и да не се притеснявам. Отидох пак в 7-ия месец - нямаше увеличение или отклонение и се разбрахме Жожи като се роди да го водя при нея на преглед.
Жожи като стана на месец го водихме - всичко беше наред, дори му направи и кардиограма. Страхотен специалист и човек е тая жена!!!
Не се притеснявай мила - щом е в норма не е нищо страшно!

Поздрави и леко бременеене

# 7
  • София
  • Мнения: 2 100
Ох гледам да не се притеснявам, н о при мен бебетое момиче е в 7ми месец си има разширение, в 20 седмица неоткриха подобно нещо!Дано не нарасне!

# 8
  • София
  • Мнения: 2 100
Има ли момиченца с подобен проблем?

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 56
И на нас ни откри доц. Томова разширени бъбречни легенчета когато бях бременна в 20 седмица и каза моята лекарка да ги следи. Обаче когато отодох при нея тя каза, че не вижда да има такова нещо но ме изпрати за консултация при д-р Димитрова от Майчин дом, която е специалист уролог. Тя също не видя нишо, но ми каза да отида на контролен преглед в 32 седмица и аз отидох. Тогава легенчетата бяха в гранични стойности и тя каза като се роди бебето да отидем на консултация при д-р Буева. Когато бебето (момче) беше на 2 месеца отидохме при д-р Буева, обаче някои излъгал мъжа ми, че е без часове и когато отидохме имаше много хора. Затова го заведохме в частен Детски медицински център, прегледаха го с ехограф и лекаря каза че му няма нищо. Каза че това разширение се получавало защото бъбреците били в процес на развитие.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 100
а някой зне ли какви са граничните стойности?

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 56
А бе честно да ти кажа не помня, но знам че те са различни през различните седмици от бремеността.

# 12
  • Мнения: 2 575
Цитат на: Ybag
а някой зне ли какви са граничните стойности?


Да - до 8мм е в границите - а ние бяхме с патология пренатално - по 10-12 мм и двата бъбрека.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 100
горе долу в коя седмица!
Аз съм на 29 седмици, значи 5,5мм е в граници!

# 14
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
и на мен в 20 г.с ми бяха казали, 4е  е с увели4ени бъбре4ни леген4ета , но в нормата, защото е мом4енце. Слава богу вси4ко е о.к. Надявам се и при теб да е фалшива тревога.

Общи условия

Активация на акаунт