Въпрос за болничните

  • 1 139
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 268
 Здравейте:)
Извинявам се за глупавия въпрос, но някой има ли идея дли има ограничения в дните, през който сме в болнични? Детето ми е на две години и осем месеца, но много боледува и през седмица съм в къщи. От работата не ми правят проблеми, но се забелязах, че в картона му пише еди колко си дни от 40. А като свършат какво се прави?
Благодаря предварително за отговорите  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 2 104
пращат те на лекарска комисия и тя ти издава болничния

# 2
  • софия
  • Мнения: 257
В една календарна година имаш право на 40 дни издадени еднолично независимо дали са за теб или за гледане на дете или възрастен, в тези дни не се включват дни за карантина или престои в болница.След като изчерпаш 40 дни с прекъсване в календарната година личния те изпраща на лекарска комисия и тя ти издава болнични колкото е необходимо.Лошото е ,че за всеки повод личния лекар трябва да те праща до лек.комисия.  Друго ограничение, което има за болнични за гледане на дете е при плащането- за една календарна година са платени 60 дни, а следващите се водят неплатен отпуск от работа-оправдават отсъствието от работа но няма пари.

# 3
  • Мнения: 268
 Благодаря много за информацията  bouquet
А календарна година от 1 януари, до 31 декември, нали?
А не от деня, на първия болничен...

# 4
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Благодаря много за информацията  bouquet
А календарна година от 1 януари, до 31 декември, нали?
А не от деня, на първия болничен...

на мен , лекар ми беше казал, че се брои една година назад , от болничния...не се брои в рамките на 1 календарна година...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 677
В закона пише календарна година, значи от 01.01. А може ли някой да ми каже къде е посочено, че болничните, издавани от личния лекар, са ограничени само до 40 дни и къде пише, че общо са 40 дни, независимо дали са за теб лично или за гледане на дете?

# 6
  • софия
  • Мнения: 257
Една календарна година започва от 01.януари и свършва на 31.декеври. Тези неща ги пише в Наредбата за медицинската екпертиза на работоспособността и правилника към нея и мога да гарантирам ,че са така.

# 7
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
значи моя лекар, не се е осведомил правилно, щото и той не беше наясно и ходи да пита главния Thinking

# 8
  • Мнения: 268
 Благодаря много за отговорите  bouquet

# 9
  • Хасково
  • Мнения: 995
В закона пише календарна година, значи от 01.01. А може ли някой да ми каже къде е посочено, че болничните, издавани от личния лекар, са ограничени само до 40 дни и къде пише, че общо са 40 дни, независимо дали са за теб лично или за гледане на дете?
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност на един осигурен се издава еднолично от лекуващите лекари и стоматолози до 7 дни непрекъснато, независимо дали той се разрешава от един или повече лекари, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година.

Наредбата я има в сайто на НОИ http://www.noi.bg/

# 10
 http://www.odit.info/?s=6&i=76277&f=3

Мили момичета, прочетете горното и ще ви стане ясно.
Можете и друг път да ползвате информацията на горния сайт.
Поздрави ,
баба Искра

Общи условия

Активация на акаунт