ЗаЩо се врьЩат хората в Бьлгария?

  • 25 816
  • 283
  •   1
Отговори
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Пьрво искам да кажа ,4е нямам никакво желание да плУвам по Бьлгария Naughty.

Онзи ден си отидоха едно семейство с две деца ,бяхме много близки,децата ни все бяха заедно....сега ми е мь4но.Мьжьт на приятелката ми каза ,4е в Бг имало пове4е работа пове4е вьзможности Thinking,аз сериозно по4нах да се замислям....може би наистина вьрвим на добре newsm78.От миналата година на 50 бг форумки на които пратих карти4ки сега 20 от тях са си ве4е в Бг.
Иска ми се да попитам и вас...мислите ли 4е в Бьлгария има вьзможност в момента за реализация....все се питам заЩо толкова много хора се прибират"за винаги" нали уж там е много зле Thinking.
Познавам хора ,които се прибраха и после пак се вьрнаха,но ми се струва ,4е пове4ето не се врьЩат ...
Просто ми е интересно,дали наистина неЩата са се оправили????

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля, че повечето ( не всички, разбира се) хора, които се връщат в България са хора, които са били в чужбина не заради самата чужбина, а за възможностите за работа и изкарване на пари. Съответно тяхната нагласа не е "тук ще съм завинаги", а "един ден ще се върна".
Тези, които имат други мотиви за живеене тук по-трудно ще направят крачката обратно.

Опитвам се да не гледам черногледо, но нещата са се оправили за малък процент хора. Когато си над определена възраст, живееш в малък град и т.н., то тогава шаносвете са много по-малки ( и за там живеещи и за завърналите се). В + в момента за завърналите се е, че все още в България се гледа на всичко идващо от Запад  като по-добро. Познавам хора, които получават с пъти повече пари и веднага назначени само, защото са били няколко години в чужбина. 

п.с. Стана ми интересно кои са тези форумки, които са се върнали ( сещам се само за една). Ако не е тайна да споделиш.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 14:58 от Kalinka

# 2
  • Мнения: X
всеки има своя версия
мои познати се върнаха от една скандинавска държава заради засилен расизъм спрямо тях и децата им
но и защото си имаха бизнес в БГ, който искаше наглеждане

мисля си, че ако живея в Испания, също бих била там за определено време
докато за Швеция - искам да си остана тук ... засега

Kalinka, това за парите поне при нас не беше вярно
за съпругът ми беше много трудно да намери работа
но виж, на мен ми помогна фактът, че съм била извън БГ
но в никакъв случай не сме взимали повече от преди (Дания)

за мен честно казано значение има не само възможността за бизнес в БГ, но и цялата обстановка, която засега не ми харесва - като почнем с бюрокрация, подкупи, безумни закони и стигнем до уличния трафик напр

но какво ще стане, не знам
може и да се върнем някога

# 3
Вал, много интересни въпроси задаваШ  Simple Smile


първо, това 4е някой е в 4ужбина, не озна4ава 4е живее добре

второ, дори и да живее добре може много патологи4но да 4увства липсата на България, киселото мляко, зеле , сирене, рила, 4ерно море и про4ие от темите

трето, това 4е живееШ в Бг, не озна4ава 4е живееШ зле и 4е в 4ужбина обезателно Ше си по_добре

светът е Шарен ....

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Под изкарване на пари не разбирам милиони ( е, някои може и това а правят  Wink).
 

# 5
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аа, не знам, но Ще 4ета с интерес версиите.
аз такива познати нямам, с изкл4ение заминалите  за Германия '89/'90 , които изкараха година/година и половина на социални помоЩи и като им казаха, 4е приклЮ4ват, ако не си намерят работа, купиха по една кола и се прибраха.
еех, стари времена  Laughing

# 6
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Ами , може би защото все повече осъзнават че чужбина нищо не им дава и че се чувстват като риби на сухо.

# 7
  • Мнения: 515
Ами аз си мисля, че има все повече възможности за развитие в България! А защо се връщат? Мисля, че по-скоро от носталгия! Ние искаме да се връщаме, защото културните различия между нас и норвежците се оказа прекалено големи!

# 8
  • Мнения: 7 914
Аз например не мога да си представя да се върна в БГ завинаги....
от много неща съм отвикнала.... дори и да си намеря добра работа, трудно бих се примирила с неуредиците от страна на бюрокрацията- не става на въпрос, че тук я няма, но е по уредена... например взимаш си номерче, а не се биеш за да стигнеш до някое гише; не спират да те обслужват, понеже им се развалил компютъра; а също и огромното предимство на интернета тук е нещото, което липсва в БГ....

има и други неща...ама те са дъвкани дъвкани... няма смисъл да ги споменавам Peace

# 9
  • Мнения: 1 329
Връщат се защото родителите, приятелите и забавленията са там.
Могат да оставят детето/децата на някоя баба или детегледачка и да излезнат вечер.


Не знам, сложен е отговора на този въпрос. Чужбината дава и много и малко. Според мен смятам че ощетява емoционално, и човек доста може да изгуби от себе си. Живота е доста монотонен и не на последно място има дискриминация. Чужбината обаче дава възможност за по-добър стандарт  в сравнение с България.

Тук имам поглед върху доста различни ситуации, студенти които завършват и си тръгват за Бг с  ясното съзнание че биха работили в Германия за много пари, ако им се отдаде възможност, тоест някога..., семейства с деца които предпочитат спокойствието и които са тук от последните 7 -8 години и не искат да си разрушават стереотипа, и работници, които са дошли за изкарат колкото се може повече пари за да подпомогнат семействата си в България.

За мен лично, на мен климата не ми понася, може да ви звучи странно, но е факт.
И да, бих се върнала в България, защото има неща които тук не ми харесват.

Мисля че има много възможности за професионално развитие в Бг сега, друг е въпроса колко се използват.

# 10
  • Мнения: 249
Връ6тат се тия, които са били навън само заради пари. Огромна разлика е да живее6 и да мисли6 само за парите, които трябва да изпрати6 тук и там, и да живее6 нормално, като бял 4овек. Много хора не са в състояние да се приспособят и виждат само негативните страни на новото об6тество (което пък не озна4ава, 4е те са негативни, а просто нови). И най-ве4е добре платената работа е фактор. Аз имах добра работа в Бг, имам добра работа и сега. Никога не бях мислила да излизам от Бг, но сега пък нямам намерение да се връ6там. 4овек се променя към добро или ло6о. Ако не - е по-добре да се премести6, където ти е мястото.

# 11
  • Мнения: 181
Водиш ли си списък на тези, които са се върнали и горчиво съжаляват за това? Ако си водиш включи ме и мен. Не се върнах по мое желание, а по желание и огромен натиск от свекитата. И въпреки, че сега съм добре - с жилище, дете и добра заплата - няма и ден в който да не съжалявам, че се върнах. Зависи къде си и дали имаш добра реализация, но има места, от които е престъпление да се върнеш  Cry Cry Cry
Не, в България нещата не се променят към по-добро, не се заблуждавай.

# 12
  • България
  • Мнения: 1 090
Това ми се струва много краино мнение,4е се връ6тали,тези които били навън за пари. #Crazy
Аз мисля,4е е то4но обратното,остават навън тарикатите и интерес4иите,и тези,които са омъжени в 4ужбина...

Аз като съм тук половината си живот и кво,по- голяма норвежка от тях нямам намерение да ставам Crossing Arms

Нека де не бъркаме адаптираността с 4уждопоклонството Wink

# 13
  • Мнения: 1 329
Ами , може би защото все повече осъзнават че чужбина нищо не им дава и че се чувстват като риби на сухо.

Ако си добър в България, си добър и в чужбина.  Peace


# 14
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами , може би защото все повече осъзнават че чужбина нищо не им дава и че се чувстват като риби на сухо.

Ако си добър в България, си добър и в чужбина.  Peace




Yes  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт