За или против залепване на естествен паркет за пода?

  • 8 723
  • 13
  •   1
Отговори
  • На село
  • Мнения: 873
Предстои ни поставяне на естествен обикновен паркет (ясен) в трапезарията. Фирмата, от която го поръчах, се занимава също и с редене, циклене и лакиране и мисля да ги ангажирам и за поставянето му. Работят по технология със залепване на паркета за пода, директно върху замазкатата без използване на подложка, преди това грундиране и т.н. все неща, които не разбирам. Мъжа ми е против залепването на паркета, защото никога повече нямало да може да се пренареди, ако се наложи, не можел да се отлепи, а ако се отлепи, ставал практически неупотребяем. Мнението му не може да претендира за компетентност, така че ако имате опит със залепване на естествен паркет, моля да споделите. Предимствата са ми горе-долу ясни - не скърца, не се образуват след време фуги, ако се свие леко. А недостатъците?
В другите стаи сме с незалепен паркет без подложка, който поскърцва и има фугички тук-там. Как да го наредя?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 47
И на мен ми предстои поставяне на естествен паркет. За сега съм на мнение да го лепим, но ще следя темата.

# 2
  • Мнения: 1 655
Ние го залепихме за замазката. Мъж ми вече го пренарежда на места, тъй като се беше надигнал, та не е вярно, че не може да се отлепя и пренарежда. Съгласна съм с предимствата, които си изброила.

# 3
  • София
  • Мнения: 815
Здравейте,
По принцип тази дилема винаги седи когато се поставя естествен паркет.
Когато на мен ми беше времето да слагаме нашия, преди около 6 години, и ние много се чудехме как да го направим. Избрахме варианта със залепването. За мен плюсовете на това решение са, че особено ако е гладък пода на практика няма да се налага пренареждане. Нашия за 6 години не е мръднал, не скърца и е все така прекрасен както когато го сложихме. Аргументите на майсторите тогава бяха, че така паркета става практически вечен, няма никога да се наложи пренареждане, едиствено ако се издраска лаковото покритие - циклене и лакиране. Аз съм доволна.
Няколко съвета обаче: Ако решите да го лепите си вземете качествено лепило - ние ползвахме такова на Хенкел.
Апропо, скоро пак ще сме новодомци и мисля пак да го залепим.
Поздрави и безпроблемно комуникиране с майстори   bouquet

# 4
  • Мнения: 192
Ако сте в ново жилище, не бързайте със залепването! По добрия вариант е да се нареи, да се изчака една година до пълно изсъхване на строителната влага и едва след това да се пренареди и залепи.
В друг случай не е  проблем да се лепи, но след като го закупите го оставете около месец в помещението за да "поеме' наличната влага , т.е. да се "адаптира" към помещението.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 952
Винаги се оставя в помещението да се адаптира - фирмата, от която купувате и паркетчиите ще те посъветват колко време да престои. Ориентировъчно от седмица до месец - според паркета, даденостите на помещението, сезона. Дори ламината има нужда от адаптация  Simple Smile Естествено, когато се внесе паркета в помещението, то трябва вече да е сухо и отопляемо предвид сезона в момента. На практика всички паркетчии вече мерят влагата.
Подложка ти трябва, ако пода е прекалено крив или искаш допълнителна изолация. Паркетната фирма ще огледа пода преди да се уговорите окончателно и преди да внесете паркета - дали трябва да се оправя замазката - влажен процес!, дали е по-лесно с подложка - зависи ти как си планирала нивата и преходите в настилките. Предполагам вече сте съобразили нивата на другите настилки с дебелината на паркета.
Хубавото на залепения паркет е, че не скърца.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 360
преди няколко години имахме същата дилема. накрая решихме да не лепим.
мъжът ти е прав в разсъжденията си, че веднъж залепен паркет няма пренареждане и причукване.
ако материалът е достатъчно сух (което рядко се случва в наши дни) и адаптиран към помещението - може да се залепи.

# 7
  • Мнения: 7 640
ако паркетът е залепен, няма да има нужда от пререждане и пречукване, каквото и да значи това.
Иначе- ще го потягаш всяка година и пак ще скърца, влудяващо е просто.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 360
Фокси, ако паркетините не са изсъхнали добре, залепването няма да предотврати свиването на дървесината (особено, ако става дума за бук). за това става дума.

# 9
  • Мнения: 7 640
Фокси, ако паркетините не са изсъхнали добре, залепването няма да предотврати свиването на дървесината (особено, ако става дума за бук). за това става дума.


да, така е.
Имах предвид, че дори перфектно изсъхналият паркет, независимо как е нареден, ако не е залепен, задължително се разскърцва след известно време.
Просто дървото е "живо" и реагира при смяната на влажността като се сменят сезоните.
Лични наблюдения, базирани на обяснение от разбирачи.
Не претендирам за достоверност Peace

# 10
  • Мнения: 46 490
Нашия не го залепихме първия път, стана  наводнение, наду се, пренаредихме, този път с лепене, сега се надявам да не мръдне, дори, ако се намокри  Peace

# 11
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Според мен Dembi е права!  Peace

# 12
  • На село
  • Мнения: 873
Момичета, благодаря ви - след като ви прочетох отговорите, реших да го залепим. За адаптирането на паркета към помещението и аз го знам, но тук се появява друг въпрос - в част от това помещение ще слагаме теракот - тъй като това е мокър процес, редно ли е да държа паркета там, няма ли да поеме още повече влага?  А иначе мисля да изчакам 2 седмици след слагането на теракота, преди да започнем с паркета, поне толкова ми казаха и паркетчийте, и майстора за теракота. Сградата е стара, не е ново строителсво и новите настилки ще се слагат на отдавна правена замазка, върху която в момента има залепен балатум.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 952
А иначе мисля да изчакам 2 седмици след слагането на теракота, преди да започнем с паркета, поне толкова ми казаха и паркетчийте, и майстора за теракота. Сградата е стара, не е ново строителсво и новите настилки ще се слагат на отдавна правена замазка, върху която в момента има залепен балатум.
Нищо не прави без да измерите влажността. Намери си фирма, която мери влажността и след това решава какво да прави, останалото са импровизации.

Общи условия

Активация на акаунт