Типично

  • 17 231
  • 178
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Седя си днес на на гарата и гледам как децата, докато чакат масово ръфат това ( предимно само със сирене, зеленчука липсва):

и как вече 5 години не мога да свикна на това типично ядене за закуска и обяд тук.
Както казва една позната: "Като започнах работа и не можех да се начудя как всеки си вади : и почва да яде. Сега съм станала същата...."
На мен ми е толкова сухо, че....

Какви са типичните неща ( не само за ядене  Wink ) в страните, градовете, провинциите, където живеете?
Ще добавям после....

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 22:28 от Kalinka

# 1
  • Мнения: 515
А, Калинке ти да не пребиваваш в Норвегията,бе !   Laughing

Шегувам се, знам, че си в Холандско! Ама и тук само това се яде сутрин и обед(вечер- кренвирши)! 2 листа съм изписала с възмущение на тая тема!  Grinning

# 2
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Ами и тук е така...И аз още се пуля....Те пък ми се чудят как не ми е омръзнало да си нося зеленчуци и да си правя салата с българско сирене! Питат ме какво ям за вечеря - казвам - готвено или салата...И те "Тц тц тц, много здравословно се храниш"...Какво да им обяснявам, че имам проблем с килограмите и че ако жуля сандвичи ще надяна плувния пояс като повечето от момите тук....Пък те да си се подсмихват....

# 3
  • Мнения: 203
Ми, типичните неща са много, понеже казваш да не е само за ядене...Даже не знам от къде да започна
1. Масовото каране на коли, гледаш пред барчето 7-8 коли, а вътре 2 човека, питаш се на кого са другите коли? Никой не ходи пеш, за 20 м. сядат на колата, затова са и дебели. както вече май бях писала, живеят на "4 колелета", така каза майка ми
2. Слушането на типичната народна словенска музика (народно-забавна глазба). Интересно е, че и младите хора си я обожават тая музика и е определено предпочитана пред популярната музика, въртяща се по МТВ, например. На всякакви празници, било то сватба, Нова година, рожден ден, събиране по друг повод, задължително присъства оркестър от 2-3 музиканти, свирещи народна музика. На почит е и сърбо-хърватската музика, нещо а ла нашия поп-фолк.
3. Ходенето на църква, всеки ден към 6-7 ч., в зависимост точно кога е службата и задължително в неделя сутрин. Който не ходи го гледат малко като "черната овца"
4. Църковната камбана бие нон стоп, до полудяване, звъненето й винаги има някакъв смисъл,който мене изобщо не ме интересува. Не ме питайте как се издържа, живеем на 5 метра от църквата!
5. Липсва понятието "обедна почивка", от 2 до 4 се пилят дърва, правят се ремонти, коси се трева, слуша се музика, ходи се на гости....
6. Ето сега се сещам - ходят си на гости без предупреждение, например в неделя в 13.30 на обяд ми се изтърсват някакви роднини на мъжа ми, неканени и не обадили се предварително.
7. Почти всички имат ниви, трактори и отглеждат картофи
8. Всички гледат цветя, най-вече един вид мушкато, почти всички си украсяват редовно къщите с украси според сезона и евентулано наближаващ празник

За сега се сещам това.
Иначе за сандвичите, аз МНОГО мразя сухи сандвичи, адски ми е сухо, не мога да ги сдъфча и преглътна, да не говорим, че не обичам сирене и кашкавал Sick

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Розабел,
имам приятелка тук от Словения и сега като я видя ще й кажа какво съм научила за Словения. Беше ми много интересно да прочета какво си написала.

Не мога да се сдържа да не пусна и другото много типично нещо тук. Учат децата от най-ранна възраст всичко да си записват в него. И така до старини.....Става дума за:

# 5
  • Мнения: 7 914
Kalinka показала си наистина едни от от най типичните неща
всичко живо яде ботърхам(че)( Kalinka  е показала какво значи) а превода е  масло-салам- независимо какъв е  сандвича е ботърхам, дори и да е филийка намазана с фъстъчено масло Crazy, или се яде наобяд

 А това да си записваш всичко ми се струваше многооо странно ...но сега имам нещо подобно за стена и ми е много удобно... в тази връзка се сещам и за календара за Р.Д-тата... който висят в тоалетните Mr. Green и представляват ето това:




Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 00:50 от звездичка

# 6
  • Мнения: 1 128
Става въпрос за Испания
ето това се яде много, даже го слагат и във франзелите Mr. Green.Картофи и яйца( обожавам го).Казва се тотия
.Това е така наречения хамон, тоест сушен свински бут.
Всякакви виове суджуци......като ходят за дълго по чужбините много им липсват Mr. Green та семействата все пращат Mr. Green
И сега нямам повече време, другите ще ме допълнят Mr. Green

# 7
  • Мнения: 780
friki, дай набързо една изпитана автентична рецепта за тотия, please.  Mr. Green

Kalinka, дневниците и всеки друг вид graphic organisers са широко застъпени и в тукашната образователна система по понятни причини. Дали електронни или в традиционната хартиена форма, всеки притежава такъв и след училище.
И у нас виси календар до телефона с всички празници, ваканции и т.н., на който записваме предстоящи ангажименти.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мда, сухият сандвич и тук царува - за закуска хляб с конфитюр или кашкавал, за вечеря пак хляб с кашкавал и мазен салам Shocked
аз също си готвя за вечеря и обикновено ме питат защо си губя времето Crossing Arms

органайзерите са във всяка чанта. аз забравям да пиша в него Embarassed

пеша не ходят, но спортуват newsm78

носят бели чорапи с черни обувки, сандали с чорапи ooooh!

# 9
  • Мнения: 1 132
Като гледам май ще се местия към испанско.Обожавам тортия и хамон.
Да добавя и аз нещо типично холандско-яденето на сурова херинга.Рбата се остъргва от люспите, поръсва се със сол и лук

и се похапва ето така:


Полива се с обилно количество бира, защото както казва тук- рибата трябва да плува.  Joy

# 10
  • Мнения: 1 294
Я да отчета Норвегия аз...  Laughing

1. Яде се така нареченото матпакке на работа, което може да е кактото си искаш обаче в 99% от случаите е филия с жълто или кафяво сирене (нещо като нашия кашкавал).
2. Всеки четвъртък е кумладаг, демек яде се кумла за вечеря, което представлява картофени топки с бекон, сос и пюре от цвекло.
3. Кафявото сирене заслужава отделна точка, това е нещо като кашкавал с вкус на карамел. Ужасна гадост според мен, но те си го харвсват, яде се върху филий, питки и всичко от рода.
4. Кремвирши на грил - лятото през уикендите си е направо основно занимание.
5. Пиенето на кафе. Най-гадното кафе което съм опитвала тип шварц, рядко и блуткаво, но се пие в огромни количества по всяко време на деня.
6. Фериепенгер - най любимото и не е свързанос ядене. Това е заплатата за юни, която е в размер на 10,5% от годишния доход и не се облага с данъци с цел да получат хората  пари на куп за да идат на почивка.
7. Писането в бележник е популярно, човек трудно помни всички ангажименти на децата (тренировки, срещи, уговорки с приятели,  както и собствените ангажименти) Синът ми е на 1.5г. и почвам да усещам как му изпускам края да помня плановете в детската градина,  ходене по разходки, клубове, поръчки за какво да се донесе или облече за&на детето, рождени дни на приятелчета и т.н.
8. Ходенето на разходка, във всякакво време заради самото ходене на вън.

# 11
  • Мнения: 7 914
ха! и още нещо... масовото оставяне на дамските чанти по земята.. няма значение дали си на гости или на кафене/ ресторант и тн - закрито или не Crazy

# 12
  • Мнения: 1 550
беше ми странно в началото, че холандците хапват майонеза към пържените картофи или други пържени хапки, вместо кетчуп. свикнах! но това, че се залива масово картофи, месо и какво ли не със фъстъчен сос (pindasaus) Sick не можах да свикна Crossing Arms той се ползва, по принцип към kipsate (пилешки шишчета от Индонезийската кухня) и аз го хапвам само ако мъжът ми го е приготвил, иначе не Naughty

друго нещо, когато отидеш на рожден ден или просто на гости, се сервира първо нещо сладко (парче торта, или по една бисквита не всеки) към кафето/чая. след това се предлага вино/бира с хапки.

сутрин във влак и какъвто и да е друг обществен превоз всеки вади сандвичи или каквото там има и почва да тъпче. дали има бременни жени или малки деца, няма значение. а от разни миризми може да се задушиш, защото всеки си е намазал сандвича с какви ли не странни неща Sick
масово се хапва и по време на лекции, което за мен е пълно неуважение към преподавателя. лекциите са 45 мин и след това винаги има почивка от 15 мин. така и не разбрах, защо не изчакат почивката newsm78

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

масово се хапва и по време на лекции, което за мен е пълно неуважение към преподавателя. лекциите са 45 мин и след това винаги има почивка от 15 мин. така и не разбрах, защо не изчакат почивката newsm78


и мен това ме потресе. Shocked
имам колежка, сигурно е 40 кг. все е със садвич в устата.
закъснява 15 мин. за лекция, влиза със сандвича, садя най-отпред, защото няма другаде места ,започва да шумоли Crazy и да го яде поне половин час.

или се вади кутия с нарязани моркови и ябълка и се хрупа ooooh!

не го разбирам аз това Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 3 880
"Като започнах работа и не можех да се начудя как всеки си вади и почва да яде. "
Добре де, ами ако няма стол или ресторант наблизо, гладни ли да стоят по цял ден newsm78 Или буркан с манджа да изкарат Wink Не всеки издържа цял ден на няколко пърченца краставичка Wink
И тук се ядат сандвичи, но аз ги намирам за по-добър вариант от мазните баници и тестяните кифли, които ние ядяхме навремето в междучасията.  Confused

Общи условия

Активация на акаунт