Диабет и наследственост

  • 1 074
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте, бих искала да споделя с всички вас един проблем, който ме притеснява. От една година живея с приятеля ми, който  е диабетик от втори тип . И двамата искаме да си имаме бебе, но аз ужасно много се притеснявам от това дали заболяването се предава по наследство и каква е възможността за това. Моля, ако някой има информация нека да я сподели тук.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 783
Има фамилност в предразположението към Диабет тип 2. Но заболяването се развива при определени условия - наднормено тегло, нарушение в мастната обмяна, стрес. Т.е. изявата на предразположението може да бъде избегнато.

# 2
Благодаря ти Im im,
 Ти си първата която ми отговаря. Това което ми казваш до някъде ме успокоява, но бих искала да чуя и други мнения, защото ми минават какви ли не неща през главата.Понякога с дни не мога да мисля за нищо друго, а от това връзката ни страда. В неговото семейство няма други прояви на болестта и това ми е някаква утеха.Информация в мрежата има много, но не и по въпросите за наследствеността, затова се обръщам към всички Вас, който живеете с този неканен гост. ИСКАМ ДЕТЕ, но притеснението ме съсипва. 

# 3
  • София
  • Мнения: 1 783
Диабет тип 2 въобще на засяга децата, това е заболяване на хора над 30-33 годишна възраст. Ако в детска възрас не му заложиш бомби със закъснител, вероятността предразположението да се изяви в активна болест е малка.

Последна редакция: ср, 07 ное 2007, 21:56 от Im_im

# 4
  • Мнения: 2 197
Въпроса за факторите, причиняващи диабета са спорни в световен мащаб.
Няма научно доказателство, че диабета се предава по наследство.
Да, може да се каже, че наличието на диабет при един от двамата родители е рисков фактор.
Но не може да се твърди, че непременно ще се отрази на бъдещото здраве на детето.
Аз съм диабетичка (1 тип) от 26 години. Дъщеря ми засега е абсолютно здрава.

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Никой не е застрахован срещу диабет още повече с болен родител. Не мисля обаче, че това може да е повод за притеснение. Всеки се ражда с някакви заложени болести, а дали ще се развият зависи от много фактори.
В нашия род почти всички са диабетици, а при мен се отключи множествена склероза- друго уж наследствено заболяване.

Общи условия

Активация на акаунт