БГ торта ??????????/

  • 2 990
  • 17
  •   1
Отговори
Някои знае ли обикновенната Бг торта дето иа прави всяка баба и леля Simple Smile) Една моя леля я правеше много често като бяхме манички...
Съжалявам но незнам как се казва тортата... newsm78
Мога само да ви дам определение как изглежда
С домашни блатове(бели..не шоколадови)
С крем като на крем питата
И се украсява с шоколадови прачици!
Много я обичам
Някои ако знае рецепта ...Моля ви пишете!
Благодаря предварително!  bouquet
След броени дни имам рожден ден и бих искала да направя такава!

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 22:05 от nikol_k

# 1
  • Мнения: 2 755
Предполагам, че блата е пандишпанов - рецепта точна не знам, можеш да я видиш във всяка книга. А крема най-вероятно е млечен - с мляко и безцвенто нишасте или брашно. Слага се и малко масло. За това е сешам сега. Успех с тортата.

# 2
За месена торта ли става въпрос???

# 3
  • Мнения: 1 951
Сещам се за коя торта говориш, баба ми я правеше, но я поръсваше с настъргани орехи. Обаче и аз нямам рецепта, а и не знам как се казва  newsm78

# 4
  • Мнения: 3 537
Ами това си е обикновени пандишпанови блатове и домашния крем ванилия.
Аз пандишпана го правя от 3 яйца, 2-3 лъжици захар ,2 лъж натурално нишесте или брашно.
Жълтъците се разбиват с около 2 лъж.захар и нишестето докато побелеят.
Белтъците се разбиват на снят.
Белтъците се прибъвят към жълтъчната смес като се бърка леко с дървена лъжица за да не спадне.Пече се върху хартия за печене 10 мин някъде.Ако ти залепне блата за хартията още докато е горещ обръщаш и намокряш с гъбичка хартията,блата се отлепя лесно.

Крема го правя от - 1 л прясно мляко,1  1/2  чаша захар, 3 яйца, 5 суп .лъж.брашно, ванилия, 1/2/може и цяло/ пак масло.
Яйцата и брашното се разбиват хубаво.
В горещото вече подсладено със захарта мляко на котлона се налива от яйчната смес на тънка струйка при непрекъсното бъркане.Като се сгъсти крема се добавя ванилията, аз слагам 2-3 прахчета, добавя се и маслото. Това е.

И накрая като са ти готови нещата си редиш блат -крем - блат- крем. Може да сиропираш блата със сироп от вода и захар, по вкусно е с карамелен сироп.Той се прави като карамелизираш захарта и разреждаш с гореща водичка.
Това е.
После ,за украсата на тортата всичко си е до фантазия, кех ти със захарни пръчици, кех ти с шоколад, каквото ти душа иска Laughing

Това е моето виждане за домашна торта Grinning

# 5
  • Мнения: 1 640
Да,и аз мисля,че бг торта домашна е тази,която описва МИМИС.Кремът е с яйца и масло,а блатовете са пандишпанови.Украсата-смлени орехи/бадеми/,пръчици,плодове цели от сладко/бели черешки например/.Така я правеше майка ми в далечното минало.Сега пак прави,но ползва готови пакетчета за кремовете/на Йоткер и др./

# 6
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Мисля, че става въпрос за торта, на която блатовете са от яйца, олио, захар, брашно и амонячна сода. Тя е много непретенциозна, но пък лека и много вкусна. Кремът е ванилия. За съжаление нямам готовност да напиша рецептата, дано някой я знае.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Блатовете стават и от всяка една рецепта за кекс, като сместа се раздели на 2 части и се пече на два пъти - за два блата.

# 8
  • Мнения: 1 640
Сетих се и за друго-блатът наистина може да е и с олио,брашно,захар,яйца/т.е. стандартен/,но майка ми изпичаше един блат,който впоследствие разрязваше с конец на две части.Не печеше два отделни блата.

# 9
  • Мнения: 3 537
Сетих се и за друго-блатът наистина може да е и с олио,брашно,захар,яйца/т.е. стандартен/,но майка ми изпичаше един блат,който впоследствие разрязваше с конец на две части.Не печеше два отделни блата.
Да, става и този вариант.
Аз обикновенно правя пандишпанови и за торта и за руло, кексовите не смея, защото на мен все ми стават длетави Rolling Eyes Пандишпана поне съм сигурна, че винаги ми става, пу пу Crazy

# 10
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Аз се сетих за Добуш-торта - с амонячна сода и точени блатове, но за съжаление нямам точно рецептата.

# 11
  • Мнения: 224
Здравей nikol_k.Ето ти една много хубава рецепта на домашна торта,която правя аз.Разбиваш хубаво на пяна 5 яйца,добавяш 2 ч.ч. захар,1 бакпулвер и пак биеш,докато сместа се сгъсти.Прибавяш половин ч.ч. олио.Отделно си смесваш докато кипне 1 1/2 ч.ч. кисело мляко,1 пакет амонячна сода и 1 ч.л. оцет.Прибавяме и кипналото мляко към общата смес.Най-накрая слагаме 4 ванилии и 3 1/2 ч.ч. брашно.Тази смес я разпределяме в 3 еднакви купички и печем 3 блата по отделно.Когато изтинат блатовете се сиропират леко със сироп,приготвен от 1 1/2 ч.ч. вода и 1/2 ч.ч. захар.Правим крем от 2 пакета нишесте ванилия и 1 1/2 литър прясно мляко.Крема може да бъде и яйчен,като по рецептата на Мимис.Между блатовете освен крем може да сложим и счукани орехи и нарязани плодове.Най-отгоре настъргваме шоколад и украсяваме по желание.Това е ,дано да съм ти била полезна.

# 12
Уау страхотни сте!!!
Много благодария на всички ви!ИСКАМ Още сега да я направя, но ще изчакам до събота Simple SmileЗа рождения ден!Супер....
и наистина сега си спомням, че отгоре се украсяваше с настъргани орехи и шоколадови пръчици!
СУПЕР!
Благодаря много!  chef  bouquet

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 21:24 от nikol_k

# 13
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Две рецепти за домашни торти и от мен:
Торта "Снежи"
блатове:
4 яйца
2ч.ч.захар
3 с.л. олио
1 малка лимонада с 1 пак.амонячна сода
1-2 ванилии
3 ч.ч. брашно

сироп:
захар и вода(пробвала съм и да сиропирам с лимонада или швепс,става супер)

крем:
2 яйца
6 с.л. захар
6с.л. брашно
1 ванилия
1 литър прясно мляко
по желание 1/2 пакетче краве масло

Яйцата се разбиват със захарта,добавят се олиото,лимонадата с ам.сода,ванилията и брашното.Изпичат се 3 блата,върху намазнена и поръсена с брашно хартия(по лесно се изважда блата от тавичката).На последния блат може да се добави какао по желание.
В това време се сварява крема,по обичайния начин и като се дръпне от котлона му се добавя маслото.
Редим на подноса - бял блат,сиропираме(блата трябва да е изстинал/сиропа горещ),крем,кафяв блат,сироп,крем,бял блат,сиропираме и крем.Отгоре поръсваме пожелание - смлени орехи,настърган шоколад или крокан.Оставя се да престои поне 2 часа.

А ето и другата рецепта,тя е за точена торта:
Торта "Мая"
4 яйца
4 с.л. олио
1 ч.ч. захар
2 бр. амонячна сода
500гр.брашно
Всичко се омесва и се разточва на 4-5 кори.Пекат се по отделно.
Прави се крем от:
1 л. прясно мляко
8с.л. брашно
4 с.л.захар
1-2 с.л. какао
Кремът трябва да е маааалко по-рядък от обикновено.
Налагат се кора,крем,кора,крем,завършва се с крем.Отгоре се поръсва с орехи или шоколад.Престоява 12 часа,за да омекнат блатовете.

И двете торти са правени много пъти и винаги с отличен резултат!  chef

# 14
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Здравей nikol_k.Ето ти една много хубава рецепта на домашна торта,която правя аз.Разбиваш хубаво на пяна 5 яйца,добавяш 2 ч.ч. захар,1 бакпулвер и пак биеш,докато сместа се сгъсти.Прибавяш половин ч.ч. олио.Отделно си смесваш докато кипне 1 1/2 ч.ч. кисело мляко,1 пакет амонячна сода и 1 ч.л. оцет.Прибавяме и кипналото мляко към общата смес.Най-накрая слагаме 4 ванилии и 3 1/2 ч.ч. брашно.Тази смес я разпределяме в 3 еднакви купички и печем 3 блата по отделно.Когато изтинат блатовете се сиропират леко със сироп,приготвен от 1 1/2 ч.ч. вода и 1/2 ч.ч. захар.Правим крем от 2 пакета нишесте ванилия и 1 1/2 литър прясно мляко.Крема може да бъде и яйчен,като по рецептата на Мимис.Между блатовете освен крем може да сложим и счукани орехи и нарязани плодове.Най-отгоре настъргваме шоколад и украсяваме по желание.Това е ,дано да съм ти била полезна.

Именно това е  Peace

Общи условия

Активация на акаунт