Какво с дюли?

  • 1 789
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Има плодове,които обичам точно по определен начин...Дюлята определено я обичам обработена........Сурова много, много рядко ям, трябва да е много жълта,за да я ям......Една ми е сипкава......

До сега съм я правила по 2 начина:

Измивам хубаво дюлите, нарязвам, изчиствам от всички черни неща и ги нареждам в тава...Слагам вода(не много, на половината на дюлите) и отгоре поръсвам със захар и пека във фурната.....Докато омекнат! Стават разкошни,а и един аромат се носи из къщи......

Нарязвам на парчета дюлите и ги правя на компот. В тенджера вода и захар на вкус+дюлите до омекването им и ...ароматен компот! Което остане в хладилника и после като сироп се пие!

Прасковите напр. не ги обичам обработени. Тях ги ям само в суров вид(нищо че имам алергия към мъха,но много важно!)

Ще се радвам и на други идеи с дюли.......

# 1
  • Мнения: 7 106
Ето едно предложение от мен :

Сладко от дюли със стафиди и орехи

Става нещо като рачел, разкошно е!

# 2
  • Мнения: 1 909
Свекърва ми прави едно нещо, за което си умирам, нещо като плодови бонбони - ако някой знае как се казва на български, нека ми каже.
Ето рецептата:
2 кг дюли,
1.5 кг захар
ванилия (най-добре на пръчка)

1. Измийте плодовете и изстържете мъха, изчистете семките и твърдата част, нарежете ги на парчета без да ги белите   
 
 2     Сложете да заври 1,5 л вода.  Изсипете парчетата дюли и ги варете 20-25 мин докато омекнат 
 3    Отцедете ги и ги миксирайте. Сложете ги в голяма тенджера заедно с ванилията и захарта. Оставете да ври на слаб огън, като леко разбърквате, докато захарта се стопи напълно - вари се около 15 минути, докато сместа започне да се отлепва от тенджерата . Може да се добави малко лимон
 
 4    Разстелете плодовата смес върху хартия за печене и я сложете в тавичка - да бъде дебела не-повече от 2 см, за да може добре да изсъхне
 
 5   Оставете да съхне няколко дни, като я обърнете в един момент, за да иззъхне и от другата страна. След като сместа е достатъчно изсъхнала, можете да я нарежете на малки пръчици, квадратчета, ромбчета  Можете да ги оваляте в  захар, но не е задължително
 
Когато изсъхнат, плодовите парченца са готови за консумация. Могат да се съхраняват в затворени кутии по няколко месеца.
 
Изглеждат така

Общи условия

Активация на акаунт