Гинекологична и мамологична профилактика в чужбина

  • 1 641
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 306
Тук ни обединява като начало майчинството. Но то е само една малка част от нашата одисея да бъдем жени. Но с майчинството не приключва функцията на нашите полови органи, които имат нужда от периодични прегледи, за да знаем дали сме здрави поне там.
Интересува ме какви са условията за профилактични гинекологични и мамологични прегледи, какво поема касата, към която сте, как се заплащат допълнителните изследвания, през какъв период се правят. Другото, което ме вълнува е, ако се открие нещо смущаващо в изследванията през колко време се повтарят, на какво се държи в изследванията повторно и тн.
Мога да споделя моята одисея до момента покрай проблемите с лечение на възпаление, наличие на вирус и редовните прегледи.
Ще се радвам на внимание от всички вас, като особено ще се радвам Миз да се включи, за да разкаже нейната одисея.

# 1
  • Мнения: 3 367
САЩ
след 25-пап 1/гд ; след 40-мамограф 1/година
ако има минимални абнормалности и сериозна сем,история-мамогр 2/година
застраховките поемат 100% профилактика,има много програми които покриват хората без застрхв. и пак не плащат
държи се много на това,сем.д-ри са цербери зловещи,срам голям е ако си пропуснал и ти коват главата на редовния преглед 1/година
пращат картички ако си пропуснал да се запишеш като наближи година от предишния преглед
дават много инфо и диплянка как да се самопреглеждаш под душа за бучки

# 2
  • Мнения: 7 914
олелелеееееееее Вечерница
 настъпваш ме по мазола.. тук за цели 6 години само 2 пъти съм биа"прегледана" първия път при навършени 30 години ме повикаха за цитонамазка... направи я асистентка, набързо върху кушетка , с уред изваден от един шкаф  ooooh!... много ме боля и дори прокървих
втория път ме прегледа....т.с. прегледите бяха 3 .. 2 пъти за разкритие и треия...за раждане Joy

след раждане не се полага гин. преглед, да не говорим за мамография.... пипат те по корема- матката добре, нямаш температура... значи си ОК   ooooh! ooooh! ooooh!

даже квалифицираното лице, което идваше у дома ми каза :"ами то доакто раждаш не те е срам да си с отворени крака, ама псоле почва да ти е неудобно да ходиш по гин. прегледи"....
 ooooh!... нека да ми е неудобно, ама да съм сигурна, че съм здрава... а тук колкото и да се молиш до гинеколог не можеш да се добереш току така  Tired Tired Tired

ето и една статия по случая http://www.expatica.com/actual/article.asp?subchannel_id=7&story_id=994


а докато бях бременна получих нещо бактериално... и когато се обадих на дом. лекар... тя ми изписа вагинални таблетки по телефона... ooooh! ooooh! .. въпреки, че си имам кандидоза Tired


 а ако тръгнем да се разправяме за всички "компетентни' прегледи, които съм имала тук.. роман мога да изпиша Peace

# 3
  • Мнения: 7 605
Ти zа Германия си zнаеШ, ама да си кажа  Mr. Green

Цитонамаска веднъж годиШно. На мен преди 2 седмици ми направиха и тест zа нали4ие на вирус ХПВ, който при4инявал рак на Шийката на матка, и ако беШе положителен, Щях да се ява преz 6 мес. на цитонамаска.

Веднъж годиШно ехограф.

Мамогр. май след 40 год.  newsm78

Вси4ко това при положение, 4е няма други оплаквания, които иzискват допълнителни прегледи.

# 4
# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
В момента за цитонамазката са такива:
Age group (years) Frequency of screening
25 First invitation
25 - 49 3 yearly 
50 - 64 5 yearly
65+ Only screen those who have not been screened since age 50 or have had recent abnormal tests.

Мамография се прави между 50 и 70 години.

Информацията я изтеглих от този сайт http://www.cancerscreening.nhs.uk/ , NHS е здравната организация в UK.
В сайта е обяснено, защо са избрани съответните години за тестване. Както обикновено всичко е игра с теорията на вероятностите и оптимизиране на разходите на касата  Rolling Eyes
Да чукам на дърво, не съм имала проблеми. Само тази година не бяха направили добре цитонамазката и след около месец получих писмо да повторя изследването, малко ме притесниха с това повторение  Confused

# 6
  • Мнения: 3 461
Тук с отговорността за профилактичните прегледи е натоварен единствено пациентът. Всичко се плаща, осигуровката ми покрива колкото искам ехографии и цитонамазки годишно, никой не прави насрещна проверка до колко има такава необходимост. Препоръчва се първата базисна мамография да е на 35 години, и след 40 -та година веднъж годишно, за да се сравнят резултатите. Напоследък се говори много и за специален магнитно - ядрен резонанс на гърдите, но такава възможност има само в една болница в Саудитска Арабия и една в Дубай.

Интересното е, че при изследваният за pap smear , никой не съобщава фрупи, било отживелица. newsm78 Ако тестът излезе положителен, тогава май се правят по-подробни разчитания. До сега не съм получила смислено и удовлетворяващо обяснение.

# 7
  • Мнения: 314
цитонамазка: 25 - 59 - на 3 години, цената е около 14 евро (стандартна цена, голяма част се поема от държавата)
мамологична профилактика: рентенова снимка: препоръката е за 40–74 г. (но особено 50–69)
 - на 18 месеца за 40-55 г.
 - на 2 г. над 55 г.
Цената е както за цитонамазка.

Цените и честотата на повикванията могат да варират в различните области, в някои е безплатно, посочените са за областта, в която живея.

# 8
  • Мнения: 11 306
Tatjana, да, за Германия е така, ако си здрав и няма никакви проблеми.
Понеже аз съм проблемен случай, затова и повдигнах темата, за да разбера какви са подходите и в другите страни.
Да обясня - има от 2 г положителен ДНК тест за ХПВ. Имах възпаление с ПАП 3а/Б. Работата беше дебела, с изменени клетки и тн. Предизвикано от зле сложена медна спирала.
Първият ДНК тест го платих. При положение, че излезе положителен, всеки следващ тест се поема от здравната каса. Тестовете се изискват на всеки 6 месеца при наличие на вируса и контролна цитонамазка на всеки 3 месеца.
Миналата година ми прави мамография, заради някакви удебеления, забелязани при ултразвука, но при напипване - не. Оказаха се някакви фиброзни удебелявания на жлезистата тъкан, без опасност, но оттогава ме следи с УЗ на всеки преглед. Сега навърших 38 г. Тези прегледи ми ги правеха - палпация и УЗ от 35 г насам.
Споделяйте, черен и бял опит, за да знаем дори къде да не се лекуваме и от къде да се пазим Wink

# 9
  • Мнения: 6 167
На всеки 3 г. с писъмце ще  ме канят ( тази година ми беше първа) за ПАП тест. Мамографията влиза също, но в по-напреднала възраст. Прегледите са безплатни.

# 10
  • Мнения: 4 700
Ами и аz съм в Германия и досега съм била винаги ПАП 1, ама моят гинеколог ме вика преz 6 месеца на zитонамаzка. Иначе ехографа няма нужда да каzвам, че се zаплаЩа, съотвено го правят винаги, когато поискам. А уж само един път годиШно поемала касата.  newsm78 Кой zнае какви ги пиШе моят гинеколог, та да ме вика два пъти.  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 6 167
oх, позволявам си да копирам един постинг от клю-то, защото и там се говори за профилактика ( в малко по-различен контекст). Но все пак вижте какво вкл. една профилактика в бг

...дължиш глоба ако не отидеш на преглед при определения ти от ДжПи-то специалист, при условие, че специалиста е извратен?...
                    Никой не ти определя при кой, само при какъв специалист да отидеш... Аз от много мислене пребродих наскоро пет мамолога, не ми пасна работното им време и отидох при шести. Та... имаш ли направление - навсякъде може да отидеш, дори мисля и в друг град...
                    Та на мен тази година ми направиха за два лева следното, доколкото помня:

- ръст, тегло, изчисляване на ИТМ, измерване на кръвното, изследване за диабет;
 - ПКК (пълна кръвна картина, горното изследване влиза тук);
 - изследване на урина;
 - цитонамазка;
 - мамолог;
 - окултни кръвоизливи (така се нарича споменатото изследване на фекалии (така ли се казва?!) - хич даже не ми е гнусно, след като видях татко как си отиде в големи мъки точно от рак на стомаха за отрицателно време преди 6 месеца).


                    Също гинеколога ми нарави ехографски преглед. И други дребни нещица ще да е имало, много съм доволна!!! Преди няколко години разбрах за тези прегледи точно покрай дискусиите за същите тези глоби, и оттогава се възползвам редовно. 'Светнала' съм и всички около мен, тормозя ги да ходят. Няма по-ценно нещо от здравето!

# 12
  • Мнения: 2 563
На мен след седмица ми предстои криотерапия за дисплазия. След нея на 6 месеца ще ми правят пап и така докато не се наредят няколко нормални пап-а и след това пак на година. Нищо не плащам.

Гинекологът винаги ми е правил и преглед на гърдите, кръвна захар и мануален на щитовидната жлеза.

# 13
  • Мнения: 1 147
Ами при нас зависи от това каква ти е застраховката. Не знам, ако нямаш застраховка как стоят нещата.
Викат ме веднъж в годината на ПАП тест и профилактичен преглед. На мамограф също, но след 40г възраст.

# 14
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За Испания:

По веднъж на година ти се полага гин.преглед + цитонамазка.
Мамография - след 35 години. Ако имаш семейна обремененост - след навършване на 30 години.
Ако се открие някакъв проблем, те викат по-често - през 3 месеца мисля, през първата година (ако си опериран), след това разреждат през 6 мес., и след 5 година, ако си напълно здрав, минаваш на профилактични прегледи пак веднъж на година.

Всичко това е безплатно.

Друг е въпроса, че понякога чакаш с месеци, за да се уредиш с час. В повечето случаи се запазва час още на предното посещение за след 6 месеца. Няколко дни преди определения час звънят по телефона или пращат писмо, за да ти напомнят, че си на преглед.

Общи условия

Активация на акаунт