Гризат си ноктите

  • 658
  • 5
  •   1
Отговори
И двете ми деца - на 6 ши на 4 г., момиче и момче, си гризат ноктите. Какво ли не опитах, особено при каката. То не бяха горчиви лакове, то не бяха обещания за редовно водене на маникюр, и нищо не помага. А и малкият започна отскоро и вече се видях в чудо. Моля ви, дайте ми съвет как ефикасно да ги откажа от този отвратителен навик.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Децата (казват психолози) си гризат ноктите, когато са под стрес, имат вътрешна неудовлетвореност, нещо ги тревожи и притеснява. Отделно и запазването на цялостта на аз-ът по този начин (лаик съм, то е ясно, само съм чела това-онова).
Говориш ли с тях, какво ги кара да го правят?

# 2
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Бу, мисля, че си права. Само при един разговор предполагам, че няма да могат да кажат защо го правят, защото не се усещат.

Аз съм го правила като малка. Знам със сигурност, че при мен е било от нервност и притеснение. Когато те липсват, ръцете ми се оправяха и от само себе си нямах нужда да го правя. На мен говоренето не ми помогна, нито мазането, защото просто ми идваше отвътре и не можех да се спра. Има ли спокойствие, няма проблем.

Трудна задача, но не невъзможна! Успех!   bouquet

# 3
  • Мнения: 809
По принцип е на психическа основа. Но при нас Стефчо го прехвана от едно детенце.
Сега се опитвам  да го откажа, но не се получава. Опитвах с подкуп и заплахи. Цъ. Не става. Ще следя темата, дано има някакво решение.

# 4
  • Мнения: 2 722
Опит за съветче  Wink
Намери им занимание, при което да са им заети ръцете - пластелин, рисуване с пръсти, ей такива неща.

# 5
  • Мнения: 8 999
Моят син прихвана този ужасен навик от едно приятелче в детската градина. Сторило му се много интересно и готино /по същия начин, както аз навремето пропуших!/. В началото се случваше рядко, пропускаше по някой нокът, но той явно си постави за цел да усвои този мурафет в детайли, положи усилия на волята и сега ноктите му са непрекъснато изгризани. Забелязах неотдавна, че си гризка и ноктите на краката!

Общи условия

Активация на акаунт